Hirdetés
Kezdőlap Építőipar Elemző a beruházásról: idén is kétszámjegyű lehet a növekedés
No menu items!

Elemző a beruházásról: idén is kétszámjegyű lehet a növekedés

Idén folytatódhat a beruházások kétszámjegyű növekedése, 2019-ben várhatóan 11 százalék felett emelkedhetnek a beruházások – így értékelte Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője a Központi Statisztikai Hivatal beruházási adatait.

A KSH közölte: a negyedik negyedévben és 2018 egészében is 17 százalékkal nőttek a beruházások az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A beruházások 2019-es növekedését az elemző szerint alátámasztja az építőipari szerződésállomány és a folyamatban levő beruházások soha nem látott értéke is.

A beruházásokat idén a lakás- és iroda átadási hullám mellett az uniós támogatású és tisztán állami beruházások is gyorsítják – mutatott rá Suppan Gergely. A Liget program, az Egészséges Budapest Program, a paksi beruházás, a múzeumi, oktatási és sport beruházások és várfejlesztések önmagukban is évente több 100 milliárd forinttal növelhetik a beruházásokat a következő években – mutatott rá a szakember.

A Brüsszelbe kiküldött, a teljesítésalapú számlák eddig a jelenlegi, 2014-2020-as ciklus hozzávetőleg 31 százalékánál tartanak, így az uniós beruházások túlnyomó része még a következő években valósulhat meg – jegyezte meg.

A beruházásokat szintén húzzák a feldolgozóipari, döntően járműgyártással kapcsolatos beruházások is, tavaly kezdődött el a Mercedes újabb kecskeméti gyárának építése – hívta fel a figyelmet a szakember. A vállalatokat technológiai, automatizálási, digitalizációs beruházásokra ösztönözheti a munkaerőhiány, valamint a bérköltségek várható további jelentős emelkedése – tette hozzá.

A tartósan alacsony kamatok, történelmi csúcshoz közeli üzleti és fogyasztói bizalmi és hangulat indexek is támogathatják a további beruházásokat.

Suppan Gergely

Suppan Gergely arra is kitért elemzésében, hogy a beruházások még robosztusabb növekedését a kapacitás- és munkaerőhiány fékezi.

Az elemző a tavalyi adatokat kommentálva megjegyezte: az előző évi magas bázis ellenére is szárnyaltak 2018-ban a beruházások, ami a szinte minden ágazatban megfigyelhető boomnak köszönhető.

A világviszonylatban is kiemelkedő teljesítményt az építőipar negyedik negyedéves, erőteljes 21 százalékos növekedése is előre vetítette – jegyezte meg.

A beruházásokat részben az állami és uniós finanszírozású projektek húzták, de a robosztus teljesítmény nem csak az uniós beruházásoknak köszönhető – mutatott rá az elemző. A költségvetési szerveknél a beruházások 15 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest, míg a legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások körében is 10 százalékos volt az emelkedés – tette hozzá.

A feldolgozóipar fejlesztései kiugró mértékben, 18,5 százalékkal nőttek – emelte ki Suppan Gergely. A fejlesztések volumene a legnagyobb mértékben az elektronikai iparban és a villamos berendezések gyártása területén emelkedett, az ágazat termékei iránti élénk nemzetközi kereslet hatására. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.