Hirdetés
Kezdőlap Hírek ENSZ: ahol van, ott is nagyon kellene spórolni a vízzel
No menu items!

ENSZ: ahol van, ott is nagyon kellene spórolni a vízzel

Illusztráció: Bigstock

A világnak takarékoskodnia kellene a vízzel, mégis évente egy százalékkal nő a fogyasztás. Az ENSZ friss jelentése szerint jelenleg az emberiség tíz százalékát fenyegeti a vízhiány. Még a vízben gazdag területek sem érezhetik magukat biztonságban.

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) tanulmánya szerint világszerte tovább fog nőni az ivóvízhiány. Ez a növekvő környezeti problémák és a gazdasági nehézségek következménye, amihez az édesvíz fokozott szennyezése párosul – áll az ENSZ vízügyi jelentésben, amelyet a szervezet New York-i vízügyi konferenciájának kezdetén tettek közzé.

Az éghajlatváltozás következtében a vízkészlet egyre szűkösebbé válik. Mind ott, ahol most bőséges – például Közép-Afrikában, Kelet-Ázsiában és Dél-Amerika egyes részein -, mind pedig ott, ahol már most is szűkös – például a Közel-Keleten és a Száhel-övezetben -, súlyosbodni fog a vízhiány” – írták. A világ népességének 10 százaléka él olyan országokban, ahol a vízhiány problémái magas vagy kritikus kockázatot jelentenek.

A New York-i vízügyi konferencia 1977 óta az első olyan nagyszabású ENSZ-találkozó, amely kizárólag a vízzel foglalkozik. A 2018 és 2028 közötti úgynevezett nemzetközi vízügyi cselekvési évtized félidős értékelése péntekig tart. Különös hangsúlyt kap majd, hogy milyen mértékben lehet elérni a nemzetközileg elfogadott célokat, köztük az ENSZ fenntartható fejlődési célját, a mindenki számára elérhető tiszta vízhez való hozzáférést.

Minden negyedik ember nem jut tiszta vízhez

Az ENSZ tanulmánya elégtelennek nevezi a fenntartható fejlődési cél és a részcélok megvalósítása terén elért eredményeket. “Néhány cél eléréséhez most legalább négyszeres sebességre lenne szükség” – áll a jelentésben. Világszerte kétmilliárd ember nem jut tiszta vízhez, vagyis minden negyedik ember.

A jelentés szerint a globális vízfogyasztás 2050-ig várhatóan évente körülbelül egy százalékkal fog növekedni, hasonlóan az elmúlt 40 évhez. A szegényebb országokban a kockázatot elsősorban a rossz vízminőség jelenti, míg az iparosodott országokban a mezőgazdaság fogyasztása okoz problémát. Az éghajlati válság miatt egyes régiók egyre inkább ki vannak téve a szélsőséges és hosszan tartó aszályoknak, ami súlyos következményekkel jár a növény- és állatvilágra nézve. (Spiegel)

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A geoparkok fontos szerepet töltenek be a vidéki térségek fejlesztésében a földtudományi értékekre alapuló, a helyi szolgáltatókat helyzetbe hozó fenntartható geoturizmus által

Baj van: több büntetést szabott ki a Nébih

Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

A kíberbűnözők mindig a könnyebb utat választják: az ügyfeleket veszik célba

A Magyar Államkincstár aktív részt vállal a KiberPajzs együttműködésben, amely a Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank kezdeményezésére jött létre.

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.