Kezdőlap Zöld üzlet Európa a tiszta iparral akar versenyképessé válni
No menu items!

Európa a tiszta iparral akar versenyképessé válni

Fotó: Luis MILLAN [© European Union 2024 – Source : EP
 A Bizottság február 26.-án napon előterjesztette a tisztaipar-megállapodást, az európai ipar versenyképességének és rezilienciájának támogatására hivatott ambiciózus üzleti tervet. A terv felgyorsítja a dekarbonizációt, miközben biztosítja az európai gyártókapacitások jövőjét.

A magas energiaköltségekkel, a kiélezett és gyakran tisztességtelen globális versennyel szembesülő európai iparnak sürgős támogatásra van szüksége. A tisztaipar-megállapodás a dekarbonizációt az európai ipar növekedésének hajtóerejévé teszi. Ez a keretrendszer előmozdítja a versenyképességet, mivel garanciát és kiszámíthatóságot nyújt a vállalatok és a befektetők számára arra vonatkozóan, hogy Európa továbbra is elkötelezett marad a dekarbonizált gazdaság 2050-ig történő megvalósítása mellett.

Ursula von der Leyen elnök így nyilatkozott: „Európa nemcsak az ipari innováció kontinense, hanem az ipari termelés kontinense is. A tiszta termékek iránti kereslet azonban lelassult, és egyes beruházások más régiókba költöztek át. Tudjuk, hogy még mindig túl sok akadály nehezíti az európai vállalatok működését, a magas energiaáraktól a túlzott szabályozási terhekig. A tisztaipar-megállapodás célja, hogy megszüntesse a vállalkozásokat visszafogó akadályokat, és határozott intézkedésekkel mozdítsa elő a tiszta technológiák térnyerését.”

A Bizottság emellett lépéseket tesz annak érdekében, hogy hatékonyabbá tegye a szabályozási környezetet, és csökkentse a vállalkozások előtt álló bürokratikus akadályokat. A mai intézkedések az ipar vezető képviselőivel, a szociális partnerekkel és a civil társadalommal az európai ipari megállapodásról szóló antwerpeni nyilatkozat és a tiszta energiára való átállásról szóló párbeszédek keretében folytatott aktív együttműködés eredményei.

A dekarbonizációra, az újraiparosításra és az innovációra irányuló üzleti terv

A megállapodás elsősorban két, egymással szorosan összefüggő ágazatra összpontosít: az energiaigényes iparágakra és a tiszta technológiákra.

  1. Energiaigényes iparágak, mivel ezek sürgős támogatást igényelnek a dekarbonizációhoz és a villamos energiára való átálláshoz. Az ágazat versenyképességét jelenleg több tényező, így a magas energiaköltségek, a tisztességtelen globális verseny és az összetett szabályozási környezet is rontja. ii. A tiszta technológiaa jövőbeli versenyképesség és növekedés központi eleme, amely az ipar átalakulása szempontjából is döntő fontosságú. A megállapodás további kulcseleme a körforgásosság, mivel maximalizálnunk kell az EU korlátozott erőforrásait, és csökkentenünk kell a harmadik országbeli nyersanyag-beszállítóktól való túlzott függőséget.

A terv részét alkotó intézkedések a teljes értékláncot hivatottak erősíteni, és olyan keretként szolgálnak, amely testre szabott fellépést tesz lehetővé egyes konkrét ágazatokban. A Bizottság márciusban terjeszti majd elő a gépjárműiparra vonatkozó cselekvési tervet, és a tavasz végéig bemutatja az acél- és fémiparra vonatkozó cselekvési tervet. A tervek között szerepelnek továbbá a vegyiparra és a tiszta technológiákra vonatkozó specifikus intézkedések.

A mai közlemény meghatározza a sikeres európai ipar kulcsfontosságú üzleti mozgatórugóit:

  • Alacsonyabb energiaköltségek

A versenyképesség alapja a megfizethető energia. A Bizottság ezért a mai napon cselekvési tervet fogadott el a megfizethető energiáról, hogy csökkentse az ipar, a vállalkozások és a háztartások rezsiköltségét. A terv felgyorsítja a tiszta energia bevezetését és a villamosítást, fizikai összeköttetések révén megvalósítja az uniós belső energiapiac kiépítését, elősegíti a hatékonyabb energiafelhasználást, és csökkenti az importált fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget.

  • A tiszta termékek iránti kereslet növelése

Az ipar dekarbonizációjának felgyorsításáról szóló jogszabály növelni fogja az Unióban előállított tiszta termékek iránti keresletet azáltal, hogy a fenntarthatóságra, a rezilienciára és a „made in Europe” jellegre vonatkozó kritériumokat vezet be az európai köz- és magánbeszerzésekbe. A közbeszerzési keretrendszer 2026-ban esedékes felülvizsgálata során a Bizottság fenntarthatósági, reziliencia- és európai preferenciakritériumokat vezet majd be a stratégiai ágazatok közbeszerzéseibe.

Az ipar dekarbonizációjának felgyorsításáról szóló jogszabály emellett önkéntes karbonintenzitási címkét vezet be az ipari termékek területén, először 2025-ben az acéliparban, majd a cementgyártásban. A Bizottság egyszerűsíteni és harmonizálni fogja a szén-dioxid-elszámolási módszereket. Ezek a címkék tájékoztatást nyújtanak a fogyasztóknak, és lehetővé teszik a gyártók számára, hogy pénzügyi előnyökre váltsák dekarbonizációs erőfeszítéseiket.

  • A tiszta energiára való átállás finanszírozása

Rövid távon a tisztaipar-megállapodás 100 milliárd eurót mozgósít az EU-ban előállított tiszta gyártás támogatására. Ez az összeg további egymilliárd euró összegű garanciát tartalmaz a jelenlegi többéves pénzügyi keretben.

A Bizottság:

  • Új keretrendszert fogad el a tisztaipar-megállapodás szerinti állami támogatásokra vonatkozóan. Ez lehetővé teszi majd a megújuló energia bevezetésére, az ipar dekarbonizációjának megvalósítására és a tiszta technológiák megfelelő gyártási kapacitásának biztosítására irányuló állami támogatási intézkedések egyszerűbb és gyorsabb jóváhagyását.
  • Megerősíti az Innovációs Alapot, és javaslatot terjeszt elő egy Ipari Dekarbonizációs Bank létrehozására, amelynek célja 100 milliárd euró összegű finanszírozás biztosítása lesz az Innovációs Alapban rendelkezésre álló források, a kibocsátáskereskedelmi rendszer egyes részeiből származó további bevételek, valamint az InvestEU felülvizsgálata alapján.
  • Módosítja az InvestEU-rendeletet az InvestEU kockázatviselési képességének növelése érdekében. Ez akár 50 milliárd euró további magán- és állami befektetést mozgósíthat például a tiszta technológia bevezetésére, a tiszta mobilitásra és a hulladékcsökkentésre.

Emellett az Európai Beruházási Bank (EBB) csoport egy sor új finanszírozási eszközt is elindít majd a tisztaipar-megállapodás támogatása érdekében. Idetartoznak a következők: i. „hálózati gyártási csomag”, amely viszontgaranciákat és egyéb kockázatmérséklő támogatást nyújt a hálózati komponensek gyártóinak; ii. az Európai Bizottság és az EBB közös kísérleti programja a kkv-k és az energiaigényes iparágak által kötött energiavásárlási megállapodásokhoz nyújtott viszontgaranciákról; valamint iii. az InvestEU által működtetett Tech EU program keretében a tiszta technológiákra vonatkozó garanciaeszköz elindítása.

  • Körforgásos jelleg és a nyersanyagokhoz való hozzáférés

A kritikus fontosságú nyersanyagokhoz való hozzáférés kulcskérdés az európai ipar számára. Az EU-nak ezért biztosítania kell az ilyen anyagokhoz való hozzáférést, és csökkentenie kell a megbízhatatlan beszállítóknak való kitettséget. Ugyanakkor a körforgásos jelleg dekarbonizációs stratégiánk középpontjába helyezése hozzájárul az Unió korlátozott erőforrásainak maximális kihasználásához. Ezért a Bizottság a következő intézkedéseket fogja hozni:

  • Olyan mechanizmust alakít ki, amely lehetővé teszi az európai vállalatok számára, hogy közös platformon összesítsék a kritikus fontosságú nyersanyagok iránti keresletüket.
  • Az érdekelt vállalatok nevében történő közös nyersanyagbeszerzés céljából létrehozza a kritikus fontosságú nyersanyagokkal foglalkozó uniós központot. A közös beszerzések méretgazdaságossági előnyökkel járnak, lehetővé teszik jobb árak és feltételek kialkudását.
  • 2026-ban elfogadja a körforgásos gazdaságról szóló jogszabályt a körforgásos átállás felgyorsítása, a szűkös anyagok hatékony felhasználásának és újrafelhasználásának biztosítása, globális függőségeink csökkentése és minőségi munkahelyek teremtése érdekében. A cél az, hogy 2030-ra az anyagok 24%-a körforgásos legyen.
  • Globális szintű fellépés

Az EU-nak minden eddiginél nagyobb szüksége van megbízható globális partnerekre. A folyamatban lévő és az új kereskedelmi megállapodások mellett a Bizottság hamarosan elindítja az első, tiszta gazdaságot szolgáló kereskedelmi és beruházási partnerségeket, amelyek diverzifikálják az ellátási láncokat, és kölcsönösen előnyös megállapodásokat hoznak létre. Ugyanakkor a Bizottság számos piacvédelmi és egyéb eszköz révén az eddiginél is határozottabban fog fellépni annak érdekében, hogy megvédje iparágainkat a tisztességtelen globális versennyel és a kapacitásfeleslegekkel szemben. A Bizottság emellett egyszerűsíteni fogja és hatékonyabbá teszi az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmust (CBAM).

  • A képzett munkaerőhöz való hozzáférés biztosítása

Iparunk átalakulásához képzett emberekre és a legkiválóbb tehetségekre van szükség. A Bizottság létre fogja hozni a készségek unióját, amely beruház a munkavállalókba, fejleszti a készségeket, és minőségi munkahelyeket teremt. Az Erasmus+ program akár 90 millió euróval járulhat majd hozzá a tisztaipar-megállapodáshoz kapcsolódó stratégiai iparágakban szükséges ágazati készségek megerősítéséhez. A megállapodás emellett támogatja a minőségi munkahelyeket, előmozdítja a szociális feltételességet, és további támogatást nyújt az átállás által érintett munkavállalóknak.

 

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tovább terjeszkedik Pesten a Mamaison

Tovább erősít a magyar piacon a CPI Hotels. Közép-Európa...

Északra és délre: új Wizz Air járatok indulnak

A Wizz Air mától négy új városba is repül...

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg
Hirdetés

Hírek

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg

Egyre jövedelmezőbb a szolgáltatóknak az 5G-n érkező otthoni internet

A jelentés megállapítja: bár Közép-Európában lassabban terjed az 5G, Magyarországon egyre nagyobb szerepet játszik az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is.

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg