Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Február a fintech szektorban: pezseg a kriptopiac, lendületben a fejlődő régiók
No menu items!

Február a fintech szektorban: pezseg a kriptopiac, lendületben a fejlődő régiók

Ismét eseménydús hónapot zártak a fintech szektor szereplői. A tőkebevonások száma csökkent januárhoz képest, a visszaesés mértéke azonban nem jelentős és a rövidebb hónapra is visszavezethető. Februárban a legforróbb terület a kriptovaluták világa volt, de a korábbiakhoz képest látványos aktivitás jellemezte a fejlődő piacokat is. A digitális újdonságok iránt érdeklődő hazai felhasználók számára váratlan negatív hírt jelentett ugyanakkor a Revolut forintszámláinak megszűntetése – derül ki a Peak Financial Services havi jelentéséből.

A legnagyobb tőkebevonás egymilliárd fonttal (1,4 milliárd dollár) az FNZ nevéhez fűződött februárban. Az FNZ egy londoni székhelyű vagyonkezelési infrastruktúra szolgáltató. A vállalat pénzintézeteknek teszi lehetővé, hogy vagyonkezelési szolgáltatásokat kínáljanak ügyfeleiknek.

A második helyen a Nubank szerepel. A brazil neobank decemberben lépett tőzsdére, ezúttal Warren Buffett jóvoltából került be az élmezőnybe. Az „omahai bölcs” egymilliárd dollárra növelte részesedését a vállalatban, amelybe már az IPO előtt beszállt. Érdekesség, hogy Buffett ezzel a tranzakcióval nagyjából egyidőben túladott a Visa és a Mastercard részvényein. A jelek szerint a veterán befektető a hagyományos szolgáltatók, az inkumbensek kárára növeli kitettségét a fintech szektorban.

A képzeletbeli dobogó harmadik fokára a brit GoCardless fért fel. Az online fizetésfeldolgozási szolgáltatást nyújtó vállalat 232 millió fontot (312 millió dollárt) vont be. A londoni fintech értéke ezzel 1,56 milliárd fontra (2,1 milliárd dollárra) emelkedett.

Kripto minden mennyiségben

A hónap legforróbb területe egyértelműen a kriptovaluták piaca volt. A neobankok közül egyre többen kezdenek el kriptokereskedési szolgáltatásokat nyújtani ügyfeleiknek. Így tett februárban a Lunar is, amely külön vállalatot is létrehoz blockchain irányú törekvéseinek. A kriptokereskedés mellett a dán neobank további szolgáltatások fejlesztését tervezi, amivel még közelebb hozná ügyfeleihez a virtuális pénzek világát.

Az osztrák Bitpanda is hallatott magáról: a neobanki és digitális befektetési szolgáltatásokat kínáló fintech felvásárolta a letétkezelő és pénztárca-szolgáltató Trustologyt. A lépéssel a Bitpanda újabb területre lépett be, a Bitpanda Custody névre átkeresztelt vállalat pedig a világ egyik legnagyobb digitális letétkezelője lett.

Izgalmas hírek érkeztek a legnagyobb kriptotőzsdék háza tájáról is. A Binance 200 millió dollárt fektetett a Forbesba. A vállalat ezzel a két legnagyobb részvényes egyikének mondhatja magát, a kilenc fős igazgatótanácsba pedig két főt is delegálhat. Sokak szerint ezzel megkérdőjelezhetővé válik a Forbes objekivitása a kriptovalutákkal, a metaverzummal és a Web3 világával kapcsolatban.

A Binance nagy riválisa, a Coinbase február végén jelentette be pénzügyi eredményeit. A kriptotőzsde negyedéves bevételei 2,5 milliárd dollárra rúgtak, ami jelentősen meghaladta az 1,9 milliárd dollár körüli előzetes várakozásokat. Az eredményes negyedév ellenére a szakértők visszaesést várnak a folytatásban.

A legnagyobb kártyakibocsátók sem tétlenkedtek februárban a kriptopiacon. A Visatól biztató hírek érkeztek: 2022-es pénzügyi évük első negyedében 2,5 milliárd dollárnyi tranzakciót hajtottak végre a vállalat kriptovalutákhoz kapcsolt bankkártyáin. Ez nagyjából 70 százaléka a teljes 2021-es pénzügyi év forgalmának, ami markáns növekedést vetít előre az idei évre.

A Mastercard ezúttal tanácsadói tevékenységének bővítéséről tájékoztatta a nagyérdeműt. A vállalat a jövőben újabb területekre lép be tanácsadóként, amelyek között ott vannak a kriptovaluták és a további digitális fizetőeszközök.

Az inkumbens pénzügyi szereplők ilyen jellegű lépései igazolják a kriptoeszközök validitását, amire továbbra is szükség van, hiszen sokan még mindig kételkednek azok valódi értékében. A terület lelkes követőinek jó hír, hogy a BlackRock is felveheti kínálatába a kriptoeszközöket. A világ legnagyobb vagyonkezelője a hírek szerint Aladdin nevű platformján vezetheti be a szolgáltatást, ugyanakkor az értesülést eddig nem erősítették meg.

A számos optimizmusra okot adó hír után egy kevésbé biztató fejleményről is be kell számolni. A Chainalysis kutatása alapján 2021-ben nagyjából 8,6 milliárd dollárnyi kriptovalutát használtak fel pénzmosásra, ami 30 százalékos emelkedést jelent a 2020-as értékhez képest. A cég becslései szerint 2021-ben 14 milliárd dollárnyi kriptovaluta kötött ki bűnözőknél, ami az eddig tapasztalt legnagyobb érték. Az ilyen eredmények azt mutatják, hogy a számtalan ígéretes use case és szolgáltatás ellenére a kriptovaluták világa továbbra sem mentes a visszaélésektől. A probléma mitigációja elengedhetetlen ahhoz, hogy széles körben növelni lehessen a fogyasztók bizalmát és nyitottságát. Ellenkező esetben elképzelhető, hogy sosem realizálódnak a területben rejlő lehetőségek.

Mozgolódnak a fejlődő országokban is

Látványos volt a fejlődő országokból érkező fintechek aktivitása februárban. A Tonik, a Fülöp-szigetek egyik legnagyobb neobankja 131 millió dollárt vont be befektetőitől, így folytathatja a növekedést. A Tonik alig nyolc hónap alatt 100 millió dollárnyi betétre tett szert ügyfeleitől. A Fülöp-szigetek felnőtt lakosságának 70 százaléka nem rendelkezik bankszámlával, aminek fényében máris nem olyan meglepőek a Tonik dicséretes eredményei.

India legnagyobb neobankja, a Niyo szintén aktív volt a tőkepiacokon, a vállalat 100 millió dollárhoz jutott. A Niyo a klasszikus banki és pénzforgalmi szolgáltatások mellett a vagyonkezelésre is nagy hangsúlyt fektet. A most bevont tőke nagy részét a vállalat termékfejlesztésre fordítja majd. Ez azt jelenti, hogy rövidesen személyi kölcsönökkel, hitelkártyákkal, valamint beágyazott valuta átváltási funkciókkal bővül a termékpaletta.

Az Egyesült Arab Emírségek vezetése egy ideje érzékelhetően próbálja segíteni a helyi fintech ökoszisztéma fejlődését. Ezúttal egy új digitális bank indulása jelezte, hogy valóban felpezsdülni látszik az élet az országban. A hamarosan debütáló Wio többségi tulajdonosa az ADQ befektetési vállalat, de további inkumbensek is rendelkeznek részesedéssel a vállalatban. A Wio 100 százalékban digitális banki termékpalettát kínál majd ügyfeleinek, akiknek személyre szabott megoldásokkal igyekszik kielégíteni az igényeit.

Végezetül említést érdemel a jordániai LINC is, ami hazája első családi bankjaként kezdte meg működését nemrégiben. A LINC összetett stratégiával igyekszik elnyerni a jordániai egyetemisták és fiatal felnőttek bizalmát. Mobilappján keresztül a vállalat digitális banki megoldásokat kínál, ugyanakkor a személyes kapcsolatokra is épít. A fiatalok tanórákat és előadásokat látogathatnak, illetve karrier tippeket és vállalatalapítási tanácsadást kaphatnak. A LINC célja, hogy felpezsdítse a jordániai vállalkozói kedvet, valamint saját szolgáltatásain keresztül hozzájáruljon a fiatalok pénzügyi ismereteinek bővüléséhez.

Megakadt a magyarországi terjeszkedésben a Revolut

Néhány hete sokakat villámcsapásként ért a hír, hogy megszűnnek a Revolut forintszámlái. Azóta kiderült, hogy a brit neobank hazai számlavezető bankja döntött az együttműködés leállításáról, egyelőre ismeretlen okokból. Ez azt jelenti, hogy a Revolut április 1-jétől nem fér hozzá a hazai fizetési rendszerekhez. Ettől a naptól a Revolut felhasználói magyar helyett litván számlaszámot kapnak, a magyar számlákra érkező utalásokat pedig visszajuttatják a küldő félnek.

Emiatt várhatóan drágábbak és a hosszabbak lesznek a pénzügyi műveletek. Minden magyar banknál vezetett számláról a Revolut-számlára érkező, vagy fordított utat bejáró utalás nemzetközi SWIFT utalásnak számít április 1-jét követően.

A SWIFT egy pénzügyi kommunikációs rendszer, amelyet devizaügyletek lebonyolítására használnak a világ pénzintézetei. Azzal, hogy a Revolut hamarosan a hazai rendszer helyett a nemzetközit lesz kénytelen igénybe venni, nemzetközi díjszabás és folyósítás vonatkozik majd az utalásokra. A SWIFT utalásoknál 3-4 százalékos díjakkal lehet számolni, továbbá nagyjából 1-4 munkanapnyi várakozással. Egy 100 ezer forintos utalás díja tehát akár 3-4 ezer forint is lehet, és adott esetben átcsúszhat a következő hétre is.

A fentiek fényében nehéz elképzelni, hogy a Revolut elsődleges számlavezetőként tudjon működni a hazai piacon. A neobank számára ez rossz hír, hiszen közismert célja, hogy versenybe szálljon a hagyományos bankokkal. A Revolut részben emiatt tavaly ősz óta Magyarországon is használja a Litvániában szerzett banki engedélyét, így immár 100 ezer euróig terjedő betétbiztosítást is kínál a Revolut Bank ügyfeleinek. A mostani hír jelentősen visszavetheti az ügyfelek lelkesedését, hiszen a 3-4 százalékos tranzakciós díjakat kevesen lesznek hajlandóak megfizetni. Kijelenthető, hogy a forintszámlák megszűnésével a vállalat és ügyfelei is sokat veszítettek, a Revolutnál pedig vélhetően már keresik a megoldást a problémára.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Ágh Péter: a béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez

A béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren tartott útátadón.

Megjelentek az otthonfelújítási támogatás részletei, így lehet pályázni

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az új otthonfelújítási támogatás részleteit. A tervezett pályázati felhívás alapján az ismert alapfeltételek nem változtak, vannak azonban új előírások és kedvezmények is.

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.