Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Fed-elnök: a gazdasági fellendülés korántsem teljes
No menu items!

Fed-elnök: a gazdasági fellendülés korántsem teljes

A gazdasági fellendülés továbbra sem egyenletes és még korántsem teljes. A kamatlábak a nullához közeli szinten maradnak, és a Fed addig folytatja eszközvásárlásait a jelenlegi árfolyamon, amíg jelentős előrelépés nem történik a maximális foglalkoztatás és az árstabilitás elérése érdekében – mondta Jerome Powell, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) elnöke.

Powell, aki az amerikai szenátus illetékes felügyeleti bizottsága előtt ismertette a Fed szokásos féléves beszámolóját, úgy fogalmazott, “az előttünk álló út nagyon bizonytalan“.

Kijelentette, hogy az amerikai központi bank kamatcsökkentése és a havi 120 milliárd dolláros államkötvény-vásárlása “lényegesen megkönnyítette a pénzügyi feltételeket, és jelentős támogatást nyújt a gazdaság számára“. Hozzátette:

a gazdaság teljesítménye egyelőre messze van a Fed foglalkoztatási és inflációs célkitűzéseitől, és valószínűleg időbe telik, mire jelentős további előrelépés érhető el.

A Fed elnöke arról is beszélt, hogy szerinte az éves infláció továbbra is a jegybank 2 százalékos célkitűzése alatt marad, és a monetáris politika valószínűleg változatlan lesz, amíg az infláció ezen a szinten marad és csak esetenként, mérsékelten haladja meg a 2 százalékot. A pénzügyi vezető szerint az inflációs kilátásokkal kapcsolatos közelmúltbeli aggodalmak okozták az állampapír-hozamok növekedését, a 10 éves és a 30 éves kötvények hozama is magasabb szinten van, mint a koronavírus-járvány kezdetén.

Jerome Powell

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatban pedig arról beszélt, hogy az egészségügyi válsághelyzet javul az Egyesült Államokban és “a folyamatban lévő oltások reményt kínálnak a normálisabb körülményekhez való visszatérésre az év későbbi szakaszában“. Powell szerint a gazdaság alakulása továbbra is jelentősen függ a járvány lefolyásától és a megtett intézkedésektől.

Jerome Powell kiemelte, hogy a világjárvány a legsúlyosabb gazdasági nehézségeket a munkanélküli amerikaiak számára okozta. “A gazdasághoz hasonlóan a munkaerőpiac javulásának üteme is lelassult” – mondta az elnök, aki úgy fogalmazott: “Bár tavasz óta nagy előrelépés történt a munkaerőpiacon, továbbra is amerikaiak milliói maradtak munka nélkül.

Powell elismerte, hogy a fogyasztói árak részben visszaálltak az egy évvel ezelőtti meredek esést követően, de megjegyezte, hogy azoknak az ágazatoknak az árai, amelyeket a pandémia a leginkább hátrányosan érintett továbbra is alacsony szinten vannak.

A keddi szenátusi meghallgatása után, szerdán Powell beszámol a képviselőház pénzügyi bizottsága előtt is. A Fed aktuális vezetőjének mandátuma jövő év elején jár le, azaz Joe Biden amerikai elnöknek a következő hónapokban kell döntenie arról, hogy újból kinevezi-e Powellt, akit Donald Trump volt elnök választott erre a pozícióra.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.