Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Fitch: Európa túljutott a gázválság nehezén
No menu items!

Fitch: Európa túljutott a gázválság nehezén

Illusztráció: Bigstock

Európa túljutott a földgázellátási válság legnehezebb időszakán, és a meghozott intézkedéseknek köszönhetően elkerülte a legrosszabb ellátási forgatókönyvek megvalósulását – áll a Fitch Ratings friss szektorelemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő a tanulmányban közölte: megítélése szerint a cseppfolyósított földgázból (LNG) hozzáférhetővé vált rekordmennyiség és a tározók telítettsége azt jelenti, hogy Európa az idén az orosz földgázszállítások esetleges teljes leállásával járó hatásoknak is képes lenne ellenállni.

A bőséges LNG-beáramlás, a kereslet visszaesése és az enyhe tél révén sikerült elkerülni a földgázellátás kényszerű adagolását, és mindez már tavaly enyhítette a földgázpiaci feszültségeket – áll a Fitch elemzésében.

A cég adatai szerint a földgázárak tavalyi meredek emelkedése tíz százaléknál nagyobb mértékben csökkentette 2022-ben az európai keresletet, de az átlagon belül jelentősek voltak az eltérések: Olaszországban 7, Németországban 14 százalékkal esett vissza földgázkereslet.

A csökkenés nagy része az ipari szektorokban jelentkezett: az ipar földgázigénye Németországban 21 százalékkal, Magyarországon 47 százalékkal esett tavaly a 2019-2021-es időszak átlagához mérve - áll a tanulmányban.

A Fitch elemzői összességében azzal számolnak, hogy az európai gazdaságok földgázigénye az idén 15 százalékkal lesz kisebb, mint 2021-ben.

A cseppfolyósított földgáznak a tanulmány szerint továbbra is kulcsfontosságú szerepe lesz a gyors ütemben csökkenő orosz ellátás helyettesítésében.

A hitelminősítő adatai alapján az Európai Unió LNG-importja tavaly 51 százalékkal 120 milliárd köbméterre emelkedett, és a cég jelenlegi előrejelzése szerint az idén 29 százalékkal 155 milliárd köbméterre emelkedik tovább. Úgy vélik, a globális LNG-piaci helyzet az idén feszes lesz, és ehhez a koronavírus-járvány megfékezésére korábban elrendelt kínai korlátozások feloldása is hozzájárul.

A hitelminősítő azonban azzal számol, hogy Európának még ebben a helyzetben is elégséges mennyiségű cseppfolyósított földgáz áll rendelkezésére 2023-ban.

Az időjárás továbbra is jelentős szerepet játszik a földgázkeresletben, és nincs garancia egy újabb enyhe télre, de az európai földgáztározók várhatóan olyan telítettségi szinten hagyják maguk mögött az idei telet, amely lehetővé teszi a nyári visszatöltéshez szükséges beszerzések csökkentését – áll a Fitch elemzésében.

A Fitch Ratings szektorelemzése megállapítja továbbá, hogy az energiaellátási válság miatt, a teljes besorolási portfolión elvégzett stresszteszt eredményeként a cég csak korlátozott számú negatív minősítési lépést hajtott végre az érintett vállalatok körében.

A hitelminősítő megemlíti ezek között, hogy a Mol továbbra is befektetési ajánlású, “BBB mínusz” szintű osztályzatának kilátása negatívra módosult a korábbi stabilról, a cseh TSO Net4gas földgázhálózat-üzemeltetőtől ugyanakkor a Fitch megvonta a befektetésre ajánlott státust, “BBB”-ről “BB plusz”-ra csökkentve a cég besorolását. A Fitch Ratings a TSO Net4gas új osztályzatát is negatív kihatású figyelőlistára vette.

A hitelminősítő összegzésként megállapítja: minden tényezőt egybevetve mindinkább egyértelművé válik, hogy Európa elkerülte a legrosszabb földgázellátási forgatókönyvek megvalósulását.

Az Európai Unió a 2022-es évet 85 milliárd köbméternyi tárolt földgáztartalékkal zárta; ez 58 százalékkal volt magasabb a 2021 végén mért mennyiségnél – áll a tanulmányban.

A Fitch Ratings szerint mindez azt jelenti, hogy az uniós szinten meghozott intézkedések – köztük a kereslet kiigazítása és az alternatív földgázforrások bevonása – nem csupán az orosz import komoly mértékű visszaesését ellentételezték, de még a tárolt földgázmennyiséget is növelni tudták.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 

Tőkeprogramokkal segítik a a vállalkozások fejlesztését

A Nemzeti Tőkeholding Zrt. (NTH) és tulajdonosi joggyakorlója, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös célja, hogy hozzájáruljon a befektetési környezet javításához, a vállalatok tőkeellátottságának növelésével ösztönözze a gazdaság fejlődését.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.