Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Forintárfolyam: itt a történelmi mélypont. Kérdés a folytatás
No menu items!

Forintárfolyam: itt a történelmi mélypont. Kérdés a folytatás

Miközben az elmúlt években a piacok csak a jó híreket akarták meghallani, manapság éppen az ellenkezője az igaz. Ez sem segít a forint árfolyamának, ami bármerre elmozdulhat, de a jelek inkább a gyengülés irányába mutatnak. Elemzés.

– Annak ellenére, vagy éppen azért, mert a forint a mostani 328 feletti árfolyammal már elérte a történelmi mélypontot, nehéz megjósolni melyik irányba tart tovább az útja  – magyarázza Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője – Már csak azért sem, mert továbbra is az látszik, hogy a Magyar Nemzeti Bank nem mutatja jelét annak, hogy beavatkozna.

– Mivel a forint árfolyammozgása a régiós devizákkal együtt értelmezhető, milyen képet látni most ezen a piacon?

– A forint a májusban kezdődő gyengülési folyamatában érezhetően gyengült a régiós valutákhoz képest: akkor a zloty-ért 73.40 forintot kellett adni, most 75.40-et. A cseh koronáért 12.20-at, most 12.65-öt. Igaz, a zlotyhoz képest az elmúlt hetekben már nem gyengült jobban a forint. Emellett azt is látni kell, hogy miközben nálunk még mindig a régió legalacsonyabb kamatával számolhatunk, Csehországban az inflációs cél megtartása érdekében már bejelentették az egy százalékos kamatemelést és Lengyelországban is belengették ennek a lehetőségét.

– Milyen hatásokra kell számítani a közeljövőben, amelyek befolyásolhatják a forint további árfolyammozgását?

– A legfontosabb az, hogy az MNB változtat-e a kamatpolitikáján. Egy kamatemelés  fékezhetné vagy akár meg is fordíthatná a forint gyengülését – de meghatározó, hogy amennyiben ilyenre esetleg sor kerülne, mekkora lenne ennek a mértéke. Ha ez nem történik meg – és jelenleg úgy tűnik ez az irány marad -, akkor nagyon sokat számít a nemzetközi hangulat, amire most ismét a kockázatkerülő mentalitás a jellemző. Emellett az meghatározó, hogy rövid távon milyen hatása lesz a törökországi választásnak a gazdaságra és a török lírára, illetve az is lényeges, hogy a  Trump által meghirdetett kereskedelmi háború milyen következményekkel, károkozásokkal jár majd. A magas olajár sem kedvező, mert egyrészt negatívan hat a fogyasztásra – elsősorban azért, mert a háztartások a megnövekedett üzemanyagköltségek miatt más területen spórolnak -, másrészt a magas olajár pörgeti az inflációt, ami kamatemelést szokott kiváltani.

– Az egyértelmű, hogy a következő hetek nem a forint árfolyam bármilyen stabilitásáról szól majd. Lehet-e valamit egyáltalán valószínűsíteni ezzel kapcsolatban.

– Felelősséggel nem, mert annak is nagy szerepe van, hogy pár nap múlva már július 1-et írunk, ami a cégek életében a második félév kezdetét jelenti. Itt nem is annyira a termelő cégekről van szó, mint azokról az alapkezelőkről, hedge foundokról, intézményi befektetőkről, akik esetleg a féléves mérlegük érdekében mondjuk  profitot realizálnak, vagy a kockázatokat csökkentve portfoliót tisztítanak. A kérdés az, hogy ezután augusztusra, szeptemberre megnyugszik-e a piac, visszaáll-e a kockázatvállalási kedv.

– Miért? Látszanak valamilyen jelei egy válságnak?

– Ezt még nem merném így kijelenteni, de tudni kell, hogy a piacok mindig előre áraznak és lehet hogy ők már úgy látják: a mostani reakciók már azt jelzik, hogy elérkezett a gazdasági növekedés csúcsa. A legfontosabb amit látok, az az, hogy amíg az elmúlt két évben az amerikai és az európai jegybank, a FED, illetve az EKB kötvényvásárlásai miatti pénzbőség tartott, a piacok szinte csak a jó híreket voltak hajlandók meghallani. Most viszont, hogy a FED már befejezte a kötvényvásárlást és az EKB is bejelentette, hogy felhagy ezzel, a piacok mintha már csak a negatív hírekre reagálnának. Pedig a német belpolitikai válság megoldódni látszik és a görögöket is kiengedték a megszorításból, ami azért elég jó hír. Mindezt figyelembevéve, a közeljövőben, a nyár ellenére sem számolhatunk stabil árfolyamokkal.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.