Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság IHS Markit: növekedésre váltott az eurózóna gazdasága
No menu items!

IHS Markit: növekedésre váltott az eurózóna gazdasága

A feldolgozóipari teljesítmény lendületes erősödésének köszönhetően növekedésre váltott az euróövezeti gazdasaság márcusban – közölte a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzserek körében végzett felmérése alapján.

Márciusban az előzetesnél lényegesen erőteljesebb növekedést tükröző 53,2 pontot ért el a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok egyesítésével képzett kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) végleges értéke az euróövezetben. Az előzetes érték 52,5 pont volt. Februárban még az 50 pontos választóhatár alatt, 48,8 ponton állt az index értéke.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének a növekedését tükrözi, az 50 pont alatti érték pedig teljesítményvesztést jelez.

A kompozit BMI összetevői közül a feldolgozóipari mutató lendületes teljesítménynövekedést jelzett márciusra, a szolgáltatóipari viszont még az 50 pontos határ alatt maradt, de jelentős javulást ért el a februárihoz képest.

A márciusi szolgáltatóipari BMI végleges értéke 49,6 pontra emelkedett a februári 45,7 pontról. Az előzetes érték 48,8 pont volt márciusra.

Nagyításért KLIKK a grafikonra

A feldolgozóipari BMI értékét már a múlt héten publikálta a Markit. A márciusi végleges érték 62,5 pontra emelkedett, ami a felmérések 24 éves történetében elért legmagasabb szint. A feldolgozóipari teljesítmény lendületes növekedéséhez a német és a holland BMI rekordértéke járult hozzá a legnagyobb mértékben, de az olasz is 252 havi, a francia pedig 246 havi csúcsot ért el.

A kompozit BMI esetében is Németország bizonyult a teljesítménynövekedés legerősebb motorjának, a német kompozit BMI 57,3 ponton 37 havi csúcsot ért el. Az írországi 54,5 pont, az olasz 51,9 pont, a spanyol pedig 50,1 pont lett, mind a három esetben nyolc havi csúcsot jelent.

Az euróövezeti gazdasági aktivitás négy havi csökkenés után márciusban teljesítménynövekedésbe váltott, mégpedig az előzetes adatok alapján sejthetőnél jóval intenzívebb mértékben” – foglalta össze a felmérés megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza.

Chris Williamson

A feldolgozóipar nagy lendülettel termel elsősorban a német gyáraknak köszönhetően, de még a szolgáltatóipar is kezd magához térni a súlyos válságból és már a stabilizálódás jeleit mutatja a gazdasági fellendülésbe vetett reményeknek köszönhetően – tette hozzá. Elmondta, hogy a gazdasági szereplők három éve a legbizakodóbbak forgalmuk növekedését illetően az elkövetkező hónapokban az oltások terítésének köszönhetően.

A kereslet növekedésére már most közel három éve a legmagasabb teljesítetlen megrendelésállomány halmozódott fel, ami egyre több vállalatot késztet az alkalmazotti szám növelésére is. A munkaerőpiaci kondíciók javulása pedig a második negyedévben már a fogyasztói bizalom javulásában is visszaköszönhet.

A felmérés megállapítása szerint a gazdaság sokkal jobb állapotban vészelte át a legutóbbi korlátozásokat mint arra számítani lehetett. Ez elsősorban a feldolgozóiparnak volt köszönhető, de a távolságtartási követelmények és mobilitási korlátozások is kevésbé érintették hátrányosan a szolgáltatásokat mint az egy évvel ezelőtti, tavaszi korlátozások idején. A gazdaság ellenállóképessége nem csak arra utal, hogy a vállalatok és a fogyasztók bizalommal tekintenek a jövő elé, de arra is, hogy megtanultak együtt élni a járvány kockázatával is” – mondta Chris Williamson.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.