Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Jön a digitális euró?
No menu items!

Jön a digitális euró?

Az Európai Központi Bank (EKB) tanulmányozza a digitális euró bevezetésének lehetőségét, és azt tervezi, hogy október közepén nyilvános konzultációt és kísérleteket indít.

A digitális euró a központi banki pénz elektronikus formája, amely a bankjegyekhez hasonlóan, de digitális formában minden polgár és cég számára hozzáférhető lenne, hogy a napi fizetési tranzakcióit gyorsan, könnyen és biztonságosan le tudja bonyolítani. A digitális euró kiegészítené a készpénzt, de nem venné át a helyét. Hasonló lenne a bitcoinhoz, de a kriptodevizákkal ellentétben szigorú központi ellenőrzés alatt állna.

Christine Lagarde

Az európaiak egyre gyakrabban használnak digitális eszközöket a vásárlási, megtakarítási és befektetési ügyleteik lebonyolításához” – mutatott rá Christine Lagarde, az EKB elnöke.

Hangsúlyozta, az EKB-nak az a feladata, hogy megőrizze a pénzbe vetett bizalmat, azaz gondoskodjon arról, hogy az euró megfeleljen a digitális kor követelményeinek. “Fel kell készülnünk egy digitális euró kibocsátására, ha a szükség úgy hozza” – fogalmazott Lagarde.

A kormányzótanács egyelőre még nem döntött arról, hogy bevezet-e digitális eurót.

Az EKB és az euróövezeti tagállamok nemzeti központi bankjai által alkotott eurórendszer széles körben egyeztetni fog a polgárokkal, a tudományos körökkel, a pénzügyi ágazattal és az állami hatóságokkal azért, hogy részletesen felmérje az igényeiket, és hogy milyen előnyökre és kihívásokra számítanak a digitális euró kibocsátása kapcsán. A nyilvános konzultáció október 12-én kezdődik. A kísérletek ezzel párhuzamosan indulnak, de a végleges döntéstől függetlenek.

Az átfogó jelentést készítő, az EKB és az euróövezet 19 nemzeti bankjainak szakértőit tömörítő munkacsoport felvázolta a lehetséges forgatókönyveket, amelyek szükségessé tehetik a digitális euró bevezetését.

Ilyen lehet, ha az euróövezetben megnő az elektronikus fizetés iránti kereslet, ami megköveteli egy európai kockázatmentes digitális fizetőeszköz bevezetését, a készpénzhasználat jelentősen visszaesik az euróövezetben mint fizetési mód, vagy bevezetnek egy olyan globális magán fizetőeszközt, amely szabályozási aggályokat vethet fel, valamint veszélyeztetheti a pénzügyi stabilitást és a fogyasztóvédelmet. Ilyen körülmény lehet az is, ha elterjed a külföldi központi bankok által kibocsátott központi banki digitális valuták (CBDC) használata.

Fabio Panetta

A technológia és az innováció megváltoztatja, ahogy fogyasztunk, dolgozunk és egymással érintkezünk” – mutatott rá Fabio Panetta, az EKB igazgatóságának tagja, a munkacsoport elnöke. Kiemelte, a digitális euró támogatná Európát a folyamatos innováció felé vezető úton, továbbá Európa pénzügyi szuverenitásához is hozzájárulhat, és megerősítheti az euró nemzetközi szerepét.

A digitális jegybankpénz hagyományos pénz, készpénz, ám digitális formában, amelyet egy állam központi bankja bocsát ki és tart ellenőrzés alatt. Ezzel ellentétben a kriptodevizák, mint például a bitcoin, bonyolult matematikai feladványok megoldásával jön létre, és egy központosított testület helyett különböző összetételű online közösségek tartják ellenőrzés alatt. A közös nevező a kriptodevizák és a digitális jegybankpénz között az, hogy különböző mértékben ugyan, de mindkettő a blokklánc technológián, egy virtuális és meghamisíthatatlan rendszeren alapul.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.