Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Kamatdöntés - Londoni elemzők: vagy emel júniusban az MNB vagy nem
No menu items!

Kamatdöntés – Londoni elemzők: vagy emel júniusban az MNB vagy nem

Londoni pénzügyi elemzők szerint nem kizárt, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a júniusi kamatdöntő ülésen – az új inflációs jelentés ismeretében – a márciusihoz hasonló mértékű normalizáló lépést hajt végre monetáris politikájában, különös tekintettel a jegybank központi célját meghaladó inflációra. Ez mindazonáltal nem konszenzusos vélemény a Cityben: más elemzői előrejelzések szerint az MNB egyelőre nem siet a monetáris szigorítással.

Liam Carson, az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics európai feltörekvő piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza az MNB keddi kamatdöntő ülését értékelő kommentárjában annak a véleményének adott hangot, hogy “az MNB-nek egyértelműen vannak tennivalói” a magyar gazdaság “hűtése” érdekében.

Carson kiemelte, hogy a teljes kosárra számolt tizenkét havi infláció – amely a múlt hónapban 3,9 százalék volt – hat és fél éve nem mért ütemre gyorsult, és jóval meghaladta az MNB saját várakozását is.

Ehhez járul a bérnövekedés kétszámjegyű üteme, és az utóbbi időben meredeken megugrott a hitelkiáramlás is – hangsúlyozta a Capital Economics londoni elemzője.

Liam Carson

Carson közölte: a ház azon a véleményen van, hogy az MNB júniusban újabb 10 bázisponttal emeli az egynapos betéti rátát – amely a jegybanki kamatfolyosó alsó széle -, felhajtva ezzel a piaci kamatokat.

Az elemző szerint a Capital Economics várakozása az, hogy ennek nyomán a 3 hónapos BUBOR bankközi ráta – amelyet a ház a monetáris alapállás legjobb mérőszámának tart – a jelenlegi 0,20 százalékról az idei év végéig 0,75 százalékra emelkedik.

A szakértő szerint a szigorítási folyamat része lesz emellett a likviditásdúsító devizaswap-állomány szűkítésének folytatása is.

A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza, Pasquale Diana a keddi kamatdöntő ülés utáni értékelésében ugyanakkor úgy fogalmazott: a ház megítélése szerint az MNB-nek “nincs sok kedve” a monetáris politika pro-aktív szigorításához, az egyértelmű és széleskörű inflációs nyomás ellenére sem.

A City szerint júniusban kamatot emel az MNB – vagy nem

A Morgan Stanley vezető londoni elemzője szerint az MNB továbbra sem tartja úgy, hogy jelentős lenne a magyar gazdaság túlfűtötté válásának kockázata, annak ellenére sem, hogy a hazai össztermék (GDP) az első negyedévben a várakozásokat meghaladó ütemben nőtt.
A szakértő véleménye szerint az MNB mindezek alapján nem tartja sürgetőnek a monetáris szigorítást, különös tekintettel arra, hogy a folyómérleg-egyenleg az előzetes adatok alapján ismét többletbe fordult az első negyedévben.

A Morgan Stanley londoni szakértői nemrégiben Budapesten jártak, és az erről összeállított, a minap Londonban bemutatott ismertetőjükben is úgy fogalmaztak: tájékozódó tárgyalásaik csak megerősítették azt a várakozásukat, hogy az MNB nem fog sietni a monetáris politika normalizálásával, különösen akkor nem, ha az euróövezeti jegybank (EKB) sem kezd szigorítási ciklusba a közeljövőben.

A ház szerint az elképzelhető, hogy az MNB a negyedévente megjelenő inflációs jelentések kiadásával egy időben bejelent valamelyes szigorítási intézkedéseket, de “egyáltalán nem lehet biztosra venni még ezt sem”.
A Morgan Stanley elemzői szerint ebben a környezetben úgy tűnik, hogy a BUBOR ráta konvergenciája a 0,90 százalékos MNB-alapkamathoz legkorábban 2020 második felében valószínű, “hacsak nem még ennél is később”.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.