Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Kéthetes mélyponton a forint - megvannak az okai
No menu items!

Kéthetes mélyponton a forint – megvannak az okai

A forint 2022 eleje óta több mint 8%-ot veszített értékéből az euróval szemben. Illusztráció: Bigstock

Kedden tovább növelte veszteségeit a magyar fizetőeszköz, amely ezzel kéthetes mélypontra zuhanva alulteljesítette régiós társait, amelyek mérsékeltebb esést mutattak.

A forint számára rosszul kezdődött a hét azzal, hogy péntek este az egyik meghatározó amerikai hitelminősítő, a Standard & Poors stabilról negatívra rontotta Magyarország adósbesorolásának kilátásait, ami a devizapiacok hétvégi zárása miatt hétfőtől éreztette gyengítő hatását. Mindezt annak ellenére, hogy a Standard & Poors változatlanul hagyja Magyarország adósbesorolását, de eközben stabilról negatívra módosította a kilátásait, ami hamar aggodalmat váltott ki a befektetőkből, akik számára az is rossz üzenet volt, hogy az S&P szerint Magyarország – Ukrajna, Brazília, Egyiptom, Ghána mellett – azon öt feltörekvő piaci ország közé került, amelyek a hitelminősítő megítélése szerint a kötvényhozamok emelkedését és a költségvetés helyzetét tekintve a leginkább sérülékenyek.

A forintot nézve a befektetők ezért attól is tartanak, hogy ha a magyar gazdasági helyzet nem javul, akkor az S&P következő döntésénél akár Magyarország adósbesorolásának leminősítésére is sor kerülhet, ami még inkább ronthatja a forint esélyeit. Ilyen körülmények között érkeztünk el oda, hogy az euró árfolyama hétfőn a 399,92 forintot is elérte, ami még így is távol volt a július 6-i, történelmi csúcsnak számító 416,67 forinttól, de a forint kedden tovább növelte veszteségeit és kéthetes mélypontra süllyedve alulteljesítette régiós társait.

Amiben az ország nagymértékű energiaimport-függősége miatt emelkedő gázárak nyomása is szerepet játszott. A Reuters elemzése szerint az euró árfolyam (EUR/HUF) 1,36%-ot esett a nap folyamán, és így az eurót 404,10 forinton jegyezték, ami tovább növelve az előző időszak meredek veszteségeit, amiben továbbra is szerepet játszott, hogy az S&P pénteken stabilról negatívra rontotta Magyarország hitelminősítési kilátását.

Egy hitelminősítői kilátás-változás általában nem mozgatná meg a piacokat, de a forint körül annyi bizonytalanság van, hogy ezúttal ez érezteti hatását” – mondta egy budapesti devizakereskedő a Reutersnek. Hozzátéve: “a gázár emelkedése ma nagy nyomást gyakorol a forintra, és ez ismét azt mutatja, hogy ez a deviza a legsebezhetőbb a régióban“.

A forint 2022 eleje óta több mint 8%-ot veszített értékéből, amivel a legrosszabbul teljesít a közép-kelet-európai régióban.

Az emelkedő energiaárak az utóbbi időben gyengítették a forintot, mivel rontják Magyarország külső egyensúlyát – mondták kereskedők és elemzők. Az írás ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy a forintra továbbra is nyomást gyakorolt Magyarországnak az EU-val a demokratikus normákról folytatott vitája is, ami eddig a járványügyi helyreállítási támogatások befagyasztásához vezetett.

Mindeközben a cseh korona EUR/CZK 0,23%-kal 24,537-re gyengült, mivel a cseh valuta árfolyamára is negatívan hatott a forint esése – mondta a Reutersnek egy prágai devizakereskedő. “Emellett néhányan talán megpróbálják pénzzé tenni a korona korábbi növekedését” – tette hozzá. Kedden két cseh jegybankár is olyan véleményt fogalmazott meg, amelyet a piac megnyugtatónak tekintett – mondta egy másik kereskedő.

Abban, hogy a lengyel zloty EUR/PLN 0,31%-kal 4,6910-re gyengült az euróval szemben a dollár közelmúltbeli erősödése és a Lengyel Nemzeti Bank a Narodowy Bank Polski megjegyzései is szerepet játszottak, amelyek nem támogatják a zloty közelmúltbeli erősödésének folytatását – írta jegyzetében a lengyel piac legnagyobb univerzális pénzintézetei közé tartozó Alior Bank. “Ezen a héten arra számítunk, hogy az EUR/PLN visszatér 4,70 fölé” – írták.

Érsek M. Zoltán

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.

Májustól az Accent Hotels üzemelteti a Cardoner Hotelt és a Tihany Yacht Clubot

Két új szállodával bővült az Accent Hotels portfóliója.

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.