Hirdetés
Kezdőlap Fókuszban Kicsi a vármegye, de erős a gazdasága - Tatabánya már az ipari...
No menu items!

Kicsi a vármegye, de erős a gazdasága – Tatabánya már az ipari parkoknál többről szól 

Tatabánya madártávlatból. Kép forrása: Wikipedia

Komárom-Esztergom vármegye az ország legdinamikusabban fejlődő megyéi közé tartozik. Miközben a gazdasági mutatók többségében az első három helyen vagyunk a vármegyék rangsorában, az egy lakosra jutó ipari termelést tekintve hosszú hónapok óta az első helyen állunk. Az egy lakosra jutó beruházások tekintetében pedig csak Budapest előz meg minket. A legutóbbi gazdasági évnyitónkon Dr. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter vármegyénket az ipari parkok vármegyéjének nevezte, joggal, hiszen az itt működő cégek nagyban járulnak hozzá ezekhez az eredményekhez. A tatabányai ipari park térségünk egyik legjelentősebbje a régióban – fejtette ki Szerencsés László, a Komárom-Esztergom Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

A betelepülő cégek munkakultúrát is hoztak

Szavai szerint ugyanakkor a tatabányai vállalkozások ugyan összességében jobb helyzetben vannak az országos átlagnál, de nekik is komoly nehézségekkel kell szembenézniük. Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézetének felmérése alapján a hazai vállalkozások 98 százaléka számít valamilyen a vállalkozásának működését akadályozó tényező megjelenésére az idei évben. A cégek növekvő arányban számolnak a nyersanyag- és energiaárak emelkedésével, az árfolyamok kedvezőtlen alakulásával, valamint a kereslethiány növekedésével, ugyanakkor kevesebben tartanak a munkaerőhiánytól. De egyértelműen a nyersanyag- és energiaárak váltak az üzleti tevékenységet leggyakrabban akadályozó tényezővé, megelőzve a munkaerő- és szakemberhiányt. 

Szerencsés László

Az elnök úgy látja, az utóbbi évek kétségtelenül legnagyobb hatású eseménye a koronavírus-járvány volt, amely az emberek mindennapjain túl a gazdaságban is mély nyomot hagyott. A járvány okozta nehézségek a cégalapítások és -megszűnések számát is befolyásolták. A vállalkozásalapítási kedv a járvány első időszakában jelentősen, közel 9 százalékkal esett vissza, míg a megszűnések száma stagnált az előző évekhez képest. A megszűnt vállalkozások nagyjából háromnegyede önálló vállalkozó volt, vagyis leginkább ezt a vállalkozói réteget érintette leghátrányosabban a Covid okozta gazdasági válság. Az ipari vállalkozások telephelyein az addig tartó növekedést a járvány jelentősen visszavetette. A jelentős korlátozások, üzemleállások hatására a visszaesés mértéke nagyon jelentős volt. A tatabányai ipar meghatározó területei közül a feldolgozóipari termelési értékének döntő részét adó járműgyártás volumene nagy mértékben esett vissza. Az ágazat döntően külpiacra termel, melynek exportja is jelentősen csökkent. A termelés bővülése jelentős mértékben csak 2021. tavasza utána következett be. 

Szerencsés László szerint az, hogy Tatabánya az elsők között volt az ipari parkok fejlesztésében, azért is hasznos volt, mert és a betelepülő multi vállalatok egy korszerű munkastílust is meghonosítottak a városban. Ám a város iparának napjainkig nem ez volt az egyetlen jelentős változása. 2010 óta a város feldolgozóipara újra jelentősen átstrukturálódott, és mostanra a járműgyártáshoz köthető iparágak adják az ipari termelésének nagy részét. Azonban azt sem lehet állítani, hogy egysíkú lenne a város ipari szerkezete, mivel számos fontos ágazatban találhatunk itt jelentős vállalkozásokat, például a vegyiparban, orvosi eszköz gyártásban, műanyagiparban, gépiparban, logisztikában, szállítmányozásban vagy az elektronikai alkatrészgyártásban. A betelepedni vágyó vállalkozásoknak, illetve a befektetőknek fontos szempont lehet, hogy Tatabánya ipara képes a megújulásra, és mindig korszerű ipari szerkezettel rendelkezik.  

Komárom-Esztergom vármegye az ország legkisebb és népsűrűségével Pest megye után a legintenzívebben lakott térség. Ez már sejteti, hogy az itt élők megteremtették azt, amiért érdemes itt élni és dolgozni. Az árbevétel szempontjából kiemelt vállalkozások három vármegyei városban koncentrálódnak: a vármegyei száz legnagyobb árbevételű vállalkozásból 15-nek Komáromban, 15-nek Tatabányán, 13-nak Esztergomban van a székhelye. E szervezetek a TOP 100 vállalkozás árbevételének több mint 60 százalékát teszik ki. Komárom-Esztergom vármegyében 2022. végén 44 ezer vállalkozást tartottak számon, amelyeknek nagyobb része, kb. 32 ezer önálló vállalkozó, kisebb része, 12 ezer társas vállalkozó. Ez a vármegye lakosságszámához mérten igen alacsony szám”- fűzte hozzá az elnök. 

Kamarai tervek ajánlásokkal  

Ami a kamara terveit illeti, az elnök szerint idén a pandémia okozta veszélyhelyzet után az orosz-ukrán háború miatti gazdasági válsághelyzet határozza meg nemcsak a vállalkozások, hanem kamara mindennapjait is. A sokszor gyorsan változó helyzetre a kamara gyorsan és szakszerűen reagál, tettre készen várva az új pályázatok által nyújtott lehetőségeket, feladatokat, de a vállalkozók gyors, pontos tájékoztatása a változásokról továbbra is első helyen szerepel a fontos feladatok között. Az utóbbi időszak egyik leglényegesebb kamarai eseménye, hogy az északnyugat-magyarországi kamarák 2021-től szorosabban együttműködnek, hogy a régió speciális gazdaságfejlesztési igényeit össze tudják hangolni. A tavalyi évben pedig az Északnyugat-Magyarországi Gazdasági Övezet gazdaságfejlesztési előkészítő munkálataiban vettek részt. Ezeknek az előkészítő munkálatoknak a hatására 2023-ban már jelentős gazdaságfejlesztési párbeszédre kerülhetett sor számos minisztérium vezetőjének jelenlétében

A fontos, a vállalkozásokat érintő törvényeket, rendeleteket folyamatosan véleményezik a területi kamarák, és a vállalkozók visszajelzései alapján javaslatokat fogalmazunk meg a törvényhozók felé. 2022-ben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának ezek ajánlásai és előterjesztései alapján a vállalkozások érdekében olyan megvalósult javaslatai voltak, mint például a hitelmoratórium, a kamatstop, a Támogatás falusi kisboltoknak a Magyar Falu Program keretében, a Széchenyi Kártya Program a magyar kkv-k talpon maradásának és versenyképesének megőrzése érdekében, a Gyármentő Program és a legújabb energiaválsággal kapcsolatos tevékenység, mely szerint a kormány az MKIK javaslatára júliustól árplafont vezet be a villamos energiára, vagyis a feldolgozóipar, szálláshely-szolgáltatás és a raktározás szektorokban a legmagasabb nettó ár 200 euró/megawatt lesz” – jellemezte a helyzetet Szerencsés László.  

A Mentavill újranyitással erősít 

A Tatabánya pezsgő gazdasági életében az alappillért jelentő multinacionális és magyar vállalatok mellett a helyi beszállító és szolgáltató cégek sikeres tevékenysége is kulcsfontosságú. Közéjük tartozik az a Mentavill, amely a belváros mellett teljesen felújított és kibővített épületvillamossági szakáruházzal várja vásárlóit.

A Mentavill tatabányai áruháza

Tatabánya azért különleges fontosságú a Mentavill életében, mert a fővároshoz közeli városban a rendszerváltozás utáni években az első között telepedtek meg azok a nagynevű nyugati cégek, amelyek a legmodernebb technológiát és üzleti modellt képviselve a beszállítóiktól olyan raktárkészletet, logisztikát, valamint gyorsaságot vártak el, aminek megfelelve cégünk is versenyképesen építi partneri kapcsolatait a multikkal” – fejti ki Mentes Zsolt, a Mentavill kft. ügyvezető igazgatója.  

A ma már országos hálózattal rendelkező, piacvezető Mentavill 2013-ban nyitotta meg tatabányai szakáruházát, amely a lakossági vásárlók mellett a mesteremberek és a nagyvállalatok igényeit is egyaránt képes kielégíteni. 

Az ezer négyzetméteres áruházunkat már az induláskor úgy terveztük, hogy egy önálló szolgáltatóközpontban helyet kapva, az önálló parkolóhelyeknek köszönhetően autóval is kényelmesen megközelíthető legyen. Mindez nagyban megkönnyíti a lakossági ügyfelek és a mesteremberek beszerzését, miközben a vállalatok számára a termelésszervezésükhöz igazodva, a nagytételben megrendelt termékek just-in-time, vagyis adott időre történő kiszállítását is vállaljuk. 

Mentes Zsolt hozzátette: a most megújult áruházban a korábbinál is több termékkategóriát képviselve 9000 termék biztosítja a legszélesebb választékot, amely a klasszikus villanyszerelési eszközök mellett a manapság egyre fontosabbnak számító energiatakarékos berendezéseket – mérőeszközöket, időkapcsolókat és más okoseszközöket – is felsorakoztatnak. És mivel az okosotthonok elterjedésével, valamint az energiamegtakarítás fókuszba kerülésével egyre több és egyre bonyolultabb termék jelenik meg, a Mentavill szakemberei hozzáadott értékként a márkasemleges tanácsadást is vállalják azért, hogy az ügyfelek valóban azt vásárolják meg, ami az igényeiknek leginkább megfelelő. 

Érsek M. Zoltán  

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Idén több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! programban

Idén 2373 helyszínen, több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! - Önkéntesen a Tiszta Magyarországért programban.

Kínán kívül dupla áron adja a villanyautót a BYD. Miért?

Miközben az amerikai és európai politikusok riadalmat keltettek, hogy a hazai autóiparukat tönkreteheti az olcsó kínai elektromos járművek hulláma, Kína vezető EV-gyártója, a BYD eddig mást lépett: az otthonihoz képest drasztikusan megemelte az exportárait ahelyett, hogy alulmúlta volna a külföldi riválisokat.

BÉT – Emelkedő forgalomban emelkedett a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett erősödött a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 67 039,30 pont zárt pénteken, 1994,24 ponttal, 3,07 százalékkal magasabban az egy héttel korábbinál.

Heti makronaptár: GDP és lakásépítési, idegenforgalmi adatok érkeznek majd

A következő héten megjelenik az első negyedévi bruttó hazai termék (GDP) első becslése, emellett lakásépítési és idegenforgalmi adatokat közölnek.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.