Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Londoni elemzők: Kína a vártnál később előzheti meg Amerikát
No menu items!

Londoni elemzők: Kína a vártnál később előzheti meg Amerikát

Az előrejelzés szerint Kína 2030-ban veheti át a vezetést

Kína a korábban vártnál lassabban, az amerikai gazdaság viszont gyorsabban lábal ki a koronavírus-világjárvány sokkjából, ezért Kína az eddig számítottnál két évvel később, csak a jövő évtized kezdetén veheti át az első helyet az Egyesült Államoktól a világ legnagyobb gazdaságainak ranglistáján – vélik londoni pénzügyi elemzők.

Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) minden év végén összeállítja a következő másfél évtizedre szóló prognózisát a világ vezető gazdasági erőcentrumainak sorrendjéről a dollárban, folyó áron számolt nominális hazai össztermék (GDP) alapján.

Idei elemzésükben (CEBR World Economic League Table, WELT 2022) a ház szakértői közölték: várakozásuk szerint erőteljes ütemű globális kilábalás kezdődik a koronavírus-járványból, és számításaik alapján a világgazdasági szintű hazai össztermék éves értéke 2022-ben – a cég által tavaly jósolt időpontnál két évvel előbb – lépi át első ízben a százezer milliárd dollárt.

A cég elemzői felidézik: a tavalyi WELT-prognózis a kínai gazdaságban is olyan mértékű kilábalást jósolt, amelynek alapján a CEBR az addigi előrejelzésben szereplő időpontnál öt évvel korábbra, már 2028-ra valószínűsítette, hogy Kína lesz a világ legnagyobb gazdasága, a második helyre szorítva vissza az Egyesült Államokat.

A WELT 2022 szerint azonban a tavaly vártnál lassabb kínai növekedés és a korábbi prognózist meghaladó ütemű amerikai GDP-bővülés miatt a CEBR ezt a helycserét jelenleg 2030-ra jósolja.

A cég várakozása az, hogy a kínai gazdaság a váltás után a mostani WELT-rangsor 2036-ig szóló előrejelzési távlatának végéig a világ legnagyobb gazdasága marad.

A CEBR két éve összeállított éves WELT-előrejelzésében még az szerepelt, hogy az Egyesült Államok és Kína 2033-ban cserél helyet a legnagyobb gazdaságok globális mezőnyének első két helyén, így az idei korrekció utáni előrejelzés még mindig kedvezőbb Kína szempontjából, mint a koronavírus-járvány előtti utolsó WELT-rangsor.

Az új WELT-prognózis szerint Kína 2024-ben válik magas jövedelmű gazdasággá, egy évvel később az eddig vártnál, de így is egy évvel előbb a hivatalos kínai tervben szereplő időpontnál.

Idei tanulmányában a CEBR hangsúlyozza, hogy a ranglista három leggyorsabban emelkedő gazdasága a feltörekvő ázsiai térségben van: a WELT 2022 szerint Vietnam az idei 41. helyéről 2036-ra a világ 20. legnagyobb gazdaságává lép elő, Banglades a 42. helyről a 24-ikre, a Fülöp-szigetek a 37-ikről a 25-ikre kerül a következő másfél évtized végéig.

A CEBR vasárnap ismertetett előrejelzése szerint a német gazdaság 2033-ban megelőzi Japánt, a japán gazdaság 2036-ra a jelenlegi harmadik helyről az ötödikre csúszik vissza a világ legnagyobb gazdaságainak rangsorában.

A világ harmadik legnagyobb gazdasága 2031-től India lesz a WELT 2022 szerint.

A CEBR londoni elemzői derűlátó prognózist adtak az orosz gazdaság kilátásaira. A WELT 2022 szerint ha sikerül rendezni az Oroszország és Németország között kiépített Északi Áramlat 2 földgázvezeték üzembe helyezése körüli szabályozási problémákat, és ha sikerül elkerülni az Oroszország elleni további szankciókat, az orosz gazdaság – amely jelenleg a 12. helyen áll – 2036-ra a világ tizedik legnagyobb gazdaságává válhat.

A CEBR hosszú távú prognózisa szerint a magyar gazdaság a 193 gazdaságot számláló listán az idén az 56. helyen lesz a dollárban mért hazai össztermék alapján, és ez a pozíció a másfél évtizedes előrejelzési időszak végéig nem változik: a cég 2036-ra is az 56. helyet valószínűsíti Magyarország számára a WELT-rangsorban.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.