Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Londoni elemzők: nincs kamatemelési kényszer Magyarországon
No menu items!

Londoni elemzők: nincs kamatemelési kényszer Magyarországon

Londoni pénzügyi elemzők szerint nem nehezedik kamatemelési nyomás a Magyar Nemzeti Bankra (MNB), mivel a forint viszonylagos nyári árfolyam-stabilitása valószínűleg kordában tartja az inflációt.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni kutatási részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői hétfőn ismertetett helyzetértékelésükben közölték: a nyár elején az volt a véleményük, hogy ha a nyár folyamán a forintárfolyam tartósan 330 forint/eurós vagy ezt meghaladó szinten lesz, az már valószínűleg közelítene az MNB “fájdalomküszöbéhez”.

A ház számításai szerint ugyanis egy ilyen forgatókönyv esetén a magyarországi infláció a harmadik negyedévben – az árfolyam mellett a bázishatásoktól és az emelkedő olajáraktól is hajtva – a jegybank tűrési sávjának felső, 4 százalékos határának közelébe gyorsult volna, és tartósabban meghaladta volna az MNB 3 százalékos központi célszintjét.

Ez erősítette volna a jegybank enyhe monetáris politikájával kapcsolatos piaci ellenérzéseket, ennek viszont még gyengébb forint és még nagyobb inflációs kockázat lett volna a következménye a Bank of America-Merrill Lynch elemzői szerint.

A ház várakozása szerint azonban az elmúlt két hónap viszonylag nyugodt forintpiaci fejleményei nyomán az éves magyarországi infláció várhatóan 3,5 százalék körül tetőzik a harmadik negyedévben, és 2019 közepéig ismét a 3 százalékos szint felé lassul.

A devizaárfolyam inflációs átszűrődésének egyébként is még mindig kevés jele van, a július 3,4 százalékos tizenkét havi infláció pontosan megfelelt az MNB előrejelzésének. Az egyetlen jelentősebb felhajtóerőt a kosáron belül az új járművek jelentették, amelyek havi összevetésben 3,1 százalékkal drágultak, és ez korai jele lehet az árfolyam-átszűrődésnek.

A kosár egyetlen eleme azonban nem elégséges annak megállapítására, hogy a gazdaságban felfelé ható inflációs kiigazítási folyamat zajlik, és bár az MNB valószínűleg szoros figyelemmel követi majd ezt a komponenst, nem sieti el azonban a reakciót – vélekedtek hétfői elemzésükben a BofA Merrill Lynch Global Research elemzői.

A ház szerint hozzájárulhatna az MNB hitelességének erősítéséhez, ha a bank  körülírtabb exitstratégiát vázolna fel. Valószínűsíthető azonban, hogy az MNB a szeptemberi kamatdöntő ülésen óvakodni fog bármiféle olyan jelzéstől, amely monetáris szigorítási ciklus kezdetére utalna, mivel ez forinterősödési nyomást eredményezhetne – jósolták a Bank of America-Merrill Lynch elemzői.

Hangsúlyozták: a hatósági kommunikáció a gyenge forinttal szembeni magas tűrési hajlandóságra vall, különös tekintettel arra, hogy a háztartási szektor devizakitettsége gyakorlatilag zéró, az exportőr vállalatoknak devizabevételeik természetes védettséget nyújtanak, és a devizában fennálló GDP-arányos államadósság-hányad 2010 óta megfeleződött.

Mindezt egybevetve a Bank of America-Merrill Lynch elemzői fenntartják azt az előrejelzésüket, hogy az MNB – a hozamgörbe rövid végére koncentrálva – a devizaswap-ügyletek fokozatos kivezetésével kezd hozzá a monetáris politika normalizálásához, engedve, hogy a három hónapos BUBOR-ráta közelítsen a 0,90 százalékos jegybanki alapkamathoz, mielőtt a tényleges kamatemelési ciklus elkezdődne.

A ház szerint azonban az MNB ezzel is valószínűleg 2019 közepéig kivár, mivel – a forinterősödést megakadályozandó – csak lemaradással kívánja követni az euróövezeti jegybank (EKB) emelési ciklusát.

Más nagy londoni házak valamivel agresszívabb előrejelzéseket tartanak érvényben az MNB monetáris politikájának várható irányára.

A TD Securities globális befektetési tanácsadó csoport londoni részlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői azzal számolnak, hogy a monetáris tanács a szeptember 18-i kamatdöntő ülésen “valamelyest” módosítja alapállását, különös tekintettel arra, hogy a testület akkor már ismerni fogja a szeptemberi inflációs jelentés új prognózisait.

Ha az éves infláció augusztusban magasabb volt a júliusban mért 3,4 százaléknál, akkor az inflációs pálya 3 százalék feletti szakaszára szóló előrejelzések esetleg már kevésbé enyhe pályaívet, illetve kevésbé átmeneti jelleget valószínűsítenek majd – fogalmaznak a TD Securities londoni elemzői.

A ház szerint ennek alapján a szeptemberi kamatdöntő ülés “megfelelő alkalom” lenne a monetáris politika kissé feszesebb irányba állítására, abban az esetben, ha az új inflációs előrejelzés ezt indokolja.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Őrizzük meg a vidéki életformát!

a tárcavezető arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar agrárium gerincét a kis gazdaságok alkotják, melyek sajátossága, hogy egyszerre vállalnak szerepet a növénytermesztésben és az állattenyésztésben.

A vállalkozók csak állami kompenzációval tudnak bért emelni

A VOSZ szerint a gyors bérfelzárkóztatás a bérköltségeket úgy növeli, hogy azt nem tudja ellentételezni a piaci árbevétel növekedése.

Devizapiac – Erősödött kedden a forint

A forint az októberi kezdéshez képest gyengébben áll mindhárom devizával szemben, 0,7 százalékkal az euró, 2,8 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Most a büfék alá nyúl az állam

A forrásokat a vidéki vendéglátó üzletek energiahatékonyságát célzó beruházásokra és eszközbeszerzésre, a Tourinformok korszerűsítésére és a hagyományos kávéházi cigányzene megőrzésére és népszerűsítésére lehet fordítani.

Hírek

15 milliárdos pénzügyi oktatási program indul

A 16-21 éves korosztály ingyenesen férhet hozzá számos, hasznos pénzügyi tudást biztosító anyaghoz.. Minden magyar előtt nyitott a pénzügyi tanulás lehetősége! Sőt a 16-21 éves fiatalok most ingyenes oktatást kapnak.

Szerda reggelre erősödött a forint árfolyama

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,1160 dollárról 1,1158 dollárra változott.

Felébredt a forint

Erősödött a forint kedd reggel a főbb devizákkal szemben...

Devizapiac – Erősödött a forint péntek reggelre

Az euró 1,1128 dollárt ért reggel 7 órakor a csütörtök kora esti 1,1112 dollár után.

II. Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Zsidó Gasztronómiai Fesztivál

Megtekinthetik a csodálatos zsinagóga épületét és a tárlatvezetésen megismerhetik a történetét.

Indul az Azonnali Fizetési Rendszer 2.0

Minden társadalom számára fontos lehet alternatív elektronikus fizetési megoldások kidolgozása a pénzforgalmi stabilitás és a monetáris szuverenitás érdekében.

Devizapiac – Erősödött kissé a forint hétfőn

Az eurót este hat órakor 394,00 forinton jegyezték a kora reggeli 394,26 forint után, a.

Kicsit, de erősödött péntek reggelre a forint

Erősödött péntek reggelre a forint.

Gazdaság

Devizapiac – Erősödött kedden a forint

A forint az októberi kezdéshez képest gyengébben áll mindhárom devizával szemben, 0,7 százalékkal az euró, 2,8 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Erősödött a forint hétfőn

Az év eleje óta a forint 4,6 százalékkal gyengült az euróval, 5,8 százalékkal gyengült a dollárral és 3,2 százalékkal gyengült a svájci frankkal szemben.

Nyugdíjpénzből ingatlant? Most jól teljesítenek a pénztárak, reálhozam mindenhol!

A Bank360.hu elemzése emlékeztet rá, hogy a csúcs reálhozamok (jellemzően több millió forintosak) 2021 vége felé voltak, amikor az árfolyamok magasan jártak, az infláció viszont még nem szabadult el

Már tízezer helyen lehet a kártyagyilkos qvikkel fizetni

A qvikkel kapcsolatban egyelőre a tanulás fázisában járnak még a vásárlók és a kereskedők is,