Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Londoni elemzők: nincs kamatemelési kényszer Magyarországon
No menu items!

Londoni elemzők: nincs kamatemelési kényszer Magyarországon

Londoni pénzügyi elemzők szerint nem nehezedik kamatemelési nyomás a Magyar Nemzeti Bankra (MNB), mivel a forint viszonylagos nyári árfolyam-stabilitása valószínűleg kordában tartja az inflációt.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni kutatási részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői hétfőn ismertetett helyzetértékelésükben közölték: a nyár elején az volt a véleményük, hogy ha a nyár folyamán a forintárfolyam tartósan 330 forint/eurós vagy ezt meghaladó szinten lesz, az már valószínűleg közelítene az MNB “fájdalomküszöbéhez”.

A ház számításai szerint ugyanis egy ilyen forgatókönyv esetén a magyarországi infláció a harmadik negyedévben – az árfolyam mellett a bázishatásoktól és az emelkedő olajáraktól is hajtva – a jegybank tűrési sávjának felső, 4 százalékos határának közelébe gyorsult volna, és tartósabban meghaladta volna az MNB 3 százalékos központi célszintjét.

Ez erősítette volna a jegybank enyhe monetáris politikájával kapcsolatos piaci ellenérzéseket, ennek viszont még gyengébb forint és még nagyobb inflációs kockázat lett volna a következménye a Bank of America-Merrill Lynch elemzői szerint.

A ház várakozása szerint azonban az elmúlt két hónap viszonylag nyugodt forintpiaci fejleményei nyomán az éves magyarországi infláció várhatóan 3,5 százalék körül tetőzik a harmadik negyedévben, és 2019 közepéig ismét a 3 százalékos szint felé lassul.

A devizaárfolyam inflációs átszűrődésének egyébként is még mindig kevés jele van, a július 3,4 százalékos tizenkét havi infláció pontosan megfelelt az MNB előrejelzésének. Az egyetlen jelentősebb felhajtóerőt a kosáron belül az új járművek jelentették, amelyek havi összevetésben 3,1 százalékkal drágultak, és ez korai jele lehet az árfolyam-átszűrődésnek.

A kosár egyetlen eleme azonban nem elégséges annak megállapítására, hogy a gazdaságban felfelé ható inflációs kiigazítási folyamat zajlik, és bár az MNB valószínűleg szoros figyelemmel követi majd ezt a komponenst, nem sieti el azonban a reakciót – vélekedtek hétfői elemzésükben a BofA Merrill Lynch Global Research elemzői.

A ház szerint hozzájárulhatna az MNB hitelességének erősítéséhez, ha a bank  körülírtabb exitstratégiát vázolna fel. Valószínűsíthető azonban, hogy az MNB a szeptemberi kamatdöntő ülésen óvakodni fog bármiféle olyan jelzéstől, amely monetáris szigorítási ciklus kezdetére utalna, mivel ez forinterősödési nyomást eredményezhetne – jósolták a Bank of America-Merrill Lynch elemzői.

Hangsúlyozták: a hatósági kommunikáció a gyenge forinttal szembeni magas tűrési hajlandóságra vall, különös tekintettel arra, hogy a háztartási szektor devizakitettsége gyakorlatilag zéró, az exportőr vállalatoknak devizabevételeik természetes védettséget nyújtanak, és a devizában fennálló GDP-arányos államadósság-hányad 2010 óta megfeleződött.

Mindezt egybevetve a Bank of America-Merrill Lynch elemzői fenntartják azt az előrejelzésüket, hogy az MNB – a hozamgörbe rövid végére koncentrálva – a devizaswap-ügyletek fokozatos kivezetésével kezd hozzá a monetáris politika normalizálásához, engedve, hogy a három hónapos BUBOR-ráta közelítsen a 0,90 százalékos jegybanki alapkamathoz, mielőtt a tényleges kamatemelési ciklus elkezdődne.

A ház szerint azonban az MNB ezzel is valószínűleg 2019 közepéig kivár, mivel – a forinterősödést megakadályozandó – csak lemaradással kívánja követni az euróövezeti jegybank (EKB) emelési ciklusát.

Más nagy londoni házak valamivel agresszívabb előrejelzéseket tartanak érvényben az MNB monetáris politikájának várható irányára.

A TD Securities globális befektetési tanácsadó csoport londoni részlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői azzal számolnak, hogy a monetáris tanács a szeptember 18-i kamatdöntő ülésen “valamelyest” módosítja alapállását, különös tekintettel arra, hogy a testület akkor már ismerni fogja a szeptemberi inflációs jelentés új prognózisait.

Ha az éves infláció augusztusban magasabb volt a júliusban mért 3,4 százaléknál, akkor az inflációs pálya 3 százalék feletti szakaszára szóló előrejelzések esetleg már kevésbé enyhe pályaívet, illetve kevésbé átmeneti jelleget valószínűsítenek majd – fogalmaznak a TD Securities londoni elemzői.

A ház szerint ennek alapján a szeptemberi kamatdöntő ülés “megfelelő alkalom” lenne a monetáris politika kissé feszesebb irányba állítására, abban az esetben, ha az új inflációs előrejelzés ezt indokolja.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.