Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság MNB-alelnök: egyre gyorsabb ütemben mérséklődhet az infláció
No menu items!

MNB-alelnök: egyre gyorsabb ütemben mérséklődhet az infláció

Virág Barnabás. Fotó: MTI/Soós Lajos

A következő hónapokban a fogyasztóiár-index előbb lassú, majd egyre gyorsabb ütemű mérséklődése várható; az év végére egyszámjegyű infláció elérése gazdaságtörténetileg nagy eredmény lesz – mondta Virág Barnabás, a jegybank alelnöke.

Kiemelte: a jegybank adatai alapján januárban tetőzött az infláció, majd megindult az árdinamika lassú csökkenése. A prognózis szerint márciusban lassú dezinfláció, majd ezután erős dezinflációs pálya várható, jó esély van év végére az egyszámjegyű infláció elérésére.

Hozzátette: az alapkamatot illetően továbbra is a türelmes megközelítés indokolt, ennek megfelelően változatlanul hagyták a kamatkondíciókat, és ismét egyhangú döntést hoztak.

Azt is elmondta, hogy az egynapos betéti tendereken továbbra is szükséges a 18 százalékos irányadó kamat fenntartása.

Április elsejétől – a korábbi terveknek megfelelően – napi megfeleléssel 10 százalékra emelkedik a bankok kötelező tartalékrátája, tovább szigorítják ezzel a kötelező tartalékeszköz likviditásra gyakorolt hatását.

Számottevően csökkentek az energiaárak, így az energiaimporthoz kapcsolt euróeladási eszköz március 31-ig marad elérhető – ismertette.

Kitért arra, hogy a jegybank értékelése szerint a magyar bankrendszer tőke- és likviditási helyzete stabil.

A folyó fizetési mérleg hiánya megfeleződhet az idén, a javulás elindult. Ezután a külső finanszírozási képesség pozitívvá válik az előrejelzési horizont végére.

Kifejtette: a magas infláció megtörése fegyelmezett és összehangolt intézkedésekkel érhető el. Adataik szerint korábban 2-2,5 év alatt következett be a mostanihoz hasonló, 20 százalék feletti, magas infláció letörése. Szerinte vannak pozitív jelek, egyre szűkebb az átárazási mozgástér, az áremelési várakozások csökkennek, a belső kereslet mérséklődik.

Az alelnök rámutatott, hogy a magas infláció csökkenti a belső keresletet, fékezi a gazdasági növekedést. A munkaerőpiac eközben stabil, a munkaerő kereslet erős, a kínálat is bővült.

Arról is beszélt, hogy a globális befektetői hangulat a pénzpiaci turbulenciák hatására romlott. Azok az aggodalmak voltak meghatározóak, miszerint az amerikai bankcsődöknek továbbgyűrűző hatása lehet. Ugyanakkor a hazai bankok kiemelkedően teljesítik a szabályozói követelményeket, a tőke- és likviditási pozíciójuk erős, az amerikai helyzet egyedi problémákat tükröz.

Megerősítette: a jegybank kiemelt figyelemmel kíséri a nemzetközi pénzpiacokon megnövekedett bizonytalanság kockázati környezetre gyakorolt hatásait. Folyamatosan értékelik a beérkező adatokat, illetve az inflációs kilátások alakulását, és a kockázatok fokozódása esetén készek megtenni a megfelelő lépéseket – jelentette ki.

Kérdésre közölte: a két új monetáris tanácstag felkészült, jelentős tudású szakember, nagyban hozzá fognak járulni az MNB munkájához, felelős döntéseihez.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.