Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság MNB: az ingyenes parkolás is fékezte az inflációt
No menu items!

MNB: az ingyenes parkolás is fékezte az inflációt

Novemberben az előző hónaphoz képest az infláció 0,3 százalékponttal 2,7 százalékosra mérséklődött, amit főként az üzemanyagok és szabályozott árak csökkenése okozott – állapította meg a novemberi inflációs adatokhoz fűzött kommentárjában a Magyar Nemzeti Bank.

A szabályozott termékek árai októberhez képest 1,2 százalékkal csökkentek, amit a koronavírus-járvány miatt ismét bevezetett ingyenes parkolás hatása okozott. Az üzemanyagok árai az előző hónaphoz képest a kőolaj világpiaci árának csökkenésével párhuzamosan mérséklődtek.

Az indirekt adóktól szűrt maginfláció 3,3 százalékos volt, 0,1 százalékponttal magasabb az előző havinál.

Az MNB által számított és a tartósabb inflációs tendenciákat megragadó mutatók között a keresletérzékeny termékek árindexe októberhez képest 0,3 százalékponttal 3,0 százalékosra nőtt, a ritkán változó árú termékek inflációja harmadik hónapja 4,0 százalékon áll.

A költségváltozásokra érzékeny termékek áralakulása, illetve a szabályozott árú termékek inflációs hozzájárulása egyaránt az infláció mérséklődésének irányába hatott – állapította meg a jegybank elemzése.

Az árazási döntéseket a koronavírus-járvány megjelenését követően nagyobb változékonyság és a szokásostól eltérő szezonális mintázat jellemezte. A nyári hónapok magasabb átárazásait követően szeptembertől a dezinflációs hatások erősödése figyelhető meg – jegyzete meg az MNB.

Az iparcikkek éves inflációja lényegében nem változott novemberben. A termékkörön belül a tartós iparcikkek árindexe az előző hónaphoz képest enyhén mérséklődött, míg a nem tartós iparcikkek árindexe kis mértékben
nőtt.

A piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest 0,2 százalékkal emelkedtek. A korábbi évek átlagánál magasabb havi árdinamikát főként a mobiltelefon, internet szolgáltatások, illetve a biztosítási díjak árainak emelkedése okozta.

Az élelmiszerek inflációja mérséklődött az előző hónaphoz képest. A feldolgozatlan élelmiszerek árindexét a sertés- és baromfihús, illetve a friss gyümölcsök inflációjának csökkenése mérsékelte, míg a feldolgozott élelmiszerek inflációjának csökkenéséhez döntően a feldolgozott hústermékek mellett a tej és a tejtermékek járultak hozzá – olvasható az MNB honlapján.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.