Kezdőlap Mozaik MNB: biztonságos a bankrendszer, de költséges
No menu items!

MNB: biztonságos a bankrendszer, de költséges

Az azonnali banki átutalási rendszer bevezetése “néhány nagyforgalmú bank” késlekedése miatt csúszik. Drágák a hazai pénzintézetek, egyre több nemzetközi szereplő jelenik meg a piacon, amelyek olcsón vagy ingyen kínálják egyes szolgáltatásaikat.

A jegybank – mint Bartha Lajos ügyvezető elmondta – azt tapasztalta, hogy néhány pénzintézet elúszott a fejlesztéssel, és bár szám szerint kevesen voltak, jelentős számú ügyfél tartozott hozzájuk. El kellett halasztani az azonnali fizetés rendszerének bevezetését.

Bartha Lajos

A Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi Stabilitási Tanácsa megállapította, hogy az MNB által felügyelt pénzügyi infrastruktúrák 2018-ban is támogatták a pénz- és tőkepiacok működését, hozzájárultak az ország pénzügyi stabilitása megerősítéséhez – mondta Bartha Lajos, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója a jegybank Fizetési rendszer jelentésről tartott sajtótájékoztatóján Budapesten.

Kiemelte: 2018-ban folytatódott az elektronikus fizetési módok térnyerése, és folyamatosan csökken a készpénz aránya a lakossági pénzforgalomban. A jelentésből kiderül: 2018-ban összesen mintegy 1 milliárd 250 millió elektronikus fizetési műveletet hajtottak végre az ügyfelek.

A bankkártyás fizetések száma és értéke is közel 25 százalékkal nőtt 2017-hez viszonyítva, az érintéses vásárlások számának aránya pedig meghaladta a 86 százalékot. A bankkártyás vásárlások értékének aránya a lakossági fogyasztáson belül  2018-ra a 2012-es érték közel két és félszeresére nőtt. A számlák elektronikus fizetésének aránya pedig öt év alatt csaknem megduplázódott.

A hazai pénzügyi infrastruktúra

Bartha Lajos kifejtette: az infrastruktúra fejlődését a fizetési kártyás elfogadói hálózat bővülése jellemezte, emellett 2018-ban az érintéses technológia is rohamosan terjedt az országban. A kiskereskedők körében is folyamatosan nő a kártyás fizetést is lehetővé tevő üzletek aránya, 2018 végén 145 ezer POS terminál üzemelt az országban.

A jegybank által felügyelt pénzügyi infrastruktúrák 2018-ban hatékonyan és biztonságosan működtek, a pénzügyi szolgáltatók működése során észlelt incidensek helyreállítási idejének növekedésével a rendszerekben a működési kockázat 2018-ban kismértékben nőtt, de emiatt az ügyfelek nem érzékelték, hogy csökkent volna a szolgáltatások színvonala – mondta az ügyvezető igazgató.

Kifejtette: tavaly a hazai pénzügyi rendszerekben az előző évhez viszonyítva három százalékkal nőtt a lebonyolított fizetések száma, a forgalom értéke pedig 11,7 százalékkal emelkedett. A forgalom az éves hazai GDP 40,6-szorosát tette ki, ami azt jelenti, hogy naponta több, mint 6 ezer milliárd forintot számoltak el, illetve egyenlítettek ki 2018-ban.

Bartha Lajos szólt arról is, hogy a bankkártyás visszaélések 2018-as növekedése az alacsony bázis miatt jelentősnek tűnik, azonban a teljes kártyás forgalomhoz viszonyítva a visszaélések mértéke az elmúlt évekhez hasonlóan továbbra is elhanyagolható volt mind a káresetek számát, mind az értékét tekintve. A hazai kártyás fizetési rendszer nemzetközi összehasonlításban is rendkívül biztonságos – fűzte hozzá.

Elmondta: 2018-ban a hatósági ellenőrzések során a pénzforgalmi szabálytalanságok miatt 106,1 millió forint bírságot szabtak ki, ugyanakkor a 11 vizsgált intézmény esetében azt tapasztalták, hogy a pénzforgalmi szolgáltatók alapvetően megfelelően működtek. Az ellenőrzések leggyakrabban az ügyfelek tájékoztatásához, a keretszerződés módosításához és megszüntetéséhez, valamint a fizetési művelet összegének haladéktalan jóváírásához kapcsolódó jogszabályszegéseket tártak fel.

Főbb fizetési műveletek

Kitért arra is, hogy miért halasztotta el a jegybank az azonnali fizetési rendszer ez év július elsejére tervezett bevezetését. Rámutatott: a jegybankban egy-két hónappal az indulás előtt azt tapasztalták, hogy a Giro Zrt. elkészül a fejlesztéssel, ehhez kapcsolódott az MNB hitelezési moduljának előkészítése is, és a bankok többsége is képes lett volna az elindulásra. Néhány pénzpiaci intézmény azonban nem készült el, és bár szám szerint kevesen voltak, jelentős számú ügyfél tartozott hozzájuk.

Az indulásra rögzített új, jövő év március eleji határidő az MNB szerint tartható lesz – mondta.

Bartha Lajos kiemelte: nemzetközi összehasonlításban magas a hazai lakossági pénzforgalmi szolgáltatások költségszintje, a kisösszegű lakossági átutalások terhei a széles körben alkalmazott minimumdíjak miatt aránytalanul magasak, az értékarányos díjak a nagyobb összegű tranzakciók költségeit indokolatlan mértékben növelik meg.

Ezért az MNB szerint a bankoknak érdemes lenne a szolgáltatásokat csomagban árazni, mivel egyre több olyan nemzetközi szereplő megjelenik a magyar piacon, amely nagyon olcsón vagy ingyen kínálja egyes szolgáltatásait.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tovább terjeszkedik Pesten a Mamaison

Tovább erősít a magyar piacon a CPI Hotels. Közép-Európa...

Északra és délre: új Wizz Air járatok indulnak

A Wizz Air mától négy új városba is repül...

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg
Hirdetés

Hírek

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg

Egyre jövedelmezőbb a szolgáltatóknak az 5G-n érkező otthoni internet

A jelentés megállapítja: bár Közép-Európában lassabban terjed az 5G, Magyarországon egyre nagyobb szerepet játszik az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is.

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg