Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság MNB: jelentősen nőtt a fizetési mérleg hiánya
No menu items!

MNB: jelentősen nőtt a fizetési mérleg hiánya

A folyó fizetési mérleg hiánya a harmadik negyedévben 4,468 milliárd euró volt szemben a második negyedév 2,63 milliárd eurójával, illetve az előző év azonos időszakának 2,702 milliárd eurójával – derül ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból.

A jegybank közölte, hogy a külfölddel szembeni nettó finanszírozási hiány – a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlege – a szezonális hatások kiszűrésével 2,287 milliárd euró volt július-szeptemberben.

A nemzetgazdaság nettó adósságállománya 1,3 milliárd eurós negyedéves alapú csökkenés mellett 14,5 milliárd eurót tett ki szeptember végére, ami az utolsó négy negyedév összesített GDP-jének arányában 8,7 százalék.

A jegybanki tartalékok értéke 38,7 milliárd eurót tett ki az időszak végén, ami 1,3 milliárd eurós növekedést jelent az előző negyedévi szinthez képest.

A finanszírozási képesség összetevői közül az áruforgalom egyenlege 4,02 milliárd euró hiányt mutatott a harmadik negyedévben: az áruforgalmi export értéke megközelítette a 33,0 milliárd eurót, miközben az import értéke elérte a 37,2 milliárd eurót.

A szolgáltatások többlete nőtt az előző negyedévhez képest, amelyen belül az utazások 764,3 millió eurót, az utazáson kívüli szolgáltatások 1,254 milliárd eurót értek el.

Az elsődleges jövedelmek harmadik negyedéves hiánya 1,426 milliárd euró, a másodlagos jövedelmek hiánya 448,9 millió euró volt a megadott időszakban.

A tőkemérleg egyenlege szezonálisan kiigazítva 873,9 millió euró volt, melynek döntő része az EU-tól kapott tőketranszferekből származik.

A közvetlentőke-befektetések soron a harmadik negyedévében 3,244 milliárd euró nettó forrásbeáramlás történt. A rezidensek befektetései külföldön összességében 290,6 millió euróval, a külföldiek befektetései Magyarországon 3,534 milliárd euróval nőttek – közölte az MNB negyedéves fizetési mérleg statisztikájában.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Mivel magyarázható a munkaerőpiaci átrendeződés?

A szakember hangsúlyozta, hogy a feszes munkaerőpiac miatt a hazai gazdaságnak várhatóan hosszú távon is szüksége lesz vendégmunkásokra.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Energetikai tanácsadási szolgáltatásokra kérhetnek támogatást vállalkozások

A támogatási kérelmeket a vali.hu honlapnján keresztül, a program oldalán lehet benyújtani május 2-án 12 órától.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.