Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Moody's: 4,8 százalékkal csökkenhet a magyar GDP idén
No menu items!

Moody’s: 4,8 százalékkal csökkenhet a magyar GDP idén

A magyar gazdaságban várhatóan az idei év első felére koncentrálódnak a koronavírus-járvány negatív hatásai, és az év második felétől elkezdődhet a kilábalás – áll a Moody’s Investors Service éves országjelentésében.

A nemzetközi hitelminősítő a 32 oldalas tanulmányban közölte: várakozása szerint a magyar hazai össztermék (GDP) 2020 egészében 4,8 százalékkal csökken, de 2021-ben már 4 százalékkal növekszik reálértéken.

A Moody’s szerint a “Baa3” befektetési ajánlású minősítéssel ellátott magyar szuverén adósprofilt a sok lábon álló, az európai beszállítói hálózatokba szorosan integrált magyar gazdaság támasztja alá, valamint a magyar költségvetési politika, amely az elmúlt években folyamatosan a maastrichti 3 százalékos küszöb alatt tartotta a GDP-arányos államháztartási hiányt.

A magyar államadós-profil minősítését alátámasztó tényezők között van emellett a fokozatos költségvetési konszolidáció és az adósságcsökkentés melletti elkötelezettség – áll a hitelminősítő elemzésében.

A cég kiemeli azt is, hogy a magyar gazdaság külső sérülékenységének jelentős és tartós csökkenése növeli Magyarország képességét a külső sokkhatások kivédésére.

Erősítették emellett a magyar gazdaság ellenállóképességét a devizaárfolyam-kilengésekkel szemben és mérsékelték az államháztartás likviditási kockázatait az államadósságon belüli devizakötelezettségek hányadának tartós csökkentését célzó szakpolitikai lépések is, valamint az, hogy csökkent a függés a nem rezidens finanszírozási forrásoktól – áll a Moody’s elemzésében.

A hitelminősítő közölte: várakozása szerint a magyar gazdaság külső sebezhetőségi jelzőszáma – amely a Moody’s módszertanában a rövid távú külső adósság, a jelenleg lejáró hosszú futamú külső adósság és a nem rezidens tulajdonú, egy évnél hosszabb futamú betétállomány összegének, valamint a hivatalos devizatartalék értékének a hányadosa – 2021-ben 100 százalék alá csökken a 2011-ben mért 190 százalékos csúcsról, bár még mindig magasabb lesz a “Baa” osztályzati sávban nyilvántartott szuverén adósok mediánértékénél, amely 63 százalék.

A Moody’s szerint az idei első negyedévi 2,2 százalékos éves GDP-növekedés és a 0,4 százalékos negyedéves összevetésű visszaesés arra vall, hogy a magyar gazdaság meglehetősen jól teljesített EU-szintű összehasonlításban és néhány térségi társgazdasággal, például Csehországgal és Szlovákiával összemérve is.

A járvány megfékezését célzó intézkedések miatt azonban a cég sokkal nagyobb visszaesést valószínűsít a második negyedévben.

A tanulmány kiemeli, hogy a 2019 végén mért 66,3 százalékos GDP-arányos magyar államadósság-ráta csaknem 15 százalékponttal alacsonyabb, mint a 2011-ben mért legutóbbi csúcsszint, de még mindig meghaladja a Moody’s által a Magyarországéhoz hasonló államadós-besorolással ellátott országokét.

A hitelminősítő azt valószínűsíti, hogy a koronavírus-járvány okozta idei GDP-visszaesés következtében a magyar államadósság-ráta 2020-ban a hazai össztermék 73,6 százalékára emelkedik.

A cég előrejelzése szerint ugyanakkor az adósságállomány emelkedése átmeneti lesz, és a GDP-értékhez mért adósságráta már 2021-ben 71,2 százalékra csökken.

A Moody’s közölte: felminősítési lendületet adhat a magyar államadós-besorolásnak, ha a magyar gazdasági és államháztartási mérőszámok a koronavírus-járvány után ismét gyors javulásnak indulnak, és ha ennek hatására jelentősen, a hasonló besorolású szuverén adósok mediánszintjének közelébe csökken az államadósság-teher.

Leminősítési nyomást eredményezhet ugyanakkor, ha a járvány után gyengülne az államháztartási hiány kordában tartása és/vagy az elsődleges többletek elérése melletti elkötelezettség – hangsúlyozza országjelentésében a hitelminősítő.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Egy Orbán sikertörténet Székelyföldről Ausztriáig

Orban Optic - áll a cégér, az ausztriai Baden bei Wien bevásárlóutcájának üzlete felett. Tulajdonosa, Orbán Éva a Székelyföldről indulva, jónéhány kihívással és előítélettel is megküzdve mondhatja mára már sikeres üzletasszonynak magát.

Ötöt lépne előre a Mömax és a Möbelix Magyarországon

Újabb bútoráruházakat nyit Magyarországon a három népszerű bútorkereskedelmi márkát - XXXLutz, Mömax, Möbelix -, összefogó MMXH Lakberendezési kft.

KSH: a harmadik negyedévében 12,1 százalékkal csökkentek a beruházások

A beruházások volumene 2023 harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 12,1 százalékkal csökkent, az előző negyedévhez képest.

BÉT – Csökkenés várható a nyitásban

Csökkenéssel nyithat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) kedden az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Hírek

Együttműködési megállapodás a világ legnagyobb bankjával, az ICBC-vel

Az együttműködési megállapodásban a felek különösen nagy hangsúlyt fektetnek az infrastrukturális és zöld projektek finanszírozásának lehetőségeire.,

Európa rájött, hogy védenie kell magát

Európa gazdasági biztonságának érdekében az Európai Bizottság összeállította a kritikus fontosságú technológiai területek jegyzékét.

A game-streaming mellett bejött a vegán bor

Az értékelés során végül az 4 kategóriában összesen 12 hallgatót díjaztak.

Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt

Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt, a lakáshiteleknél ennyit hozna az új THM-maximum Ennyit spórolnának az ügyfelek a lakáshiteleken az ármaximalizálással.

Vadbalesete volt? Már majdnem minden esetben az autóst terheli a kár

A vadászati törvény változásával július elsejétől szinte minden esetben a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának kell megtérítenie a vadgázoláskor keletkezett kárt.

Időzített bombán ül közel 4 millió magyar lakástulajdonos

Egy társasház nem csupán egy épület, hanem egy élő közösség, ahol minden tulajdonos felelősséggel tartozik a közös területekért is.

Kapacitáscsökkentésre kényszerül a héten a Gatwick repülőtér

A NATS közlése szerint egészségügyi okok, köztük koronavírusos megbetegedések miatt az irányítók körülbelül egyharmada nem tudja felvenni a munkát.

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Gazdaság

Együttműködési megállapodást kötött az MNB

Együttműködési megállapodást kötött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a kazah Asztana Nemzetközi Pénzügyi Központ (AIFC) pénzügyi felügyeleti hatósága (Astana Financial Services Authority, AFSA) pénteken Budapesten.

Rendkívüli kiadások előtt a magyar büdzsé – a költségvetés állja a sarat

Október végéig az államháztartás központi alrendszere 3487,6 milliárd forintos hiánnyal zárt.

Kamatdöntés – MNB: továbbra is indokolt a körültekintő monetáris politika

Az MNB prognózisa szerint a folyó fizetési mérleg hiánya 2023-ban a GDP 1 százaléka alá mérséklődik, és az egyenleg az előrejelzési horizonton tovább javul.

Az OTP Bank 49 millió forint bírságot kapott több hiányosság miatt

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 49 millió forint bírságot szabott ki az OTP Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenységével kapcsolatban feltárt hiányosságok miatt.