Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Moody's hisz a dollárban, a jüan sem fenyegeti világszerepét
No menu items!

Moody’s hisz a dollárban, a jüan sem fenyegeti világszerepét

A belátható jövőben az amerikai dollár marad a világgazdaság domináns tartalékvalutája az alternatív fizetőeszközök, köztük a kínai jüan fokozatos előretörése ellenére is – áll a Moody’s Investors Service szerdán Londonban ismertetett tanulmányában.

A nemzetközi hitelminősítő szerint az amerikai piacok átláthatósága, valamint az Egyesült Államok monetáris politikájának stabilitása és kiszámíthatósága alátámasztja a dollár biztonságos befektetési menedékként betöltött szerepét, és mindez fontos tényezője a Moody’s által az amerikai szuverén adósminőségről kialakított megítélésnek.

A Moody’s a lehetséges legjobb, “Aaa” államadós-besorolással és stabil kilátással tartja nyilván az Egyesült Államokat.

Az amerikai adósbesorolást és annak stabil kilátását a cég legutóbb áprilisban erősítette meg, és ehhez fűzött elemzésében kiemelte az Egyesült Államok kivételes gazdaság erejét, valamint nagyon alacsony kitettségét a hitelpiacokról eredő sokkhatásoknak, tekintettel a dollár és az amerikai kincstárjegypiac egyedülálló és központi szerepére a globális pénzügyi rendszeren belül.

Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor’s – elsőként és eddig egyedüliként a globális piacvezető hitelminősítők közül – 2011-ben megvonta az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb – e cég módszertanában “AAA”-val jelölt –  államadós-osztályzatot, először azóta, hogy a szuverén amerikai adósságra ezt a besorolását a cég 1941-ben megadta. A Standard & Poor’s a hét évvel ezelőtti leminősítés óta az “AAA”-nál egy fokozattal alacsonyabb, “AA plusz” besorolással tartja nyilván a hosszú futamidejű amerikai államadósságot.

Az S&P annak idején azzal a véleményével indokolta a döntést, hogy az akkori adósságlimit-emelési vita lezárásaként létrejött államháztartási konszolidációs terv elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához. A hitelminősítő a rontott amerikai osztályzaton is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben, ezt azonban 2013-ban a jelenleg is érvényes stabilra javította.

A harmadik globális hitelminősítő, a Fitch Ratings stabil kilátású “AAA” besorolással tartja nyilván az Egyesült Államokat.

A Moody’s a dollár tartalékvaluta-szerepéről szerdán Londonban ismertetett tanulmányában kiemelte, hogy a globális tartalékvaluták rangsora nem sokat módosult az elmúlt évtizedben. Az euró továbbra is a második helyen áll, átlagosan 20 százalékos súllyal a globális devizatartalékokon belül, bár részaránya csökken.

dollár ugyanakkor továbbra is szilárdan és jelentős előnnyel tartja világelső helyét, 63 százalékos átlagos aránnyal a világ devizakészlet-állományában.

A Moody’s szerint a kínai gazdaság nemzetközi kapcsolatrendszerének bővülésével növekedni fog a jüan globális szerepe is, de a szélesebb körű nyitáshoz a kínai pénzügyi rendszer átalakítására lenne szükség.

Mindezek alapján valószínűleg évtizedekbe telik, mire a dollár globális tartalékvaluta-státusát bármely más fizetőeszköz kikezdhetné – áll a Moody’s szerdai londoni elemzésében.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 

Tőkeprogramokkal segítik a a vállalkozások fejlesztését

A Nemzeti Tőkeholding Zrt. (NTH) és tulajdonosi joggyakorlója, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös célja, hogy hozzájáruljon a befektetési környezet javításához, a vállalatok tőkeellátottságának növelésével ösztönözze a gazdaság fejlődését.

A kormány felszólítása az üzemanyag-kereskedőkhöz

A kormány a családok védelme érdekben újra nyomatékosan kér minden üzemanyag-kereskedőt, hogy a régiós árakat a lehető legrövidebb időn belül érjék el
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.