Kezdőlap Világgazdaság Nem enyhül az energiaválság - csúcsokat dönt az olajár
No menu items!

Nem enyhül az energiaválság – csúcsokat dönt az olajár

Többéves csúcsokra emelkedett a kőolaj világpiaci ára hétfőn is, mivel egyelőre nincs jele annak, hogy a nagy gazdaságokat sújtó energiaválság enyhülne.

Az észak-tengeri Brent ára decemberi szállításra hároméves csúcsra, hordónként 84,26 dollárra kúszott fel. Ennél többet – 86,74 dollárt – legutóbb 2018 októberében kellett fizetni érte.

A nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta eddigi napi maximumán 81,56 dollárba került, 2014 októbere óta nem volt ilyen drága. Akkor 92,96 dolláron állt a legerősebb jegyzés.

Az olajárak folyamatosan emelkedtek párhuzamosan azzal, ahogy egyre nőtt a koronavírus-járvány terjedését megfékező oltottsági arány szerte a világban, ugyanis a szigorú előírások lazítása támogatta a gazdaságok talpra állását.

A Brent ára zsinórban öt hete, a WTI-é pedig hét hete emelkedik. Csak a múlt héten a Brent közel 4 százalékkal, a WTI pedig 4,6 százalékkal drágult.

A szén és a gáz ára még erőteljesebben emelkedett, ami a kőolajat vonzóbbá teszi az energiahordozók között, így ez a tényező is felfelé húzza az olajárakat. A magasabb inflációs várakozások ugyancsak  az olajárak emelkedő tendenciáját támasztják alá.

A világot sújtó energiaválság a fűtési igény növekedésével nehéz telet okozhat az északi féltekén. Az alapkezelők a múlt héten tovább növelték az amerikai nyersolaj határidős és opciós ügyleteiben az árak emelkedésére játszó pozícióikat.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és a kartellen kívüli nagy olajtermelők informális szövetsége, az OPEC+ csoport egy hete úgy döntött, hogy az eredetileg is tervezett napi 400 ezer hordóval emelik a havi termelési kvótát novemberben.

A júliusi megállapodás értelmében az OPEC+ legalább 2022 áprilisáig fogja havonta napi 400 ezer hordóval emelni kitermelését.

Ázsia után az európai kereskedésben is folyamatosan kúsztak felfelé az olajárak délelőtt, újabb és újabb rekordokat döntöttek.

Délelőtt 11 óra körül a decemberi határidős jegyzésekben az északi-tengeri Brent hordónkénti ára 1,77 dolláros, 2,15 százalékos pluszban, 84,16 dolláron állt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében, mindössze tíz centre eddigi napi maximumától.

A New York-i árupiacon a WTI amerikai könnyűolajfajta novemberi szállításra hordónként 81,50 dollárba került, 2,15 dollárral, 2,71 százalékkal nőtt az ár, ez hat centtel kisebb az eddigi napi maximumnál.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tovább terjeszkedik Pesten a Mamaison

Tovább erősít a magyar piacon a CPI Hotels. Közép-Európa...

Északra és délre: új Wizz Air járatok indulnak

A Wizz Air mától négy új városba is repül...

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg
Hirdetés

Hírek

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg

Egyre jövedelmezőbb a szolgáltatóknak az 5G-n érkező otthoni internet

A jelentés megállapítja: bár Közép-Európában lassabban terjed az 5G, Magyarországon egyre nagyobb szerepet játszik az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is.

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg