Hirdetés
Kezdőlap Hírek Nigériai olajszennyezés. Másodfokon is vesztett a Shell
No menu items!

Nigériai olajszennyezés. Másodfokon is vesztett a Shell

A hágai fellebbviteli bíróság ítélete szerint a Shell olajcég nigériai leányvállalata felelős a Niger folyó deltájában olajvezeték szivárgása miatt bekövetkezett szennyezésért. A bíróság a holland vállalatot a környezetszennyezés miatt károsult gazdák kárának megtérítésére kötelezte.

A bíróság azt is kimondta, hogy a Shellnek és leányvállalatának szivárgásérzékelő rendszert kell felszerelnie a csővezetékre. A fellebbviteli bíróság döntésében négy nigériai gazdálkodó számára ítélt meg összegszerűen meg nem határozott kártérítést.

A Shell az ötvenes évek végén fedezte fel és kezdte kiaknázni Nigéria kőolajkészleteit.

Környezetvédelmi aktivisták és a helyi közösségek már a kezdetektől támadták a beruházást, majd a kitermelést a gyakran talpasztalt olajszivárgások miatt.

A nigériai gazdálkodókat jogi csatájukban 2008 óta támogató, A Föld barátai nevű szervezet aktivistái azzal érveltek, hogy a szivárgó vezetékeket a rossz karbantartás és a biztonsági előírások nem megfelelő betartása, valamint a biztonsági rendszerek hiánya okozza. Hozzátették, a Shell nem tesz meg mindent a szennyezett víz és talaj megtisztításáért.

A Shell Nigeria korábbi érvelése szerint az olajszennyezést szabotázs okozta, nem pedig az ipari létesítmények elhanyagolt karbantartása. Noha az ügyben elsőfokon eljáró holland bíróság 2013-ban hozott ítéletében elfogadta a vállalat érvelését, rámutatott, hogy a vállalat könnyűszerrel megakadályozhatta volna a szabotázst. Ezért ítéletében arra kötelezte a Shellt, hogy egy gazdálkodónak fizessen nem meghatározott összegű kártérítést. További négy felperes követelését pedig elutasította.

Környezetvédő aktivisták fontos kísérletként tekintettek a perre, hogy sikerül-e nemzetközi cégeket felelőssé tenni külföldi leányvállalataik törvénysértéséért. Miután a Shell központja Hollandiában van, ezért indították a nigériai eset miatt a pert Hágában. Ez volt az első alkalom, hogy egy holland céget bepereltek külföldön tevékenykedő leányvállalata miatt.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.