Hirdetés
Kezdőlap Zöld üzlet Oroszország háborúja nagy lépést jelent a tiszta energia előretörése felé
No menu items!

Oroszország háborúja nagy lépést jelent a tiszta energia előretörése felé

Illusztráció: Freepik

Oroszország ukrajnai inváziója hozzájárult a tiszta energiába történő beruházások fellendüléséhez, amelyek összege immár jelentősen meghaladja a fosszilis tüzelőanyagokra fordított kiadásokat – közölte friss jelentésében a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA).

A dokumentum szerint a tiszta energiába történő beruházások idén elérik az 1,7 milliárd dollárt, mivel a befektetők a megújuló energiaforrások, az elektromos járművek, az atomenergia, a hálózatok, a tárolás és más alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiák felé fordulnak. Ezzel szemben a szénbe, a gázba és az olajba történő beruházások valamivel több mint 1 milliárd dollárra emelkednek – közölte az IEA.

A párizsi székhelyű ügynökség megállapította, hogy a tiszta energiába történő beruházásokat számos tényező ösztönözte, többek között az erős gazdasági növekedés és a fosszilis tüzelőanyagárak ingadozása, valamint az energiabiztonsággal kapcsolatos aggodalmak fokozódása Oroszország ukrajnai inváziója után.

Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója a Guardian beszámolója szerint elmondta: “A tiszta energia gyorsan fejlődik, gyorsabban, mint azt sokan gondolnák. Ez világosan látszik a beruházási trendeken, ahol a tiszta technológiák egyre távolodnak a fosszilis tüzelőanyagoktól.

Fatih Birol

Nagyon egyszerűen, de nagyon szembeötlő módon: öt évvel ezelőtt a globális energiaipari beruházások 2 milliárd dollárra rúgtak, amelyből 1 milliárd dollár a tiszta energiára, 1 milliárd dollár pedig a fosszilis tüzelőanyagokra ment el. Ma már 1 milliárd dollár a fosszilis tüzelőanyagokra és 1,7 milliárd dollár a tiszta energiára megy. Ez egy drámai változás, amelynek következményei lesznek az energiapiacokra és az éghajlatváltozásra. Véleményem szerint ez nagyon izgalmas.” – részletezte.

A tiszta energia boomja különösen a napenergia-beruházásokban mutatkozik meg, mondta Birol. “A történelem során először fordult elő, hogy a napenergia-beruházások összege nagyobb, mint az olajtermelésre fordított összeg. Lehet, hogy ez szimbolikus, de nagyon fontos” – fejtette ki.

A tiszta energiába történő beruházások az elmúlt években folyamatosan emelkedtek, mivel a kormányok és a befektetők igyekeztek kihasználni a megújuló energiaforrások, például a szél- és napenergia alacsony költségeit.

Ezzel szemben a fosszilis tüzelőanyagokba történő beruházások a Covid-19 járvány idején zuhantak, amikor a súlyos utazási korlátozások miatt a közlekedési üzemanyagok iránti kereslet zuhant, ami az energiahordozók árának összeomlásához vezetett.

Az IEA jelentése rámutat, hogy a tiszta energiába történő beruházások jóval a gázra, szénre és olajra fordított kiadásokon túl is felgyorsultak, mivel a kormányok egyre inkább aggódnak a biztonságos, hazai energiaforrások fejlesztése miatt.

A dokumentum ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy az ukrajnai háború miatt az upstream olaj- és gázipari beruházások is megnövekedtek, amelyek 2023-ban várhatóan 7%-kal emelkednek, visszatérve a 2019-es szintre.

Ezzel párhuzamosan a globális szénkereslet 2022-ben – részben a rekordmagas gázáraknak köszönhetően – minden idők legmagasabb szintjét érte el, ami az idei évre becsült szénberuházásokat a 2030-as globális éghajlati célokhoz igazodó szint közel hatszorosára sarkallta.

Birol szerint a megújuló energiaforrások elterjedésének legfontosabb akadálya továbbra is az, hogy a projektek nem tudnak csatlakozni a villamosenergia-hálózatokhoz.

Egy sor olyan projektet látunk Európában, az Egyesült Államokban, Ázsiában és Afrikában, ahol a hálózat a fő probléma. Ha nem tudjuk csökkenteni az engedélyezési időt, akkor nem leszünk képesek a megújuló energiaforrások gyors terjedésére” – mondta.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Húsvéti programokkal várják a családokat a nemzeti parkok

A négynapos hétvégén is nyitva lesznek a látogatóközpontok és tematikus túrákkal várják a kirándulókat.

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A geoparkok fontos szerepet töltenek be a vidéki térségek fejlesztésében a földtudományi értékekre alapuló, a helyi szolgáltatókat helyzetbe hozó fenntartható geoturizmus által

Baj van: több büntetést szabott ki a Nébih

Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.