Hirdetés
Kezdőlap Zöld üzlet Oroszország háborúja nagy lépést jelent a tiszta energia előretörése felé
No menu items!

Oroszország háborúja nagy lépést jelent a tiszta energia előretörése felé

Illusztráció: Freepik

Oroszország ukrajnai inváziója hozzájárult a tiszta energiába történő beruházások fellendüléséhez, amelyek összege immár jelentősen meghaladja a fosszilis tüzelőanyagokra fordított kiadásokat – közölte friss jelentésében a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA).

A dokumentum szerint a tiszta energiába történő beruházások idén elérik az 1,7 milliárd dollárt, mivel a befektetők a megújuló energiaforrások, az elektromos járművek, az atomenergia, a hálózatok, a tárolás és más alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiák felé fordulnak. Ezzel szemben a szénbe, a gázba és az olajba történő beruházások valamivel több mint 1 milliárd dollárra emelkednek – közölte az IEA.

A párizsi székhelyű ügynökség megállapította, hogy a tiszta energiába történő beruházásokat számos tényező ösztönözte, többek között az erős gazdasági növekedés és a fosszilis tüzelőanyagárak ingadozása, valamint az energiabiztonsággal kapcsolatos aggodalmak fokozódása Oroszország ukrajnai inváziója után.

Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója a Guardian beszámolója szerint elmondta: “A tiszta energia gyorsan fejlődik, gyorsabban, mint azt sokan gondolnák. Ez világosan látszik a beruházási trendeken, ahol a tiszta technológiák egyre távolodnak a fosszilis tüzelőanyagoktól.

Fatih Birol

Nagyon egyszerűen, de nagyon szembeötlő módon: öt évvel ezelőtt a globális energiaipari beruházások 2 milliárd dollárra rúgtak, amelyből 1 milliárd dollár a tiszta energiára, 1 milliárd dollár pedig a fosszilis tüzelőanyagokra ment el. Ma már 1 milliárd dollár a fosszilis tüzelőanyagokra és 1,7 milliárd dollár a tiszta energiára megy. Ez egy drámai változás, amelynek következményei lesznek az energiapiacokra és az éghajlatváltozásra. Véleményem szerint ez nagyon izgalmas.” – részletezte.

A tiszta energia boomja különösen a napenergia-beruházásokban mutatkozik meg, mondta Birol. “A történelem során először fordult elő, hogy a napenergia-beruházások összege nagyobb, mint az olajtermelésre fordított összeg. Lehet, hogy ez szimbolikus, de nagyon fontos” – fejtette ki.

A tiszta energiába történő beruházások az elmúlt években folyamatosan emelkedtek, mivel a kormányok és a befektetők igyekeztek kihasználni a megújuló energiaforrások, például a szél- és napenergia alacsony költségeit.

Ezzel szemben a fosszilis tüzelőanyagokba történő beruházások a Covid-19 járvány idején zuhantak, amikor a súlyos utazási korlátozások miatt a közlekedési üzemanyagok iránti kereslet zuhant, ami az energiahordozók árának összeomlásához vezetett.

Az IEA jelentése rámutat, hogy a tiszta energiába történő beruházások jóval a gázra, szénre és olajra fordított kiadásokon túl is felgyorsultak, mivel a kormányok egyre inkább aggódnak a biztonságos, hazai energiaforrások fejlesztése miatt.

A dokumentum ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy az ukrajnai háború miatt az upstream olaj- és gázipari beruházások is megnövekedtek, amelyek 2023-ban várhatóan 7%-kal emelkednek, visszatérve a 2019-es szintre.

Ezzel párhuzamosan a globális szénkereslet 2022-ben – részben a rekordmagas gázáraknak köszönhetően – minden idők legmagasabb szintjét érte el, ami az idei évre becsült szénberuházásokat a 2030-as globális éghajlati célokhoz igazodó szint közel hatszorosára sarkallta.

Birol szerint a megújuló energiaforrások elterjedésének legfontosabb akadálya továbbra is az, hogy a projektek nem tudnak csatlakozni a villamosenergia-hálózatokhoz.

Egy sor olyan projektet látunk Európában, az Egyesült Államokban, Ázsiában és Afrikában, ahol a hálózat a fő probléma. Ha nem tudjuk csökkenteni az engedélyezési időt, akkor nem leszünk képesek a megújuló energiaforrások gyors terjedésére” – mondta.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Több mint 18 ezerrel nőtt egy év alatt az elektromos autók száma

A valamilyen elektromos hajtással is rendelkező gépkocsik száma így egy év alatt 74 089-ről 101 213-ra emelkedett Magyarországon.

Tőzsde – Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Vegyes kezdésből nyereségbe fordultak zárásra pénteken a főbb európai értékpapírpiacok árfolyamindexei.

Száznál több ügyfél nevében félmilliárd forint hitelt vettek fel a csalók 

Az MNB a saját ügyfélszolgálatán keresztül is érzékelte, hogy egyre nagyobb a baj.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.