Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Recesszióval kezdheti az évet Ausztria
No menu items!

Recesszióval kezdheti az évet Ausztria

Januárban tovább csökkent, és így az első negyedévre negyedéves GDP-csökkenést és technikai recesszió kialakulását jelzi Ausztriában az UniCredit Bank konjunktúraindexe.

Az UniCredit Bank Austria konjunktúraindexe januárra vonatkozóan mínusz 1,6 pontra csökkent a decemberi mínusz 1,2 pontról, és így megegyező értéket vett fel a negyedik negyedévi három hónap átlagával.

A bank konjunktúraindexe szoros korrelációt mutat a bruttó hazai termék alakulásával. A tavalyi 7,2 százalékos éves GDP-csökkenés az első negyedévben 3,4 százalékos, a második negyedévben 14,1 százalékos, a harmadikban 4,0 százalékos, a negyedikben pedig 7,8 százalékos éves bázisú GDP-csökkenésből áll össze. A bank konjunktúramutatója az első negyedévben 0,7 pontos átlagot hozott a három hónapra vonatkozóan. A második negyedévi átlag mínusz 3,4 pont, a harmadik negyedévi mínusz 0,7 pont, a negyedik negyedévi pedig mínusz 1,6 pont volt.

A negyedik negyedévben 4,3 százalékkal csökkent az osztrák GDP negyedéves bázison, az idei első negyedévben pedig 0,5 százalékos csökkenést, tehát technikai recesszió kialakulását jelzi a bank elemzése.

Az osztrák gazdaság 2021-es éves teljesítménye viszont 2,6 százalékos növekedés lesz, amit 2022-ben 5,7 százalékos bővülés követ.

A konjunktúraindex részelemei éles eltérést mutatnak az egyes gazdasági ágazatokra vonatkozóan. Az első negyedévre várt 0,5 százalékos negyedéves GDP-csökkenés is elsősorban a téli turisztikai szezon kimaradására, a közösségi távolságtartásnak és a személyes érintkezések korlátozásának erősen kitett szolgáltató szektorokban bekövetkezett visszaesésre, a vendéglátóipari egységek bezárására vezethető vissza. A feldolgozóipart viszont alig érintette a korlátozások év végi szigorítása, mivel javultak a globális keretfeltételek és az exportkilátások.

Az idei évre várt GDP-növekedéshez a feldolgozóipar stabil teljesítménye mellett a belső fogyasztás növekedése is nagyban hozzájárul majd. A lakossági fogyasztás a tavalyi 9,7 százalék után az idén 2,0 százalékkal, 2022-ben 7,4 százalékkal növekszik majd.

Stefan Bruckbauer

Stefan Bruckbauer, a bank vezető közgazdásza szerint a tartós növekedés a nyári hónapokban, a korlátozások fokozatos feloldásával párhuzamosan indulhat meg. A krízis előtti szintet pedig a bank prognózisa szerint 2022 közepére érheti el az osztrák gazdaság teljesítménye, ami jelenleg mintegy 9 százalékos behozandó elmaradásban van.

A gazdasági aktivitás élénkülésével párhuzamosan a munkaerőpiaci feszültségek is csak a nyári hónapoktól kezdve enyhülhetnek. A 2020-as éves átlagban 9,9 százalékos munkanélküliségi ráta az idén 9,5 százalékra, jövőre 8,6 százalékra enyhülhet.

2022 végén a munkanélküliségi ráta még 8 százalék felett, azaz jóval a krízis előtti szint felett lehet” – mondta a bank közgazdásza. Tavaly az év elején 7,2 százalékon állt a szezonálisan kiigazított munkanélküliségi ráta Ausztriában. A foglalkoztatottak száma a tavalyi 2,0 százalékos csökkenés után az idén 0,5 százalékkal, jövőre 1,8 százalékkal növekszik.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.

Tovább fogynak a magánnyugdíjpénztárak, már csak kettő marad belőlük

A nyugdíjcélú megtakarítások utáni adójóváírások együttes összege legfeljebb évi 280 ezer forint lehet.

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.