Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Szöuli kutatók: minél gazdagabb egy ország, annál boldogtalanabbak a fiatalok
No menu items!

Szöuli kutatók: minél gazdagabb egy ország, annál boldogtalanabbak a fiatalok

Illusztráció: Bigstock

Minél gazdagabb egy ország, a benne élő felnőttek annál boldogabbak, ám a fiatalok esetében ennek éppen az ellenkezője igaz. Az egyik ok, hogy a jólét növekedésével a szülők és a tanárok oktatási elvárásai is nőnek – állítják kutatók.

A gazdag országokban élők elégedettebbek, mint a szegény országokban élők. Ebben a tudósok egyetértenek, több tanulmány is megállapította ezt az összefüggést. Most azonban két közgazdász meglepő következtetésre jutott: minél gazdagabb egy ország, annál boldogtalanabbak a fiatalok – írja a Spiegel.

Robert Rudolf és Dirk Bethmann, a szöuli Koreai Egyetem munkatársai nemrég publikálták ezt az összefüggést a Journal of Happiness Studies című folyóiratban megjelent tanulmányukban. Ehhez 72 ország közel félmillió 15 éves fiataljának adatait hasonlították össze. Az adatok olyan diákfelmérésekből származnak, amelyeket 2018-ban gyűjtöttek a Pisa-tanulmány részeként. A tanulmány szerint a fiatalok életelégedettsége csökken, ha az egy főre jutó jövedelem nő.

A két szerző az eredményt annak tulajdonítja, hogy a stressz annál nagyobb a fiataloknál, minél gazdagabb az országuk. Ez egy olyan paradoxon, amelyet eddig tudományosan nem ismertek.

“A szülők befektetése gyermekeik oktatásába a magas jövedelmű országokban a legmagasabb, ahogy a tanárok és a szülők elvárásai is a gyermekek kognitív erőfeszítéseivel kapcsolatban”

– írják a szerzők.

A tanulás intenzitása magasabb, mint a kevésbé jómódú országokban, állítják. A közepes jövedelmű országokban az oktatási követelmények “általában alacsonyak“, és az ottani fiatalok “magas szintű jólétet” tapasztalnak.

Az eredményekből azonban nem lehet arra következtetni, hogy a szegény országok fiataljai a legboldogabbak. Az alacsony gazdasági erejű országok azért nem szerepelnek a tanulmányban, mert nincsenek róluk adatok. Csak a közepes és magas jövedelmű országokat hasonlították össze.

A németországi felnőttek a vártnál magasabb életelégedettséggel rendelkeznek” – mondta Robert Rudolf, a tanulmány szerzője. Ez azonban nem vonatkozik a német fiatalokra. Érdekesek a törökországi és a nagy-britanniai rendkívül boldogtalan fiatalok is – tette hozzá. A Brexit Nagy-Britanniában, illetve a növekvő tekintélyelvűség Törökországban negatívan hatott az ott élő fiatalok érzékenységére 2018-ban, a minták felvétele idején.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nagy Márton: Kína és Magyarország kapcsolata erős és töretlen marad

Kína és Magyarország kapcsolata mindig is erős és töretlen volt, ez a jövőben is így fog maradni.

OTP-vezérigazgató-helyettes: piacvezető a régióban az OTP

Az OTP Core 50 milliárd forintos profitot ért el a leányvállalatoktól kapott osztalékok nélkül, 67 százalékkal emelkedett az első negyedévben.

KSH: 3,7 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak áprilisban

A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek ára nőtt, 2,8 százalékkal.

Négy év alatt több mint hétszeresére nőtt a tisztán elektromos járműpark

Az elmúlt időszakban tapasztalt felfutás elsősorban a 30 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett vállalati e-autó támogatási programnak köszönhető.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Meghaladta a várakozásokat az OTP adózás utáni nyeresége az első negyedévben

Az OTP összesítésében készült eredménykonszenzus szerint az elemzők alacsonyabb, átlagosan 221,645 milliárd forint eredményt valószínűsítettek az idei első három hónapra.

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.