Hirdetés
Kezdőlap Tőzsde Tőzsde - Jelentősen csökkentek az irányadó kínai mutatók
No menu items!

Tőzsde – Jelentősen csökkentek az irányadó kínai mutatók

A befektetők kerülték az energiaellátás szempontjából kényes iparágakat. Illusztráció: Luo Yunfei/China Foto Press

Jelentősen csökkentek az irányadó kínai tőzsdeindexek szerdán. A növekvő energiaválság arra készteti a befektetőket, hogy szabaduljanak a gyárak leállása által veszélyeztetett ágazatok, köztük a vegyipari és az acélgyártó vállalatok részvényeitől.

A sanghaji tőzsde fő mutatója, a Shanghai Composite (SSEC) 1,83 százalékkal, 3536,29 pontra, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Component Index 1,64 százalékkal, 14 079,02 pontra, a Sanghajban és Sencsenben jegyzett 300 legnagyobb társaság CSI-300-as indexe pedig 1,02 százalékkal, 4833,93 pontra esett. A hongkongi Hang Seng viszont 0,67 százalékkal, 24 663,50 pontra kúszott fel.

Elemzők szerint az elektromos energia szolgáltatásban kialakult válság, amelynek következtében gyárakat állítanak le az egész országban, sokkal nagyobb veszélyt jelenthet a gazdaságra, mint a China Evergrande ingatlanfejlesztő konglomerátum adósságválsága.

A szerdai tőzsdei kereskedésben az ingatlan- és a bankszektor erősödött, miután a súlyos fizetési gondokkal küzdő China Evergrande bejelentette, hogy eladja a kínai Shengjing Bankban meglévő részesedésének egy részét a Shenyang Shengjing Finance Investment Group nevű, állami kézben lévő vagyonkezelőnek. Ebből 9,9 milliárd jüan (1,5 milliárd dollár) értékben jut készpénzhez. A kormány arra ösztökél állami tulajdonú cégeket és az állam által támogatott ingatlanfejlesztőket, köztük a China Vanke vállalatot, hogy vásárolják meg az Evergrande eszközeinek egy részét.

A befektetők kerülték viszont az energiaellátás szempontjából kényes iparágakat, így a színesfém- és az acélipari, valamint a vegyipari vállalatok részvényeinek árfolyama 3 százalék és 5,4 százalék közötti mértékben csökkent.

Az energetikai és a szénipari vállalatok árfolyamának alakulását tükröző két alindex egyaránt több mint 5 százalékkal zuhant.

A Huaneng Power – Kína legnagyobb energiaszolgáltatója, a China Huaneng csoport hongkongi tőzsdén jegyzett leányvállalata – 3,7 százalékot veszített értékéből. Egy másik kínai energiatermelő óriásvállalat, a Datang csoport részvényeinek árfolyama pedig 7,3 százalékot esett a szerdai kereskedésben.

A pekingi vezetés sürgette a vasúttársaságokat, hogy erősítsék meg a szénszállítást, és arra kérte a helyi kormányzatokat, hogy figyeljenek erősen az erőművek készleteire, a szén iránti kereslet és kínálat alakulására.

A South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap internetes kiadásában egy szerdán megjelent cikk szerint egyesek arra számítanak, hogy a helyi kormányzatok engedélyezni fogják az energiaszolgáltatóknak az áremelést a leghidegebb, téli hónapokban. Ez azonban szembe menne a kínai piacfelügyelet nyersanyagárak felszökése elleni törekvéseivel.

Rontotta a hangulatot az is, hogy az amerikai Goldman Sachs és a japán Nomura bankház lefelé módosította a kínai gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését. A Goldman Sachs 8,2 százalékról 7,8 százalékra, a Nomura pedig ugyancsak 8,2 százalékról 7,7 százalékra vitte le a GDP-növekedés idén várható ütemét.

Csi Kang, a kínai jegybank kormányzója egy keddi nyilatkozatában elmondta, hogy a potenciális gazdasági növekedési ütem a várakozások szerint az 5 százalék és a 6 százalék közötti tartományban marad, és továbbra is tartani fogják a normális monetáris politikai paramétereket, ameddig csak lehetséges.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Már megvásárolhatók a jövő évi autópálya-matricák

Az elővásárlási időszakban elkelt matricáknak körülbelül 40 százaléka országos, 60 százaléka vármegyei érvényességű.

Készen vannak a Keleti-program előrehozott munkálatai

A november elején ígért, feszes határidőt tartották, és egy...

Befagyasztott árakkal készül az új szezonra a 20 éves Sípark

A mátraszentistváni Sípark internetes oldalán egész szezonban webkamerák segítségével lehet követni az időjárás és a pályaviszonyok alakulását.

Megduplázzák a családi adókedvezményt

A tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos gyermeket nevelők jövő év július elsejétől százezer forinttal, 2026-tól pedig már 133 340 forinttal növelt összegben vehetik igénybe a családi adókedvezményt.
Hirdetés

Hírek

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Végre erősödött hétfő reggelre a forint

A novemberi kezdéshez képest 0,8 százalékkal áll gyengébben a forint hétfő reggel az euróval, 4,7 százalékkal gyengébben a dollárral és 1,5 százalékkal gyengébben a svájci frankkal szemben.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Gazdaság

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.