Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Vigyázzon: az adathalászok egyre inkább a pénzét akarják a neten!
No menu items!

Vigyázzon: az adathalászok egyre inkább a pénzét akarják a neten!

Az utóbbi időben Magyarországon is mindennapossá vált az internetes adathalászat. Ami a bankszámlánkat is érintheti. Ahogy egy névtelenséget kérő banki szakember fogalmaz, mindez nem véletlen. A veszélyes pedig az, hogy ezek a támadások már olyan élethű imitációk, amelyek tökéletes megtévesztést tudnak elérni.

Bizonyára mindenki tapasztalja, hogy emailjei között olyan bankoktól is kap az azonosítási kódjait elkérő elektronikus leveleket, amelynek nem is ügyfele. A veszély akkor kezdődik, ha ezek között olyan is van, ami a saját pénzintézetétől, vagy más szolgáltatójától (ahogy legutóbb az egyik telekommunikációs társaságtól) érkezik és életszerűnek is tűnik a levél, amelyben mondjuk azt kérik: valamilyen technikai átállás miatt adjuk meg a személyes adatainkat, belépési kódjainkat.

Az Üzletnek nyilatkozó bankbiztonsági szakember szerint – ha egyáltalán elolvassa valaki az ilyen levelet – itt kell felvillannia a képzeletbeli piros lámpának. A biztonsági aranyszabály ugyanis az, hogy egy bank – semelyik bank -, soha sem nem kér az ügyfeleitől olyan adatokat, amelyek a személyes azonosító és belépő kódjaikat tartalmazzák! Vagyis ha valaki egy ilyen levelet kap, legyen nagyon-nagyon óvatos!

A másik fontos tudnivaló az, hogy a banki adathalászatnál (szaknyelven fishing-nél) sosem a bank van megtámadva az interneten keresztül, hanem az ügyfél! A pénzintézet nem is tud arról, hogy ügyfele veszélyben van! Hogy mindez miért kulcskérdés és milyen veszélyeket rejt a gyanútlan ügyfelek számára, az az alábbiakból kiderül.

De előbb szóljunk magáról a jelenségről. Az ilyen adathalászat lényege az, hogy a csalók a normál banki webes felület hű másolatát elküldve operálnak. Méghozzá nemcsak az adott bank ügyfeleit támadják, hanem mindenkit, akinek a címlistájához hozzájutottak az internet fekete bugyrának tartott dark weben, vagy egyszerűen a fekete piacon, ahol pénzért minden kapható: címlista, szerver, a hamis weboldalt elkészítő szoftver.

Ami ebben a legveszélyesebb az az, hogy – a megadott limitek függvényében -, nagyon komoly összegek „elhalászásáról” van szó és a hamisítói iparág is szofisztikálódik. Mindez még akkor is nagy veszélyeket rejt, ha a tapasztalatok szerint ez első/néhány tranzakció után a bank is megkezdi a támadás elhárítását. De ma már a pénzintézeti oldalak hamisítványai is a szó szoros értelmében megszólalásig hasonlítanak az eredetikre. Tehát amíg a korábbi, primitív megjelenésű, a google fordító hibáival tarkított szövegű hamisítványokat viszonylag egyszerű volt kiszűrni észrevenni, a mostani adathalász levelek felismerése nem annyira egyszerű, különösen akkor, ha valaki a munkájában elmélyedve szinte automatikusan nyitja meg és olvassa a leveleit.

A technikai fejlődés eredményeként a magyar fogyasztók számára már nincs meg az a látszólagos védelem, ami korábban abból fakadt, hogy országunk kicsi, a nyelvünk bonyolult és nemzetközi viszonylatban kevesebb ügyfelet ér el a támadás, mint egy nagyobb országban. Azzal, hogy ma már a legfejlettebb internetes technológiák is megfizethetők, a csalóknak is megéri az olyan kisebb piacokon is bepróbálkozniuk, amelyeket korábban kerültek. Ez pedig azért is nehéz helyzetbe hozza a magyar bankokat, mert az ügyfelek edukációja ebben a témában nehéz, ugyanis kevés az olyan platform ahol nem csak elérik őket, de jelezni is tudják a valós veszélyt.

És itt térünk vissza arra, hogy az óvatlan ügyfél számára miért jelent kellemetlen (kisebb összegnél), vagy súlyosabb (nagyobb limitnél) akár a teljes megtakarítását kockáztató veszélyt az, ha egy ilyen hamis oldalon megadja a titkos kódjait. Amit – ahogy jeleztük – egyik bank sem kér el soha! Ha viszont a hamisítók élethű oldalára ellátogatva megadjuk az azonosításunkra szolgáló kódokat, a bank már semmit nem tehet. A szabályok szerint ugyanis ezeket a tranzakciókat éppen úgy kell kezelnie, mint az általunk indított legális pénzügyleteket – hiszen semmi oka és lehetősége nincs arra a pénzintézetnek, hogy gyanakodjon és megállítsa az ügyletet.

Ilyenkor a bank egyetlen védekező mechanizmusa léphet életbe, de az is csak a kirívó esetekben. Mondjuk ha valaki 10 éve csak Magyarországon bonyolít tranzakciókat, vagy mondjuk csak Európában utazik, a megszokottól eltérő helyről – mondjuk Malájziából, vagy Nigériából (ami azért persze feltűnőbb) -, és/vagy összegszerűségről érkező tranzakció esetén meg tudja állítani az átutalás folyamatát és az ügyfelet felhívva kérheti az azonosítást és jóváhagyást. Más kérdés, hogy az egyre gyorsabb átutalás – különösen a hamarosan gyakorlattá váló átutalás – kötelezettsége mellett a bankok már az ilyen jellegű vészreakció lehetőségét is elveszítik. Vagyis az ügyfeleknek még a korábbiaknál is jobban kell ügyelniük a pénzükre. Mert ha egy adathalász oldalon valaki megadta az adatait és a megadott összeget, mint egy legális tranzakció keretében leemelték, a bank már tehetetlen – az ügyfél nagy valószínűséggel bukta a pénzét.

Az még a szerencsésebb, ha valaki, még azután, hogy gyanút fogott, miután a hamis oldalon megadta az adatait, figyelmezteti a bankot. A pénzintézet ilyenkor azonnal blokkolja a tranzakciót, és a hozzáférést. Az ügyfél pedig kérhet új azonosítókat, de például addig is jöhet pénz a számlájára – miközben a számlán lévő összeg is megmenekül. Amennyiben valaki azt tapasztalja, hogy az adathalászok megpróbálták levenni a pénzét, vagy ezt meg is tették, nemcsak a saját jövőbeni védelme, de a többi ügyfél biztonsága miatt is érdemes risztani a bankot, amely az első ilyen jelzésre blokkolja a támadó szerverét, hogy az ne tudja a megtévesztő oldalt üzemeltetni.

Ezért is van az, hogy amint azt névtelen informátorunk kifejtette: a pénzintézetek maguk is abban érdekeltek , hogy – mint egy fedett nyomozó -, bekerüljenek a megtévesztendő ügyfelek közé, mert minél hamarabb értesülnek az adathalászatról, annál hamarabb tudnak számukra védelmet nyújtani.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A magyarok 15 százaléka keres külföldön állást

Globálisan 33 százalék, Magyarországon 37 százalék a maradás okaként a szülőhazájához való erős kötődést említette,.

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.