A szervezett bűnözés elleni harc jegyében a német belügyminiszter betiltaná a 10 ezer eurónál nagyobb összegű készpénzes tranzakciókat, ám a fogyasztóvédelmi csoportok bírálják a javaslatot, mondván, a németek még mindig a készpénzes fizetést részesítik előnyben.
Magasabb szinteken a készpénznek nincs túl jó híre: a hatóságok a nagy összegű tranzakciók készpénzzel történő lebonyolítását tüskének, a bűnözők módszerének tekintik. Az üzleti világban is sokan a kártyás fizetést vagy az elektronikus fizetési rendszereket tekintik a jövőnek. Számos németországi fogyasztó azonban még mindig másképp látja a dolgokat, és makacsul ragaszkodik ahhoz a szokásához, hogy kártya helyett készpénzzel fizet.
Ez az egyik oka annak, hogy Nancy Faeser szövetségi belügyminiszter legutóbbi kezdeményezése bírálatokat váltott ki. A szervezett bűnözés elleni küzdelem érdekében a miniszter a 10 ezer eurós általános készpénzlimit bevezetését szorgalmazta.
A Német Fogyasztóvédelmi Szervezetek Szövetsége (VZBV) ellenzi a kezdeményezést. “Az államnak hatékony intézkedéseket kell hoznia a pénzmosás ellen, ez nem kérdéses” – mondta Dorothea Mohn, a VZBV pénzpiaci csoportjának vezetője a Handelsblattnak. “De nem jó, ha a készpénzhasználókat általános gyanú alá helyezzük, és korlátozzuk a tevékenységüket” – emelte ki.
A készpénz sokak számára még mindig “nagyon fontos” fizetőeszköz. Ezért a szövetségi kormányt arra szólítják fel, hogy “előrelátóan és hosszú távon biztosítsa” a készpénz jövőjét. Mohn azonban a Handelsblattnak elmondta, hogy eddig nem határoztak meg erre vonatkozó intézkedéseket, sem a készpénz elfogadásának biztosítása tekintetében a kereskedelemben, sem a készpénzhez való könnyű és olcsó hozzáférés tekintetében. Éppen ellenkezőleg: Faeser javaslata bizonytalanságot teremt – mondta.
Tavaly az EU Bizottsága is javasolt egy uniós szintű felső határt a pénzmosás megnehezítése érdekében. A Bundestag pénzmosási szakértője, Sebastian Fiedler megvédte a belügyminiszter javaslatát. “Szakmailag a legkevésbé sem kétséges, hogy az általános készpénzplafon bevezetése nagyon hatékony eszköz a pénzmosás megnehezítésére” – mondta a szakember a Handelsblattnak.