Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Varga Mihály a Fitch Ratings felminősítéséről: jó úton halad az ország
No menu items!

Varga Mihály a Fitch Ratings felminősítéséről: jó úton halad az ország

Varga Mihály pénzügyminiszter szerint ismét kedvező visszajelzést kapott a magyar gazdaság, amely továbbra is jó úton halad, utalva arra, hogy a Fitch Ratings felminősítette Magyarország adósminősítését.

Az újabb felminősítés a magyar emberek és vállalkozások munkájának, valamint a kormány által folytatott gazdaságpolitikának köszönhető – mutatott rá Varga Mihály, jelezve, a magyar gazdaság jó úton halad, ezt mutatja, hogy az elmúlt évben a magyar gazdaság 4,8 százalékkal bővült, ami háromszorosa az Európai Unió gazdasága tavalyi átlagos bővülésének.

A pénzügyminiszter hozzátette: ma már senki sem tagadhatja, hogy a magyar gazdaság egyre jobban teljesít és a következő években is növekedhet.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy egy fokozattal “BBB“-re javította a devizában és forintban fennálló hosszú futamidejű magyar államadósság-kötelezettségek besorolását az eddigi “BBB mínusz”-ról.

Varga Mihály elmondta: tavaly különösen a harmadik és negyedik negyedévben teljesített jól a magyar gazdaság, a tavalyi utolsó negyedévben 5 százalékkal bővült a bruttó hazai termék, a Fitch lépése annak elismerése, hogy helyes a kormány gazdaságpolitikája.

A pénzügyminiszter emlékeztetett arra: Orbán Viktor miniszterelnök még 2011-ben azt mondta, az ország leminősítéseit felminősítések követik majd. Az elmúlt években folytatott gazdaságpolitika be tudta bizonyítani, hogy erősebbé vált a magyar gazdaság, az azóta folytatott gazdaságpolitikai intézkedések a kételkedő hitelminősítőket is meggyőzték.

Tavaly az államadósság 70,9 százalékra csökkent – mutatott rá Varga Mihály, hozzátéve, hogy a gazdaság növekedése egyensúlyi pályán van.
Emlékeztetett arra, hogy a szocialista kormányok idején is ért el az ország a mostanihoz hasonló minősítéseket, de akkor hitelből és privatizációs bevételekből valósult meg a gazdasági növekedés.

Varga Mihály kiemelte: most nincs eladósodás, az államadósság GDP-hez mért szintje folyamatosan csökken, alacsony az államháztartási hiány, a kormány nem privatizál, a folyó fizetési mérleg továbbra is többletet mutat. A gazdaság bővülése, az eddigi gazdaságpolitika, a fegyelmezett költségvetési politika, az alacsony infláció és az ország egyensúlyi helyzete vezetett ahhoz, hogy az Standard and Poor’s után a Fitch is felminősítette Magyarországot – hangsúlyozta a tárcavezető.

A Fitch azt is jelezte, hogy a tervezettnél alacsonyabb tavalyi hiány a kormány mértékletességéről tanúskodik, pedig tavaly választási év volt – mutatott rá a pénzügyminiszter.

Míg 2010-ben az államadósság GDP-hez mért aránya 83 százalék volt, napjainkban 71 százalék alatt van és a kormány azt szeretné elérni, hogy ez az arány 2022 végére 60 százalékra csökkenjen – emelte ki Varga Mihály.

A pénzügyminiszter emlékeztetett arra: a Fitch elemzése kiemeli, hogy Magyarország komoly eredményeket ért el a sérülékenység mérséklése, a gazdasági növekedés, az államadósság-csökkentés, a devizaarány alacsonyra szorítása és a versenyképesség javítása területén.

A hitelminősítő szervezet ugyanakkor az esetleges jövőbeli kockázatokra is felhívja a figyelmet, különös tekintettel az uniós növekedés lassulásának jeleire és a munkaerőpiacot érintő kihívásokra. Ezeket a kormány időben felismerte és már megkezdte a gazdaság védelmét célzó intézkedések kidolgozását.

Célja, hogy a munkanélküliségi ráta még a mostani kedvező szintről is tovább csökkenjen, a bérek viszont tovább emelkedjenek – mutatott rá Varga Mihály.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.

Májustól az Accent Hotels üzemelteti a Cardoner Hotelt és a Tihany Yacht Clubot

Két új szállodával bővült az Accent Hotels portfóliója.

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.