Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A britek elismerik, hogy a Brexit bukás, de még reménykednek
No menu items!

A britek elismerik, hogy a Brexit bukás, de még reménykednek

Illusztráció: Bigstock

A Brexit nem volt sikeres – derül ki egy, a 2016-os támogatók körében végzett felmérésből. Ennek ellenére a többség úgy véli, hogy az EU-ból való kilépés még kifizetődő lesz.

A londoni székhelyű UK in a Changing Europe nevű agytröszt számára készített felmérés szerint csak a Brexit néhány támogatója bánja, hogy az Egyesült Királyság végül kilépett az EU-ból. A felmérés szerint a 2016-ban a Brexit mellett szavazók mindössze 16 százaléka szavazna másként mai szemmel nézve.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a támogatók elégedettek: ötből csak egy (18 százalék) gondolja úgy, hogy a Brexit sikeres volt. 30 százalék szerint sem jól, sem rosszul nem ment, 26 százalék szerint pedig még túl korai lenne megmondani. Mint ismert, a 2016. június 23-i szavazáson szűk többség, 52 százalék szavazott az Európai Unióból való kilépésre.

A UK in a Changing Europe online közvélemény-kutató reprezentatív felmérése 4005 embert kérdezett meg, akik közül több mint 1400-an a Brexitre szavaztak 2016-ban. A felmérés szerint a 2016-os Brexit-szavazók többsége (61 százaléka) úgy véli, hogy az EU-ból való kilépés hosszú távon megtérül. Sokan azonban azzal vádolták a politikusokat, hogy eddig nem végezték jól a dolgukat.

Sok kilépéspárti szavazó úgy véli, hogy a Brexit nem volt sikeres, mert a politikusok cserbenhagyták őket” – mondta Anand Menon, a UK in a Changing Europe igazgatója a Spiegel beszámolója szerint. A veszély az, hogy ez “a politikába és a politikusokba vetett bizalom eróziójához vezet” – tette hozzá.

Ezzel párhuzamosan a Brexit hívei tagadják a gazdasági helyzetre gyakorolt negatív következményeket.

Az Egyesült Királyság jelenleg olyan gazdasági problémákkal küzd, mint a magas infláció és a magas megélhetési költségek. A fogyasztói árak inflációja májusban ismét 8,7 százalékos volt a tavalyi év azonos hónapjához képest. A közgazdászok arra számítanak, hogy Nagy-Britanniában súlyosabb és hosszabb gazdasági válság várható, mint más országokban.

A szakértők úgy látják, hogy a Brexit a teher része: egy tanulmány szerint 2030-ig minden egyes brit munkavállalónak évi 470 fontjá fog kerülni, és “széles körű negatív következményekkel jár a brit versenyképességre és a kereskedelemre nézve“.

Ezzel szemben a mostani felmérésben a Brexit 2016-os támogatóinak kevesebb mint egyharmada (29 százalék) vélte úgy, hogy az EU-ból való kilépés negatív gazdasági hatással lenne az Egyesült Királyságra.

Ugyanakkor nagy a Brexit-fáradtság. 2019-ben az akkori miniszterelnök, Boris Johnson választási plakátjaira a “Get Brexit Done” feliratot írta, azt hirdetve, hogy ő befejezi a Brexitet. De hét évvel a szavazás után a kérdés még mindig velünk van. Azok körében, akik akkor a Brexit mellett voltak, 72 százalék értett egyet azzal a kijelentéssel: “Bárcsak abbahagynánk a Brexitről való beszédet“.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Ágh Péter: a béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez

A béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren tartott útátadón.

Megjelentek az otthonfelújítási támogatás részletei, így lehet pályázni

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az új otthonfelújítási támogatás részleteit. A tervezett pályázati felhívás alapján az ismert alapfeltételek nem változtak, vannak azonban új előírások és kedvezmények is.

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.