Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A britek elismerik, hogy a Brexit bukás, de még reménykednek
No menu items!

A britek elismerik, hogy a Brexit bukás, de még reménykednek

Illusztráció: Bigstock

A Brexit nem volt sikeres – derül ki egy, a 2016-os támogatók körében végzett felmérésből. Ennek ellenére a többség úgy véli, hogy az EU-ból való kilépés még kifizetődő lesz.

A londoni székhelyű UK in a Changing Europe nevű agytröszt számára készített felmérés szerint csak a Brexit néhány támogatója bánja, hogy az Egyesült Királyság végül kilépett az EU-ból. A felmérés szerint a 2016-ban a Brexit mellett szavazók mindössze 16 százaléka szavazna másként mai szemmel nézve.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a támogatók elégedettek: ötből csak egy (18 százalék) gondolja úgy, hogy a Brexit sikeres volt. 30 százalék szerint sem jól, sem rosszul nem ment, 26 százalék szerint pedig még túl korai lenne megmondani. Mint ismert, a 2016. június 23-i szavazáson szűk többség, 52 százalék szavazott az Európai Unióból való kilépésre.

A UK in a Changing Europe online közvélemény-kutató reprezentatív felmérése 4005 embert kérdezett meg, akik közül több mint 1400-an a Brexitre szavaztak 2016-ban. A felmérés szerint a 2016-os Brexit-szavazók többsége (61 százaléka) úgy véli, hogy az EU-ból való kilépés hosszú távon megtérül. Sokan azonban azzal vádolták a politikusokat, hogy eddig nem végezték jól a dolgukat.

Sok kilépéspárti szavazó úgy véli, hogy a Brexit nem volt sikeres, mert a politikusok cserbenhagyták őket” – mondta Anand Menon, a UK in a Changing Europe igazgatója a Spiegel beszámolója szerint. A veszély az, hogy ez “a politikába és a politikusokba vetett bizalom eróziójához vezet” – tette hozzá.

Ezzel párhuzamosan a Brexit hívei tagadják a gazdasági helyzetre gyakorolt negatív következményeket.

Az Egyesült Királyság jelenleg olyan gazdasági problémákkal küzd, mint a magas infláció és a magas megélhetési költségek. A fogyasztói árak inflációja májusban ismét 8,7 százalékos volt a tavalyi év azonos hónapjához képest. A közgazdászok arra számítanak, hogy Nagy-Britanniában súlyosabb és hosszabb gazdasági válság várható, mint más országokban.

A szakértők úgy látják, hogy a Brexit a teher része: egy tanulmány szerint 2030-ig minden egyes brit munkavállalónak évi 470 fontjá fog kerülni, és “széles körű negatív következményekkel jár a brit versenyképességre és a kereskedelemre nézve“.

Ezzel szemben a mostani felmérésben a Brexit 2016-os támogatóinak kevesebb mint egyharmada (29 százalék) vélte úgy, hogy az EU-ból való kilépés negatív gazdasági hatással lenne az Egyesült Királyságra.

Ugyanakkor nagy a Brexit-fáradtság. 2019-ben az akkori miniszterelnök, Boris Johnson választási plakátjaira a “Get Brexit Done” feliratot írta, azt hirdetve, hogy ő befejezi a Brexitet. De hét évvel a szavazás után a kérdés még mindig velünk van. Azok körében, akik akkor a Brexit mellett voltak, 72 százalék értett egyet azzal a kijelentéssel: “Bárcsak abbahagynánk a Brexitről való beszédet“.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Késedelmes fizetés: Nagy-Britaniában is érződik a nagyok erőfölénye

A brit Üzleti és Kereskedelmi Minisztérium (Department for Business...

Német autógyártók: kínzó a kínai e-autókra való átállás és a kereskedelmi háború

A BMW AG és a Mercedes-Benz Group AG negyedéves...

Nagy bajban a cégvezér, aki több autógyárat gyárat már sikeresen egybegyúrt

Carlos Tavares Fotó: Nathan Laine/Bloomberg A Stellantis vezérigazgatója, Carlos Tavares a helyzetet...

Az utazáshoz nekünk is jöhet az EU Digital Travel

Az Európai Bizottság megfogalmazott két javaslatot a schengeni térségbe...

Hírek

15 milliárdos pénzügyi oktatási program indul

A 16-21 éves korosztály ingyenesen férhet hozzá számos, hasznos pénzügyi tudást biztosító anyaghoz.. Minden magyar előtt nyitott a pénzügyi tanulás lehetősége! Sőt a 16-21 éves fiatalok most ingyenes oktatást kapnak.

Szerda reggelre erősödött a forint árfolyama

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,1160 dollárról 1,1158 dollárra változott.

Felébredt a forint

Erősödött a forint kedd reggel a főbb devizákkal szemben...

Devizapiac – Erősödött a forint péntek reggelre

Az euró 1,1128 dollárt ért reggel 7 órakor a csütörtök kora esti 1,1112 dollár után.

II. Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Zsidó Gasztronómiai Fesztivál

Megtekinthetik a csodálatos zsinagóga épületét és a tárlatvezetésen megismerhetik a történetét.

Indul az Azonnali Fizetési Rendszer 2.0

Minden társadalom számára fontos lehet alternatív elektronikus fizetési megoldások kidolgozása a pénzforgalmi stabilitás és a monetáris szuverenitás érdekében.

Devizapiac – Erősödött kissé a forint hétfőn

Az eurót este hat órakor 394,00 forinton jegyezték a kora reggeli 394,26 forint után, a.

Kicsit, de erősödött péntek reggelre a forint

Erősödött péntek reggelre a forint.

Gazdaság

Az MNB újra elindította megtakarítási kampányát

A megtakarítások befektetésénél kerülni kell a túlzottan csábító ajánlatokat.

Látótávolságban sincs az 5 százalékos lakáshitelkamat, jobban néznek ki a személyi kölcsönök

A lakáshitelek kamatai semmit sem csökkentek október elején, egyelőre nyoma sincs, hogy a bankok elindulnának a tőlük kért 5 százalékos THM felé. A személyi...

Alig változott a forint árfolyama a hét végén

A forint az elmúlt héten gyengült, a múlt hétfői kezdéséhez képest ezt a hetet az euróval és a svájci frankkal szemben 1 százalékkal, a dollár ellenében pedig 2,8 százalékkal gyengébben kezdte.

Sokan még mindig nem ajánlják fel adójuk 1 százalékát

Nem elég hatékony a civil szervezetek kommunikációja