Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág A KSH az első féléves GDP-adatokat 0,1 százalékponttal fölfelé módosította
No menu items!

A KSH az első féléves GDP-adatokat 0,1 százalékponttal fölfelé módosította

A Központi Statisztikai Hivatal a GDP nyers volumenindexeit 2018 első és második negyedévére, illetve az első fél évre 0,1 százalékponttal fölfelé módosította – tájékoztatta az MTI-t a KSH kedden. 

A közleményben kiemelték: az első negyedéves adatot 4,4 százalékról 4,5 százalékra, a második negyedévest 4,8 százalékról 4,9 százalékra módosították, miközben az első féléves adat 4,6 százalékról 4,7 százalékra emelkedett.

A módosításokat a statisztikai hivatal a bázisadatok változásával és a becsléshez felhasznált tárgynegyedévi adatok frissülésével magyarázta.

A KSH a 2017 egészére vonatkozó GDP-növekedési adatokat is emelte, a korábbi 4,0 százalékról 4,1 százalékra.

A KSH a mezőgazdaságban hozzáadott érték első negyedévi 0,6 százalékos csökkenését 0,6 százalékos emelkedésre javította, a második negyedévi 3,2 százalékos növekedését viszont 2,0 százalékosra rontotta. Az építőipar első negyedévre korábban közölt 22,5 százalékos növekedése 20,1 százalékra mérséklődött, a második negyedéves adat alig változott – 0,1 bázisponttal 23,8 százalékra nőtt.

A felülvizsgálat alig változtatott háztartások fogyasztási kiadásainak növekedési ütemén, az első negyedévi változatlanul 5,9 százalékos növekedés mellett 0,1 százalékponttal emelte a második negyedévit 5,4 százalékosra. A kormányzattól természetben kapott juttatások növekedése az első negyedévben 0,7 százalék helyett 1,7 százalékosra változott, a második negyedévben 1,2 százalékos visszaesése helyett pedig 1,5 százalékkal nőtt.

Emiatt a háztartások tényleges fogyasztása az első negyedévben 5,1 százalékról 5,3 százalékosra változott, a második negyedévben 0,5 százalékponttal lett magasabb,  4,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz mérve.

A frissen beérkező információk fényében változtak a felhalmozás arányai, a beruházások – állóeszköz felhalmozás – változatlanul 17,1, illetve 15,0 első és második negyedévi  növekedése mellett – vélhetően a készletváltozásokról szerzett pontosabb képnek betudhatóan   – az összes bruttó felhalmozás első negyedévi növekedése 4,5 helyett 10,4 százalékosra javult, a második negyedévi 13,5 százalék viszont 7,6 százalékra romlott.

A fölhalmozási adatok jelentős átírása kihatott a belföldi összes felhasználásra, amely a fogyasztást és a beruházásokat is magába foglaló felhalmozást együtt jeleníti meg. A GDP összes belföldi felhasználása – azaz nem számítva az áruk és szolgáltatások külkereskedelmének hatását – az első negyedévben 5,8, a másodikban 5,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, azaz az első negyedévben 1,0 százalékponttal jobban nőtt a felülvizsgálat előtt ismertnél, a második negyedévben viszont ugyanennyivel mérsékeltebben.

Az összes belföldi felhasználás – 5,8,  illetve 5,0  és a teljes körű GDP növekedési adat – 4,5, illetve 4,9 százalék az első és a második negyedévben – különbsége  a nettó export (exporttöbblet) növekedésének lefékeződésével magyarázható.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.