GDP
Technikai recesszióba került a magyar gazdaság
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2022 negyedik negyedévében a nyers adatok szerint 0,4 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva - jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.
Majdnem tízmilliárd euróval gazdagítják az osztrák GDP-t a bécsi migráns vállalkozások
A sokszínűség gazdagít – ez is lehetne a konklúziója a Bécsi Gazdasági Kamara legújabb felmérésének, amelyben a bevándorló hátterű vállalkozások gazdasági jelentőségét mérték fel.
Német GDP-csökkenésre számít jövőre négy vezető német gazdaságkutató intézet
A négy vezető német gazdaságkutató intézet szerint idén még nő a német gazdaság teljesítménye, jövőre azonban már csökken a GDP.A Handelsblatt német gazdaság lap...
Boris Vujčić: idén 5 százalékos gazdasági növekedés, jövőre recesszió jöhet
A gázszállítások esetleges leállása recessziót eredményezhet 2023-ban a Horvát Nemzeti Bank (HNB) elnöke szerint. Úgy látja, hogy 2022-ben 5 százalék feletti gazdasági növekedés lesz, ami lényegesen magasabb a jelenlegi előrejelzéseknél.
Monetáris Tanács 2022-ről: az infláció csökken, nőnek a kockázatok
A monetáris tanács szerint az infláció 2022 elejétől csökkenő pályára áll, a koronavírus-járvány negyedik hulláma a gazdasági helyreállást övező kockázatok emelkedését mutatja, ami a kamatemelési ciklus havi ütemű, kisebb lépésközzel történő folytatását indokolja.
OECD: gyorsult a növekedés, közel a járvány előtti szint
Még mindig nem érte el a koronavírus-járvány előtti szinteket a GDP az OECD 37 tagállamában. Jóllehet a gazdasági növekedés üteme gyorsult a második negyedévben.
Államadósság osztályzat – Fitch Ratings megerősítés: stabil kilátás
Változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország devizában fennálló hosszú lejáratú államadósság-kötelezettségeinek "BBB" szintű, befektetési ajánlású osztályzatát a Fitch Ratings.A nemzetközi hitelminősítő Londonban bejelentett döntése indoklásában...
Alig bővült az OECD gazdasága
Jelentősen lassult az OECD tagállamainak együttes gazdasági növekedése az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve.
2021-23. Londoni elemzők a közép-európai kilábalás esélyeiről
Londoni makrogazdasági elemzők friss előrejelzései szerint a magyar gazdaságban várhatóan előbb kezdődik a kilábalás a koronavírus-járvány okozta sokkból, mint a közép-európai térség többi gazdaságában, és a növekedés üteme jövőre elérheti a 6 százalékot, bár a magyar hazai össztermék (GDP) értéke valószínűleg még 2022-ben is valamelyest elmarad a járvány előtti szinttől.
MNB kamatdöntés – Elemzők: nincs változás, és nincs meglepetés se
Nem okozott meglepetést a keddi kamatdöntés az MTI-nek nyilatkozó szakértők szerint, és rövid távon nem is számítanak a monetáris kondíciók jelentős változására.
Jól sikerült az év vége – A szolgáltatások és az ipar húzta le a tavalyi GDP-t
A GDP volumene a tavalyi negyedik negyedévben 3,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A harmadik negyedévhez viszonyítva 1,4 százalékkal nőtt, az előző év negyedik negyedévéhez mérve pedig 4,1 százalékkal csökkent a magyar gazdaság szezonálisan és naptárhatással kiigazított teljesítménye a tavalyi utolsó negyedévben - jelentette második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.
Negyedik negyedév – Lassult az OECD országok gazdasági növekedése
Jelentősen lassult az OECD tagállamainak együttes gazdasági növekedése a negyedik negyedévben az előző negyedévvel összevetve.
Kovács Árpád: Tartjuk magunkat. “A nehézségek közt mindig ott van a lehetőség”
Óriási veszteségek érték 2020-ban Magyarországot, sokan nehéz helyzetbe kerültek, szép számmal fellelhetők azonban olyan invenciózus emberek, akik a nehézségeket az előbbre jutás lehetőségeként élték meg - mondta Kovács Árpád. A Költségvetési Tanács elnöke a 2021-es költségvetést is elemezte AzÜzlet.hu-nak nyilatkozva.
Világbank: a világ GDP-növekedése 4% lehet, a magyar 3,8
Idén 4 százalékkal nőhet a globális gazdaság, ha széles körben sikeresen alkalmazzák a koronavírus elleni oltást a világon - véli a Világbank, amely júniusban nagyobb, 4,2 százalékos bővülésre számított 2021-re.
Lassult az euróövezeti teljesítménycsökkenés decemberben
Lassult az euróövezeti magánszektor teljesítménycsökkenése decemberben, mivel a koronavírus-járvány második hulláma és az újra életbe léptetett korlátozások a tavaszinál kisebb hatást gyakoroltak a gazdaságra.
Adóssághegy, munkanélküliség – Sötét felhők Kalifornia felett
A legnépesebb amerikai állam sikere biztosíthatja Amerika világgazdasági elsőbbségének megőrzését. Kalifornia azonban szerkezeti problémákkal és egyre növekvő adósságheggyel birkózik. Egyikről sem a koronavírus-válság tehet.
London: a vakcina euróövezeti növekedést hozhat, Magyarország a térségben felülteljesítő lehet
Londoni makrogazdasági elemzők friss előrejelzései szerint most már reális kilátás, hogy hamarosan megkezdődik a koronavírus-járvány elleni oltóanyagok forgalmazása, és ez az eddig vártnál lényegesen gyorsabb növekedést eredményez a következő két évben az euróövezeti gazdaságban.
Európai Bizottság: el lehet felejteni a gyors kilábalást
Az Európai Unió gazdasága a koronavírus-járvány miatti sokkhatást követően újra erőre kapott, de a világjárvány újabb hulláma megszakítja az élénkülést - közölte az Európai Bizottság őszi gazdasági előrejelzésében.
Salát Gergely: bevetés előtt a kínai vakcina és a ‘kettős keringésű’ gazdasági program
Október végére kirukkolnak a kínaiak a Covid-19 vakcinával? A járvány a világ nagy részén szintet lépett azzal, hogy a politikusoknak dönteniük kellett: a gazdasági károk csökkentése érdekében milyen mértékben zárják le az országot; a kiindulópontnak számító Kínában úgy tűnik, már felülkerekedtek a járványon. Sőt, a vakcinafejlesztéssel is nagyon jól állnak. A receptről és az új kínai gazdaságpolitikáról beszélt AzÜzletnek Salát Gergely sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kínai Tanszékének docense, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója.
Franciaország. 2020-ban több mint 8 és fél százalékos GDP-csökkenést várnak
Franciaország központi bankja megerősítette korábbi előrejelzését, miszerint a harmadik negyedévben az előző három hónaphoz képest 16 százalékkal bővülhetett a bruttó hazai termék a második negyedévben mért rekordszintű, 13,8 százalékos zuhanás után.
Friss
Nagy fordulat: zöldre vált a Wizz Air
A Wizz Air támogatja a fenntartható repülőgép-üzemanyag (SAF) fejlesztésével foglalkozó amerikai CleanJoule vállalat kutatásait, az Indigo Partners konzorcium - amelynek a Wizz Air mellett a szingapúri GenZero, az amerikai CleanHill Partners, valamint a Frontier Airlines és a mexikói Volaris légitársaság is tagja - 50 millió dollárt fektetett be a zöld start-up cégbe - közölte a légitársaság.
Májusban már csak 6,1 százalék volt az infláció Németországban
Májusban is folytatódott az infláció lassulása Németországban a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) friss adatai szerint.
A magyar mobilspecialista, aki már Ausztriáért is felel
Miután a magyar mobilpiac dobogójának második fokára lépett a Xiaomi, az itteni piac sikeres felépítése után, 2022 szeptemberétől a cég ausztriai leányvállaltának irányítását is megkapta Wagner Tibor. A magyar mobiltelefónia egyik legtapasztaltabb szakembere, aki immáron Xiaomi a magyar és osztrák piacáért is felelős, úgy látja: a hazai piacon további szintlépést eredményezhet, hogy a mobiltelefonok mellett okos eszközöket is forgalmazó márka hamarosan a hipermarketekben is megjelenhet.
Bőven infláció alatt drágult a kötelező biztosítás
Az idei első negyedévben 9 százalékkal emelkedett a normál használatú személyautók átlagos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) éves állománydíja az egy évvel korábbival összevetve, a biztosítói kárráfordítások eközben 12 százalékkal nőttek 2022 tavaszához képest, ami változatlanul elmarad az inflációtól, illetve a szervíz- és alkatrészköltségek drágulásától - közölte a Magyar Nemzeti Bank.
Hírek
Bőven infláció alatt drágult a kötelező biztosítás
Az idei első negyedévben 9 százalékkal emelkedett a normál használatú személyautók átlagos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) éves állománydíja az egy évvel korábbival összevetve, a biztosítói kárráfordítások eközben 12 százalékkal nőttek 2022 tavaszához képest, ami változatlanul elmarad az inflációtól, illetve a szervíz- és alkatrészköltségek drágulásától - közölte a Magyar Nemzeti Bank.
Két ínséges év után tavaly már nyereséges volt a Budapest Airport
Két év rekordveszteség után tavaly a Budapest Airport 277,7 millió euró nettó árbevétel mellett 76,6 millió euró nyereséggel zárta az évet, így a Covid időszaka alatt felgyűlt 198 millió eurós veszteség 121 millió euróra csökkent. A részvényesek számára osztalék-kifizetés nem történik - közölte a fővárosi repülőteret üzemeltető társaság.
Péntektől olcsóbb lesz a gázolaj
Pénteken 2 forinttal csökken a gázolaj nagykereskedelmi ára, a benziné viszont a héten már nem változik.
Erősödött kedden a forint, nem is kevéssel
Erősödött kedden a forint a főbb devizákkal szemben a bankközi devizapiacon: 0,4 százalékkal az euró, 0,5 százalékkal a dollár és 0,6 százalékkal a svájci frank ellenében.
Kézműves vásár Velencén – több mint húsz helyi kézművessel
Helyi kézművesekkel összefogva VÉKA néven szervez kézműves vásárt a...
SZÉP-kártya last minute
Szinte már csak óráik vannak a SZÉP-kártyásoknak arra, hogy május végéig elköltsék az október közepéig megkapott pénzüket, különben elvész a kedvezményük, és júniustól már csak 15 százalékos büntetéssel tehetik ezt meg.
Külföldi kézben lévő, hazai biogázüzemet vásárol fel a Mol
A Mol megállapodást kötött a BayWa AG-vel a Szarvasi Biogázüzem megvásárlásáról. A hulladékfeldolgozó létesítmény szerves hulladékot használ villamos energia és hő előállítására, kapcsolt energiatermeléssel, körülbelül 4 megawatt elektromos csúcskapacitással - közölte a Mol.
Drágultak az üzemanyagok: ezek az árak a hosszú hétvégére
Ma tovább emelkedtek a hazai üzemanyagárak: a benzin bruttó 8 forinttal, a gázolaj pedig bruttó 4 forinttal drágult.
Gazdaság
MNB: számos kihívással néz szembe a betétbiztosítási rendszer
Az európai betétbiztosítási rendszer a nemzetközi válságok mellett számos szabályozási kihívással is szembenéz - mondta Kandrács Csaba, a jegybank alelnöke az Európai Betétbiztosítók Fórumának (European Forum of Deposit Insurers, EFDI) budapesti nemzetközi konferenciáját megnyitó beszédében.
MNB: romlott a nemzetközi pénzügyi környezet, de a magyar bankrendszer stabil
Nemzetközi szinten romlott a pénzügyi környezet az amerikai bankcsődök miatt, ugyanakkor Magyarországon a bankrendszer sokkellenálló képessége erős, a pénzintézetek helyzete stabil - mondta Dancsik Bálint, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője a jegybank legfrissebb Pénzügyi stabilitási jelentését ismertetve.
Diákhitel: négy banknál lesz elérhető a kedvezményes számlacsomag
A Diákhitel Központ által a pénzintézetek számára meghirdetett nyílt pályázaton hat jelentkezőből négy pénzintézettel, az Erste-, Gránit-, MBH- és az OTP Bankkal megkötötték a megállapodást, amely rendkívül kedvezményes számlacsomagokat nyújt az ügyfeleknek.