Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág A legújabb bankcsődök után ismét csúcsra törhet a bitcoin
No menu items!

A legújabb bankcsődök után ismét csúcsra törhet a bitcoin

Illusztráció: Bigstock

A bitcoin idén eddig közel 70%-os árfolyam-emelkedést ért el, és iparági szakértők szerint a lendület tovább tarthat: a világ legnagyobb kriptovalutája új csúcsot dönthet, sőt akár a 100 ezer dolláros álomhatárt is átütheti.

A bitcoin 2021 novemberében érte el történelmi csúcsát 68 990,90 dolláron. Azóta mintegy 60%-ot esett, az elmúlt napokban 27-28 ezer dollár között mozgott az ára.

Marshall Beard, az amerikai székhelyű Gemini kriptopénz tőzsde stratégiai vezetője szerint a 100 ezer dollár is lehetséges a bitcoin számára. “Szerintem a bitcoin idén megdönti az eddigi csúcsokat” – mondta a CNBC-nek.

Beard szerint ha a bitcoin eléri a korábbi rekordmagas, 69 ezer dollár közeli szintet, akkor “nem kell már sok ahhoz, hogy felemelkedjen” 100 ezer dollárig.

A bitcoinnak a jelenlegi árához képest körülbelül 270%-os emelkedésre lenne szüksége ahhoz, hogy elérje a 100 ezer dollárt.

Paolo Ardoino, a stabilcoin-kibocsátó Tether technológiai vezetője szerint a bitcoin újra elérheti a 69 ezer dollár közelében lévő történelmi csúcsát.

Az új rekordmagasságokra vonatkozó előrejelzések optimistább kilátásokat jeleznek, mint januárban, amikor az iparág vezetői 2023-ra az óvatosság évét várták.

A bitcoin “digitális arannyá” válik?

Az iparágnak a bitcoinról alkotott jelenlegi pozitív véleményének egy része valójában abból ered, hogy az eszköz hogyan teljesített a Silicon Valley Bank összeomlása és a két kripto-barát hitelező, a Silvergate Capital és a Signature Bank csődje által kiváltott banki zavarok idején.

Ugyanis ahelyett, hogy összeomlott volna, a bitcoin emelkedett.

A bitcoin-pártiak szerint ez annak bizonyítéka, hogy a bitcoin alternatívát kínál a hagyományos bankrendszerrel szemben, mint olyan eszköz, amelyben az emberek biztonságban tarthatják a pénzüket.

Szerintem a rali megmagyarázható azzal, hogy az emberek kiborultak a bankrendszer összeomlásai miatt” – mondta Oliver Linch, a Bittrex Global vezérigazgatója a CNBC-nek.

A bitcoin szószólói évek óta azzal érvelnek, hogy a bitcoin a “digitális arany” egy formája, egy biztonságos eszköz, amely fedezetet nyújthat a befektetőknek az infláció ellen és befektetést a zavaros időkben. Az elmúlt néhány évben azonban a bitcoin a részvényekkel, különösen a technológiai súlyú Nasdaq-kal korrelációban kereskedett.

Most a szétválasztás jelei mutatkoznak, mivel a bitcoin idén masszívan felülmúlta a Nasdaq, számos más kockázatos eszköz és az arany teljesítményét.

A bitcoin azonban a bankválság miatti várakozások okán is lendületet kapott, mivel a bankválság lehetősége csökkentheti az amerikai jegybank (Fed) képességét arra, hogy a kamatemelések terén olyan agresszív legyen, és ez támogathatja a kriptovalutákhoz hasonló kockázatos eszközöket.

Az 1 millió dolláros fogadás

Azóta folyik a vita arról, hogy a digitális érme árfolyama idén hová emelkedhet, mióta Balaji Srinivasan, a Coinbase korábbi technológiai vezetője március 17-én fogadást kötött arra, hogy a bitcoin 90 napon belül 1 millió dollárt vagy annál többet fog érni. Ő 2 millió dollárt tett fel.

A fogadás válasz volt egy Twitter-felhasználónak, aki azt mondta, hogy 1 millió dollárban fogadna arra, hogy az USA nem lép hiperinflációba.

Srinivasan azzal érvelt, hogy “a világ átáll a bitcoinra, mint digitális aranyra“, ahogy a hiperinfláció beindul, erodálja az amerikai dollár értékét, és a nemzetek, magánszemélyek, illetve vállalatok nagy mennyiségű bitcoint kezdenek majd vásárolni.

A bitcoin 1 millió dolláros ára nagyjából 3600%-os növekedést jelentene a digitális valuta jelenlegi árához képest.

A legtöbben legyintettek a jóslatra. Marshall Beard szerint “valószínűleg lesz olyan világ, ahol a bitcoin eléri az egymillió dollárt“, de nem 90 nap alatt, ahogy Srinivasan fogadkozott.

Szerintem ahhoz, hogy a bitcoin 90 napon belül egymillió dollárt érjen, őrült dolgoknak kell történnie a világban, amit nem akarunk” – mondta Beard, hozzátéve, hogy akár 10 évbe is beletelhet, mire a bitcoin a közelébe jut ennek az értéknek.

Paolo Ardoino is csatlakozott ahhoz a véleményhez, hogy ha a bitcoin 90 nap alatt elérné az 1 millió dollárt, az valószínűleg szokatlan gazdasági eseményt jelentene.

Elég szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban, mert őszintén szólva, én nem is reménykednék ebben” – mondta.

Mert ha a bitcoin ilyen magas árszintet érne el, az azt jelentené, hogy az egész gazdaság összeomlana. Nem vagyok benne biztos, hogy ez az a világ, amelyben élni akarunk” – figyelmeztetett.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Új otthonfelújítási támogatás: a szakértő szerint erre érdemes figyelni mindenkinek 

A törvényalkotói szándékkal ellentétben az akció meghirdetésének az elkövetkező egy-két hónapban negatív hatása lesz a piacra, mert a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy ilyenkor még azok is kivárnak és nem vásárolnak, akiket nem is érint a kedvezmény.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.