Hirdetés
Kezdőlap Hírek A részvényárak lefelé, az olaj ára felfelé megy az orosz támadás hatására
No menu items!

A részvényárak lefelé, az olaj ára felfelé megy az orosz támadás hatására

Az orosz MOEX index 45 százalékot zuhant, és ezzel az eddigi legnagyobb esést könyvelhette el. Illusztráció: Bigstock

Az ukrajnai orosz hadművelet alaposan felkavarta a piacokat: miután orosz rakétatámadás érte Ukrajna több tucat városát és a fővárost, Kijevet, a befektetők biztonságba menekültek, lefelé nyomva a részvényárakat és felhajtva az olaj árát.

A New York-i tőzsde vezető részvényei, az S&P 500, a Nasdaq-100 és a Dow Jones 1,4 százalék és 2,2 százalék között estek. Az S&P 500 a hét elején korrekciós területre került, és a határidős indexek azt jelzik, hogy a Dow is erre a szintre tart.

A The Wall Street Journal beszámolója szerint az orosz támadás fokozza a nyomást a globális gazdaságra, amely már így is a beszűkült ellátási láncok és az évek óta legmagasabb infláció miatt szenved. De a gazdasági hatások nagy részét valószínűleg Európa viseli.

Ez az, ami a legtöbb befektető számára hihetetlennek tűnt, és ez valóban megtörténik. Minden teljesen megváltozik, most egy másik világban vagyunk” – mondta Slava Smolyaninov, a BCS Global Markets moszkvai székhelyű vezető stratégája.

A Stoxx Europe 600 több mint 3 százalékotot esett. Az orosz MOEX index 45 százalékot zuhant, és ezzel az eddigi legnagyobb esést könyvelhette el. Az ázsiai részvényindexek szintén nagyot estek, a hongkongi Hang Seng index közel 3 százalékot esett, a japán Nikkei tőzsdeindex pedig 2020 novembere óta a legalacsonyabb szinten zárt.

Az orosz rubel rekordalacsony szintre gyengült, a dollárral szemben közel 9 százalékot esett, és 90 rubel/1 dolláron kereskedtek vele, mielőtt mérsékelten helyreállt volna. Az orosz központi bank közölte, hogy beavatkozik a devizapiacon, és betiltotta a shortolást.

Ukrajna központi bankjának közleménye szerint az ukrán devizapiac a hadiállapotra vonatkozó intézkedések értelmében felfüggesztette működését. Az ország tőzsdéje szintén közölte, hogy felfüggeszti tevékenységét.

A globális referenciaolaj, a Brent 2014 óta először lépte át a 100 dolláros hordónkénti árfolyamot, 6 százalékkal 102,71 dollárra emelkedett. Amerikai megfelelője, a West Texas Intermediate ára is megugrott.

Mindemellett más árupiacok is megrázkódtak. A földgáz európai határidős ügyletei 21 százalékkal emelkedtek, az alumínium és a nikkel – két olyan fém, amelynek Oroszország az egyik legnagyobb termelője – referenciaárai pedig az elmúlt évtized legmagasabb szintjére emelkedtek. A búza és a kukorica határidős jegyzése szintén többéves csúcsra emelkedett, mivel Oroszország és Ukrajna is jelentős gabonatermelő.

Úgy gondoltuk, hogy Putyin stratégiája nagyrészt a tárgyalások köré épül; ez volt a konszenzus a befektetők körében. Nagyon hosszú ideje nem volt komoly katonai konfliktus Európában, így erre nem volt forgatókönyv. Tegnap este óta sok minden megváltozott” – mondta Gregory Perdon, az Arbuthnot Latham befektetési igazgatója.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Új otthonfelújítási támogatás: a szakértő szerint erre érdemes figyelni mindenkinek 

A törvényalkotói szándékkal ellentétben az akció meghirdetésének az elkövetkező egy-két hónapban negatív hatása lesz a piacra, mert a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy ilyenkor még azok is kivárnak és nem vásárolnak, akiket nem is érint a kedvezmény.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.