Hirdetés
Kezdőlap Egészség-ügy A vírusok hátrébb léptek, de még velünk vannak
No menu items!

A vírusok hátrébb léptek, de még velünk vannak

Bár a Covidról és annak mutációiról kevesebbet lehet hallani, mint a pandémia idején, azért a Covid és mellete más vírusfertőzések is velünk élnek még – mondja Dr. Majorosi Emese háziorvos, aki szerint akadnak még helyek, ahol van értelme használni a megfelelő maszkot.

– A jelenlegi időszakban milyen vírusok terjednek leginkább, mire kell a legjobban odafigyelni?

Dr. Majorosi Emese

– Most éppen azoknak a légúti vírusos fertőzéseknek az időszakát éljük, ami jelenti részben még a Covid-fertőzést, de ezen kívül az influenzaszerű megbetegedéseket is, ez utóbbiak fordulnak elő nagyobb számban. Néhány évente felkapta a fejét az RSV vírusfertőzés is, ami szintén egy légúti vírus. Hasonló tüneteket okoz, mint az influenza: torokfájás, nátha, köhögés, hörgőgyulladás, és mint a felső légúti hurutos megbetegedések, ez is lázzal járhat.

Az egyéb, ilyenkor szokásos influenza is okozhat panaszokat. Főleg akkor, amikor a családban kisgyerek van, aki közösségbe jár, és a szülők is elkaphatják, illetve tovább adhatják, ha nincs szigorú home office a munkahelyen. Az utazások kapcsán egy repülőút, egy vonatfülke, egy hajóút, vagyis a zárt tér jelent kockázatot, a hosszú órákon keresztül, ugyanabban a helyiségben történő jelenlét okán. Ez még akkor is megtörténhet, ha nincs mellettünk köhögős, náthás utas, akiről biztosan látjuk, hogy fertőzési forrást jelent. Gyakran ezek a vírusok csak lappanganak, vagy enyhe tüneteket okoznak, úgy, hogy nem is jelennek meg, de attól még fertőzőek lehetnek. Én azt javaslom, hogy ha valaki hosszabb távra utazik, és zárt térben több órát eltölt sok emberrel, akkor mindenképpen viseljen egy maszkot. Nem csak azért, hogy ne fertőzzön meg másokat, hanem hogy saját magát megvédje.

– FFP maszkot vagy textil maszkot ajánl?

– A textilmaszkok semmilyen védelmet nem nyújtanak. Nagyon trendik tudnak lenni, de egyáltalán nem töltik be azt a funkciót, amit egy egészségügyi segédeszköznek be kell töltenie. Minimum a sebészi papírmaszk a hatásos, de én elsősorban az FFP2 maszkot adnám magamra is, meg a családomra is. Tudom, hogy nehéz abban órákat eltölteni, de ezt most mindenképpen fontosnak tartom. Nem véletlen, hogy Ázsiában az emberek régóta hordanak az utcán is maszkot, és a Covid előtt nem értettük, hogy miért, de most már tudjuk.

– Az év elején azt lehetett hallani, hogy túl vagyunk a Covid nehezén. Valóban alábbhagyott?

– Mivel már megszűnt az állami PCR vizsgálat az alapellátás részére, ezért nem végzünk annyi tesztet. Ha a beteg megveszi a tesztet a patikában és elvégzi, akkor sem lehetünk biztosak az eredményben, mert már a sokadik mutációnál tartunk, és nem tudom, hogy ezek a tesztek mennyire specifikusak bizonyos mutációkra. A lényeg az, hogy amíg a páciensek panaszosak, köhögnek, náthásak, addig ne menjenek közösségbe, ne utazzanak, maradjanak otthon, és próbálják meg magukat izolálni akár otthoni maszkhasználattal is. Én már több mint egy éve nem küldtem kórházba senkit légzési elégtelenséggel, súlyos tüdőgyulladással. Rengeteg hozadéka volt ennek a szörnyű koronavírus-járványnak. De ha annyi jó megmarad, hogy a maszkhasználat elterjedt, az már nagy dolog lenne. Mert amit a Covid kapcsán megtanultunk, az eddig is igaz lett volna az összes többi légúti fertőző betegségre is.

– Mikor menjünk orvoshoz, milyen panaszokkal?

– Nagyon jó kérdés, mert exponenciálisan megnőtt a betegforgalom a háziorvosi rendelőben, még úgy is, hogy nincs járvány. Azt megtanultuk még régen, hogy ha a gyerek három napig lázas, még nem kell elvinni a gyerekorvoshoz. Lázat kell csillapítani, és az esetek 80-90 százalékában az egy-két napos láz, torokfájás meggyógyul. Ezeket 90 százalékban vírusok okozzák, amire úgysem tud a háziorvos semmilyen specifikus gyógyszert adni. Vannak az otthoni praktikák, a tea, a C-vitamin, a D-vitamin, esetleg a patikában kapható vény nélküli szerek, a meghűlésre alkalmazható forró italporok, tabletták. Ezeket, ha az ember nem allergiás, ha nincs veseelégtelensége, májelégtelensége, akkor nyugodtan használhatja. Sokan jönnek úgy hozzám, hogy adjak antibiotikumot, mert holnapután szeretnének elutazni.

De az antibiotikum nem fogja lerövidíteni a vírusos fertőzéseket, amik 5-8 napig tartanak. Nincs az a csodaszer, ami egy induló, lázas betegséget holnapután tökéletesen meggyógyít. Rá kell szánni az időt, és nem kell azonnal orvoshoz szaladni, ha egy kicsit kapar a torka az embernek, mert úgysem tudok vele mást tenni, mint amit ő egyébként maga is meg tud tenni. Fontos elmondani, hogy a D-vitamin, a D3-vitamin szedése jelentősen csökkenti azt a lehetőséget, hogy az ember egy évben, egy szezonban háromszor-négyszer is légúti fertőzéses, lázas betegséget kapjon. Októbertől áprilisig mindenkinek, nemcsak az idősebbeknek, meg a csontritkulásosoknak, kötelező lenne naponta D3-vitamint szedni, minimum ezer nemzetközi egységet, mert ez nemcsak a csontjait védi, hanem az immunrendszerét is.

– A koronavírus elleni védőoltás mellett az ősszel megint előkerült – és minden ősszel előkerül – az influenza elleni védőoltás. Erről mi a véleménye?

– Ma Magyarországon a 60 évnél idősebb lakosság részére ingyenesen jár mindenkinek a háziorvosnál. Illetőleg azoknak a 60 évnél fiatalabb, súlyos krónikus betegeknek is, akiknek tüdőbetegsége, például asztmája van, vagy súlyos cukorbetegek. Én nagyon-nagyon javaslom mindenkinek, hogy vegye fel ezt az oltást, még februárban, márciusban is van értelme ezt beadatni.

A negyedik Covid oltást az kaphatja meg, akinek orvosi javaslata van, de saját kérésre bárki. Mi azoknak javasoljuk, akiknek valamilyen krónikus betegsége van, és bármilyen banális fertőzés, vagy egy tüdőgyulladás is végzetes lehet a számukra. Ezt az oltást már csak az oltópontokon lehet fölvenni, mi háziorvosok már nem nagyon oltunk.

– Ez az itthoni helyzetre vonatkozó iránymutatás. De mi a teendőjük azoknak, akik utazni készülnek?

– A WHO-nak van egy iránymutatása, ahol a világ Covid fertőzöttségét lehet nyomon követni. Ennek a tanulmányozását azoknak javaslom, akik idén nagyon messzire utaznak, Ázsiába, a Távol-Keletre, Afrikába. Emellett érdemes tájékozódni a helyi helyzetről, utazási célpontunkról, mert a világ nem egységes ebből a szempontból sem. Ha valaki olyan országba utazik, ahol vannak egyéb kötelező és ajánlott védőoltások, azokról a Nemzetközi Oltóközpontnál lehet érdeklődni a XIII. kerületben, a Váci út 70. szám alatt. Mivel ezeknek a felvétele sokszor több hónapos procedúra lehet, ezért érdemes már jóval az utazás előtt ezekről gondoskodni. Mert egy last minute utazásra sem lehet elmenni anélkül, hogy az ember kellő biztonságot szerez magának.

Majorosi Emese emellett elmondta: a WHO működtet egy olyan online felületet, ahol más országok Covid-fertőzöttsége nyomon követhető: WHO Coronavirus (COVID-19) Dashboard | WHO Coronavirus (COVID-19) Dashboard With Vaccination Data. Itt érdemes utána olvasni, melyik országban milyen a koronavírus helyzet.

Érsek M. Zoltán

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Már megvásárolhatók a jövő évi autópálya-matricák

Az elővásárlási időszakban elkelt matricáknak körülbelül 40 százaléka országos, 60 százaléka vármegyei érvényességű.

Készen vannak a Keleti-program előrehozott munkálatai

A november elején ígért, feszes határidőt tartották, és egy...

Befagyasztott árakkal készül az új szezonra a 20 éves Sípark

A mátraszentistváni Sípark internetes oldalán egész szezonban webkamerák segítségével lehet követni az időjárás és a pályaviszonyok alakulását.

Megduplázzák a családi adókedvezményt

A tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos gyermeket nevelők jövő év július elsejétől százezer forinttal, 2026-tól pedig már 133 340 forinttal növelt összegben vehetik igénybe a családi adókedvezményt.
Hirdetés

Hírek

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Végre erősödött hétfő reggelre a forint

A novemberi kezdéshez képest 0,8 százalékkal áll gyengébben a forint hétfő reggel az euróval, 4,7 százalékkal gyengébben a dollárral és 1,5 százalékkal gyengébben a svájci frankkal szemben.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Gazdaság

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.