Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Amerikában innovációs lemaradást okoz a szigorú bevándorlási rendszer
No menu items!

Amerikában innovációs lemaradást okoz a szigorú bevándorlási rendszer

Az Egyesült Államokban innovációs deficit jelei mutatkoznak, ezért szüksége van a magasan képzett bevándorlókra. Például olyanokra, mint Karikó Katalin. A szigorú bevándorlási rendszer azonban komoly gátat képez előttük.

A 20. század eleje óta az USA világelső az innováció és a technikai fejlődés terén. Az elmúlt évtizedekben azonban egyes szakértők aggódtak amiatt, hogy az ország teljesítménye ezeken a területeken lelassult, sőt, meg is akadt.

E jelenségre számos lehetséges magyarázat létezik, de az utóbbi években egy különösen hangsúlyosnak tűnt: a bevándorlási rendszer, amely elriasztja és gyakran el is utasítja a legképzettebb és legtehetségesebb külföldi munkavállalókat.

Történelmileg a bevándorlók létfontosságú szerepet játszottak az amerikai innovációban. Ahogy Jeremy Neufeld, az Institute for Progress, egy új, innovációra összpontosító agytröszt bevándorláspolitikai munkatársa megjegyezte: “Mindig is az volt a helyzet, hogy a bevándorlók az USA dinamizmusának titkos összetevői voltak“.

Robert Krol, a California State University Northridge közgazdászprofesszora ezt így írja le: “A lényeg az, hogy ha a bevándorlók hatását nézzük – akár a vállalkozásalapításra, akár a szabadalmak innovációjára gondolunk -, akkor nagy és jelentős hatásuk van.

A történelmi bevándorlási minták több elemzése azt mutatja, hogy egy régióba érkező több bevándorló magasabb innovációs rátával és az ehhez kapcsolódó gazdasági növekedéssel korrelál. Ezzel szemben, ha a bevándorlást jobban korlátozzák, a vállalatok – különösen a technológiai vállalatok és az innovatív K+F munkát végzők – kevésbé sikeresek, a munkahelyek és a bérek növekedése pedig lelassul.

A tanulmányok azt is kimutatták, hogy a bevándorlók általában vállalkozói hajlamúak: a 2008 és 2012 közötti felmérési adatok alapján az Egyesült Államokban a vállalatok 25 százalékát első generációs bevándorlók alapították. Más kutatások azt mutatják, hogy a bevándorlók nagyobb valószínűséggel jegyeztetnek be szabadalmakat, mint az USA őshonos állampolgárai.

Karikó Katalin

Ahogy Neufeld rámutat, a Covid-19-járvány sokkal rosszabbul alakulhatott volna, ha a bevándorlás mindig is olyan korlátozó jellegű lett volna, mint most. A Moderna több társalapítója és kritikus kutatója is bevándorló, akárcsak Karikó Katalin, az mRNS-kutatás egyik úttörője – aki, ha az 1990-es H-1B vendégmunkásprogram reformja után próbált volna bevándorolni, talán egyáltalán nem is juthatott volna be az Egyesült Államokba.

Ezek a H-1B vendégvízumok állnak ma a probléma középpontjában, állítják egyes szakértők. Az 1990-ben bevezetett H-1B vendégmunkásprogram keretében a szakemberek beutaztatására tervezett vízumokat a munkaadók szponzorálják. Nekik kell benyújtaniuk a kérelmeket olyan szakemberek beutaztatására, akik megfelelő képzettséggel rendelkeznek bizonyos magasan képzett feladatok ellátására. A vendégmunkásoknak általában legalább alapdiplomával kell rendelkezniük egy releváns területen.

Az Egyesült Államok Állampolgársági és Bevándorlási Szolgálata (USCIS) szerint jelenleg körülbelül 580 ezer külföldi munkavállaló rendelkezik H-1B vízummal, ami az amerikai munkaerő és a bevándorló népesség kis százalékát jelenti. Ők azonban aránytalanul nagy arányban vannak jelen a tudományos-technológiai területen, különösen a számítógépes szakmákban, gyakran olyan szektorokban, ahol élvonalbeli technológiákat fejlesztenek.

Sajnos a H-1B eljárás egyre inkább elavul, és egyre kevésbé szolgálja eredeti célját, vagyis azt, hogy a legjobb innovatív vállalatok számára a tehetségcsapot megnyissa. A kongresszus évente felső határt szab arra vonatkozóan, hogy hány H-1B vízummal rendelkező munkavállaló érkezhet, és ez a felső határ jelenleg messze elmarad attól, amit a munkaerőpiac igényel. A kérelmek tömkelege olyan nagy, hogy amint az adott évre vonatkozó ablak március 1-jén megnyílik, hogy az USCIS 2014 óta minden évben sorsolási rendszerhez folyamodott az érkezési sorrendben történő eljárás helyett.

Ez azt jelenti, hogy évről évre több százezer magasan képzett külföldi munkavállaló próbál az Egyesült Államokba jönni, sikertelenül. Így mind a leendő munkavállaló, mind az őt alkalmazni kívánó vállalat végül elesik a preferált lehetőségtől.

Ez a hiány politikai problémát jelent. Az USA régóta kívánatos célpont a fiatal, magasan képzett külföldi munkavállalók számára, akik a legjobb karrierlehetőségek után kutatnak. Ám ha az USA továbbra is ilyen erősen korlátozza a képzettek bevándorlását, az ország elveszítheti pozícióját olyan országokkal szemben, mint az Egyesült Királyság vagy Kanada, amelyek a közelmúltban bevándorlási reformokat hajtottak végre a magasan képzett fiatalok vonzása és megtartása érdekében.

Mint sok politikai problémánál, itt is van néhány árnyalat, amire érdemes odafigyelni, nem utolsósorban arra, hogy a politikai változások milyen hatással lehetnek az amerikai munkavállalókra. És ez a vita nem érinti az amerikai gazdaság számára létfontosságú, alacsonyabb képzettségű vendégmunkásokról szóló vitát és az őket körülvevő politikát. Az azonban kétségtelen, hogy az innováció felgyorsítása szempontjából az amerikai rendszer javításra szorul.

A nagy kép az, hogy a tehetségek toborzására való képességünk közvetlen kapcsolatban áll az ország gazdasági sikerével. Nem tudjuk, hogy melyik bevándorlóé lesz az a zseniális meglátás, amelyik teljesen átalakítja a gazdaságot a következő 20-30 évben.” – mondta David Bier közgazdász, a Cato Intézet bevándorlási tanulmányokért felelős igazgatóhelyettese. (Vox)

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.