Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Amerikai döntéshozók: még segíteni kell a gazdaságot
No menu items!

Amerikai döntéshozók: még segíteni kell a gazdaságot

További lépéseket tart szükségesnek az amerikai pénzügyminiszter és a Fed-elnök a koronavírus-járvány okozta károk felszámolására és a teljes gazdasági talpra állás előmozdítására.

Janet Yellen pénzügyminiszter és Jerome Powell, a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve elnöke a képviselőház pénzügyi bizottságának keddi ülésén beszélt erről. Szerdán az illetékes szenátusi bizottságban folytatódnak a meghallgatások, amelyek célja a járvány által okozott válságra adott gazdasági válaszok értékelése.

A két gazdasági vezető a meghallgatásra készített, előzetesen nyilvánosságra hozott beszédében

egybehangzóan derűlátóan ítélte meg a gazdasági kilátásokat, de arra figyelmeztetett, hogy a gazdaságnak további segítségre van szüksége.

Az amerikai gazdaság egy évvel ezelőtt mély recesszióba süllyedt, és bár nyár elején megkezdődött a gazdaság talpra állása, a tavasszal felszámolt több mint 22,3 millió munkahelyből idén márciusig csak 12,6 milliót sikerült visszaállítani. A kongresszus költségvetési hivatalának becslése szerint a foglalkoztatottság 2024-re állhat vissza a járvány előtti szintre.

Janet Yellen

Janet Yellen kijelentette, bízik abban, hogy a kormány 1900 milliárd dolláros gazdaságösztönző csomagtervének köszönhetően a lakosság sikeresen átvészeli a járványt, és egy növekvő gazdaságban már jövőre elérik ismét a teljes foglalkoztatottságot.

Hangsúlyozta, hogy a program törvényerőre emelkedését követő első héten több mint 90 millió jogosultnak folyósították az 1400 ezer dollár egyszeri készpénzjuttatást. Rámutatott, a hivatalba lépése óta eltelt két hónap alatt igyekezett biztosítani, hogy segítséget kapjanak a legnagyobb szükséget szenvedők, különösen a kisvállalkozások.

Jerome Powell megismételte, hogy még korántsem teljes a kilábalás a járvány okozta sokkból, és a Federal Reserve támogatja a gazdaság fellendülését mindaddig, amíg szükség van rá. Ugyanakkor elismerte azt is, hogy jórészt a példátlan fiskális és monetáris politikai intézkedéseknek köszönhetőn a gazdaság a vártnál gyorsabban áll talpra.

Elkötelezettek vagyunk, hogy teljes eszköztárunkat felhasználjuk a gazdaság támogatására és annak biztosítására, hogy az ebből a nehéz időszakból való kilábalás a lehető legerőteljesebb legyen a közösségek, a családok és a vállalkozások számára – mondta Jerome Powell a pénzügyi bizottság előtti virtuális meghallgatáson.

Jerome Powell

Powell meghallgatásán beszélt a csaknem egy évvel ezelőtt – Donald Trump volt amerikai elnök hivatali ideje alatt – elfogadott kétezer milliárd dolláros gazdasági mentőcsomagról (CARES), amelynek célja az volt, hogy enyhítsék a koronavírus miatti válság okozta nehézségeket. Ez a csomag “a második világháború utáni gazdasági visszaesésekre adott válaszok közül messze a leggyorsabb és legnagyobb volt” – fogalmazott a Fed elnöke.

Powell szerint ma sokkal jobb a helyzet, és a legrosszabb forgatókönyvet sikerült elkerülni a kongresszus, a Federal Reserve, a kormány és az önkormányzatok, az egyének, a közösségek és a magánszektor gyors és határozott intézkedéseinek köszönhetően.

A felépülés azonban korántsem teljes, ezért a Fed részéről továbbra is támogatni fogjuk a gazdaságot mindaddig, amíg csak szükséges” – mondta az elnök, hozzátéve, hogy a gazdasági kilábalás továbbra is a járványhelyzet alakulásától függ.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.