Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág ÁSZ: szabálytalanul működött az állami Cordate Zrt.
No menu items!

ÁSZ: szabálytalanul működött az állami Cordate Zrt.

Veszteségesen működött, a leltár sem úgy ment ahogyan kellene, megyei feladatokra alapította az önkormányzat, a nemzeti vagyonkezelő a jogszabályi előírások ellenére sem gondoskodott a miskolci társaság tőkehelyzetének rendezéséről.

Nem volt szabályszerű a miskolci székhelyű, állami tulajdonban lévő társaság, a Cordate Gazdaságfejlesztő és Ellátó Központ Zrt. szabályozottsága, gazdálkodása, vagyongazdálkodása a 2013-2016. közötti időszakban, emellett a cég felett a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. sem gyakorolta szabályszerűen tulajdonosi jogait – közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint az ÁSZ ellenőrzése során megállapította, hogy a MNV Zrt. a jogszabályi előírások ellenére nem gondoskodott a társaság tőkehelyzetének rendezéséről.

A Cordate Zrt. 2013-ban és 2016-ban nem rendelkezett a jogszabály által előírt, a számviteli politika keretében elkészítendő eszközök és források értékelési szabályzatával, továbbá számlarenddel.

A leltározási és leltárkészítési szabályzatok nem feleltek meg a jogszabályi előírásnak. Mindezek alapján nem volt biztosított a gazdálkodási és vagyongazdálkodási feladatok szabályszerű ellátása.

A jogszabályi előírás ellenére a Cordate Zrt. éves beszámolóit leltárral nem támasztották alá, ezért a beszámolók nem nyújtottak megbízható és valós képet a társaság vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről és azok változásáról – tették hozzá.

Ismertették, hogy 2011-ben a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei önkormányzat alapította a társaságot, amely felett a tulajdonosi jogokat 2012-től a megyei intézményfenntartó központ, majd a 2013. márciusától az ellenőrzött időszak végéig az MNV Zrt. gyakorolta. A Cordate Zrt. fő tevékenysége alapításától fogva 2013. novemberéig általános közigazgatás, majd ezt követően építményüzemeltetés volt. Közfeladatot a társaság nem látott el, vagyonkezelésbe vett vagyonnal és saját ingatlannal nem rendelkezett.

A cég 2013-2015 között veszteségesen gazdálkodott: a nettó árbevétel a 2013-as mintegy 1,2 milliárd forintról 2016-ra 575,2 millió forintra csökkent. Az árbevétel folyamatos csökkenését az okozta, hogy az átszervezések következtében a társaság által ellátott intézményi kör egy része más fenntartókhoz került át, amelyek a továbbiakban nem újították meg szerződésüket a korábbi szolgáltatások elvégzésére. A társaság a 2013-2016. közötti időszakban nem tartozott a kormányzati szektorba sorolt társaságok közé, és nem minősült közhasznú jogállású szervezetnek.

Az ÁSZ a Cordate Zrt. vezérigazgatójának kilenc javaslatot fogalmazott meg, amelyekre az érintettnek 30 napon belül intézkedési tervet kell készítenie – közölték.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Ingyen dolgozott, most elképzelhetetlenül nagy fizetést kaphat a Tesla vezér

A Tesla arra kéri a befektetőket, hogy hagyják jóvá Elon Musk 56 milliárd dolláros (!) bércsomagját.

Jó hír a légi utazóknak: nagyot nő a Ryanair flottája a nyáron

A Ryanair tovább bővíti flottáját azzal, hogy 40 új Boeing repülőgép leszállítására számít július közepéig

Oroszország a fejlett országoknál jobban növekedhet 2024-ben

A Reuters múlt havi közvélemény-kutatása szerint az orosz központi bank várhatóan 16%-on tartja irányadó kamatát a következő, április 26-i kamatmeghatározó ülésén. A Reuters által megkérdezett elemzők 2024 végére 12,5%-on várják a kamatlábakat

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.
Hirdetés

Hírek

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.