Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az EU és az USA együtt keresik a megoldást a globális élelmiszerválságra
No menu items!

Az EU és az USA együtt keresik a megoldást a globális élelmiszerválságra

Az Egyesült Államok és az Európai Unió azt vizsgálja, hogyan lehetne javítani az élelmiszer-ellátási láncokat, mivel India és más országok exportkorlátozásai súlyosbítják a globális problémákat.

A G7-ek külügyminiszterei a hétvégén arra figyelmeztettek, hogy az ukrajnai háború növeli a globális éhínségválság kockázatát. Ennek oka, hogy Ukrajna nem tud gabonát, műtrágyát és növényi olajat exportálni, miközben a konfliktus a termőföldeket is tönkreteszi és akadályozza a vetési folyamatokat.

Ez megnövelte a világ más részeiről származó országoktól való függőséget ezen termékek tekintetében. Néhány ilyen ország azonban – saját állampolgárainak ellátása miatt aggódva – korlátozásokat vezetett be az exportra.

Ez a helyzet például Indiában, amely szombaton bejelentette a búza értékesítésének tilalmát “az ország általános élelmezésbiztonságának kezelése érdekében“.

Ez olyasmi, ami nagyon is aggodalomra ad okot” – mondta Valdis Dombrovskis, az EU kereskedelmi biztosa a CNBC-nek az új exportintézkedésekről.

Valdis Dombrovskis

Megállapodtunk az Egyesült Államokkal, hogy együttműködünk és összehangoljuk a megközelítéseinket ezen a területen, mert Oroszország Ukrajna elleni agressziójára és az élelmiszerárak emiatti emelkedésére, valamint az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos aggodalmakra adott válaszként az országok exportkorlátozó intézkedéseket kezdenek hozni. Úgy gondoljuk, hogy ez egy olyan tendencia, amely valójában csak súlyosbíthatja a problémát” – mondta Dombrovskis.

Hozzátette, hogy ezek az intézkedések, mint például Indonézia pálmaolaj-exporttilalma, “csak rontanak a helyzeten“.

Az exportkorlátozások valószínűleg felhajtják a nyersanyagárakat, és így az élelmiszerárakat is. Az EU számára ez az élelmiszerek megfizethetőségének kérdése – magyarázta Dombrovskis.

Transzatlanti kötelék

Az Egyesült Államok és az EU hétfőn Franciaországban tárgyal a közös Kereskedelmi és Technológiai Tanács (TTC) keretében. A csoportot még 2021-ben hozták létre a transzatlanti kapcsolatok helyreállítása érdekében, a Trump-korszak kereskedelmi vámjai és nézeteltérései után.

A TTC munkája azonban mostanra túlmutat a tervezett fókuszon, például a félvezetőhiányon, hogy beépítse és megoldásokat találjon az aktuális geopolitikai kérdésekre.

Első, 2021 végén tartott ülését beárnyékolta az amerikai megállapodás az atom-tengeralattjárók Ausztráliának történő eladásáról – ahol Canberra úgy döntött, hogy dobja a Franciaországgal kötött üzleti megállapodást, felháborítva ezzel az európai tisztviselőket.

Most, a második találkozón az ellátási sokkokkal kell foglalkoznia Oroszország ukrajnai inváziója nyomán.

Margrethe Vestager uniós versenyjogi biztos a CNBC-nek nyilatkozva azt mondta, soha nem gondolta volna, hogy a TTC az Oroszország elleni szankciókról fog tárgyalni.

Margrethe Vestager

Nem láttam előre, hogy ez bekövetkezik. Azt hittem, hogy a TTC sokkal inkább az összes többi kérdésre fog összpontosítani, mint például arra, hogyan lehet koordinálni a szabványalkotó szervezetekben, vagy hogy hogyan lehet javítani az ellátási láncokon” – mondta Vestager.

Az EU versenyjogi biztosát Donald Trump volt amerikai elnök egyszer Európa “adóhölgyének” nevezte, és gyakran bírálták, amiért a Big Tech cégek ellen lép fel. Azt mondja azonban, hogy a közelmúltban változást észlelt a transzatlanti kapcsolatokban.

A dolgok nagyon másképp állnak, mint néhány évvel ezelőtt” – mondta.

Arra a kérdésre, hogy Oroszország ukrajnai inváziója újjáélesztette-e a transzatlanti köteléket, azt válaszolta: “Határozottan így gondolom.Teljesen világossá tette, hogy a hasonlóan gondolkodó nemzeteknek össze kell fogniuk” – mondta.

Elektromos cégautó vásárlás, flottaüzemeltetés. Szakmai konferencia konzultációs lehetőséggel 2024 március 21.-én. A 30 milliárdos kerettel megnyíló, elektromos cégautó beszerzést támogató pályázattal kapcsolatos információk, tanulságok. A KKV-ék számára is egyre meghatározóbb, már hatályos ESG törvény cégautó üzemeltetésre vonatkozó kérdésköre, az elektrifikáció rövid és hosszútávú hatásainak bemutatása.
További információ: https://azuzletkonferenciakozpont.hu

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adategyeztetést indít az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt.

Az ellenőrzéshez személyi igazolványra és lakcímkártyára, valamint villany- és/vagy gázszámlára van szükség.

Zöldkötvényt bocsátott ki az MFB

Az MFB stratégiájának és működésének egyaránt szerves részét képezi a globális éghajlati célkitűzések, valamint a társadalmi hasznosságú célok támogatása.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

Számoljuk fel az illegális hulladéklerakókat

Újra igényelhetnek támogatást illegális hulladéklerakók felszámolására önkormányzatok, civil és gazdálkodó szervezetek, valamint egyházak is.

Hírek

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint 3,3 százalékot gyengült az euróval, 4,2 százalékot gyengült a dollárral szemben és 0,2 százalékkal áll erősebben a svájci frank ellenében.

Még mindig a bootcamp-es junior fejlesztőké a jövő

Sokak számára lehet visszatartó erő az MI rohamléptékű terjeszkedése, és azért nem nyitnak komolyabban a programozói terület felé, mert félnek, hogy rövid idő alatt elveheti az MI a munkájukat.

Erősödött kissé szerda reggelre a forint

Erősödött kissé a forint szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a keddi, közel másfél százalékos gyengülését követően.

Csökkent a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 494,13 pontos, 0,75 százalékos csökkenéssel 65 599,49 ponton zárt hétfőn.

Gazdaság

A Zeina Hotels menedzser study tour a sikeres szezonért

A 2024-es sikerhez is elengedhetetlen, hogy a szállodalánc minden tagjának és minden részlegének kiemelkedően kell teljesítenie, miközben az elkötelezett munka mellett a kreatív, újító ötletekre is szükség van.

Februárban is nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon

Februárban 4,3 százalékkal, 626 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon, így az előző hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) tagjai 15 179 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban

A jegybank 14 millió forintra bírságolta a CIG Pannónia Életbiztosítót

A feltárt hiányosságok miatt szabta ki az MNB a 12,5 millió forint felügyeleti és a 1,5 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot a társaságra.

Az osztrákok nyerték a magyar telet, de a legtöbben mégsem síelni utaztunk

A téli üdüléseink rövidebbek voltak, mint a nyáriak, a gyors online biztosításkötést pedig már többnyire közvetlenül az indulás előttre hagyjuk.