Hirdetés
Kezdőlap Turizmus Az EU legnagyobb utazási irodája állami mentőövre vár
No menu items!

Az EU legnagyobb utazási irodája állami mentőövre vár

A német államtól vár segítségét a túléléshez Németország és egyben Európa legnagyobb turisztikai konszernje. A TUI az utazási irodák közül szinte elsőként minden útját törölte, a tengerjáró hajói a kikötőkben maradnak, szállodái többségét pedig bezárja.

Mentőöv vagy összeomlás

A korona-vírust megállatása érdekében Európa szerte meghozott korlátozó intézkedések első közvetlen gazdasági áldozata az idegenforgalom. Európa legnagyobbja 1600 iroda, 400 szálloda, 18 tengerjáró hajó és 150 chartergép tulajdonosa, a TUI szinte teljes tevékenységét felfüggesztette.

Az elnök, Fritz Joussen már a múlt héten bejelentett, hogy csökkentik a kapacitásaikat, a tengerjáróik hazatérnek Ázsiából, és hogy a 70 ezer embert foglalkoztató konszernnél tárgyalások a munkavállalói érdekképviseletekkel a rövidített munka bevezetéséről, a fizetéscsökkentésről és az elbocsátásokról.

A cégvezetés hétfőn jóval tovább ment. A hannoveri központban tájékoztatták a sajtót, hogy állami garanciát és tevékenysége újbóli beindításáig közvetlen anyagi segítséget kértek a berlini kormánytól. Az újraindítás időpontjáról nem bocsátkoztak spekulációba. Abban azonban biztosak, hogy erre április vége előtt nem kerül sor.

Egy óriás esett térdre

A TUI tavaly 18,9 milliárdos forgalom mellett 532 millió euró nyereséget ért el. Hannoverben elmondták, hogy jelenleg 1,4 milliárd eurós vagyonnal rendelkezik. Márciusban normál körülmények között már nagyban foglalják a nyári utakat. A vírus okozta bizonytalanság miatt azonban a cégnek hetek óta nincs bevétele.

A bizonytalanságra tekintettel a TUI visszavonta a néhány hete a 2020-as üzleti évre vonatkozó prognózisát és nem adott ki újat. Pedig Hannoverben nagy várakozásokkal tekintettek az idei évre. Nem csak a cégvezetés, a szakértők is a TUI-t tartották a Thomas Cook, illetve a Neckermann tavalyi csődje legnagyobb nyertesének. Félmillió új utassal számoltak csak a legnagyobb európai, a német piacon. A várakozásokat megerősítették a januárban rekordot döntő előfoglalások. 17 százalékkal haladták meg az előző évi szintet. Most ezek részvételi díjainak a lemondások miatt visszafizetései komoly megterhelést jelent a konszernnek. Ezt valamelyest a lemondás helyetti átfoglalás lehetőségének attraktívvá tételével próbálják csökkenteni a cégnél.

Nincs hová utazni

A TUI-t az európai kormányok döntései kész tények elé állították: Spanyolországban korlátozták a szabad mozgást, a török kormány a hétvége óta nem engedi be több európai ország polgárait, köztük a németeket se, Athénban pedig elrendelték, hogy a hoteleknek május 1-ég zárva kell maradniuk. Ezzel kiesett a TUI három legfontosabb piaca. A téli szezonban legfontosabb desztináció, a Dominikai Köztársaság kormánya megtiltotta az euróapaiak beutazását. Így a karibi szigetet is ki kellett venni a kínálatból.

Dominika is kitiltotta az európaikat

Egyiptom és a Zöldfoki-szigetek tartozik azon a kevés államok közé, amelyek a megszokott rendben fogadják a turistákat. Kellemetlen meglepetések azonban bárhol érhetik az utazókat. Tunéziában egyik pillanatról a másikra döntött úgy a kormány, hogy minden utasnak 14 napig karanténban kell maradnia. Ehhez annak ellenére ragaszkodnak, hogy a német Külügyminisztérium rögtön felajánlotta, repülővel azonnal hazaszállítja az országban tartózkodó németeket.

A TUI óceánjárókat üzemeltető leányvállalata, az Aida alternatív útvonalakkal akarta legalább részben fenntartani az üzleti tevékenységét. Miután azonban alig talált olyan kikötőt a világon, amely hajlandó lenne európai turistahajókat fogadni, a hétvégén kénytelen volt törölni valamennyi útját.

„Ezt 48 órája még nem tudtam volna elképzelni”

Dietmar Gunz

A TUI fő tevékenysége jelenleg a külföldön tartózkodó utasok hazaszállításnak megszervezése. Ebben a berlini Külügyminisztérium is aktívan közreműködik. Sokszor nem csak a külföldi hatóságokat kell meggyőzni, hogy karantén nélkül engedjék hazarepülni a nyaralókat. Vannak üdülők, akik nem akarják megszakítani a nyaralásukat. „Gyanútlanul feküdtek a tengerparton; nem tudják elhinni, mi történt Európában az elmúlt 2-3 napban” – mondta Európa negyedik, szintén német utazási irodája, az FTI vezetője, Dietmar Gunz. A 40 éve az idegenforgalomban tevékenykedő Gunz a Spiegelnek adott interjúban elmondta, 48 órája maga sem tudta volna a jelenlegi helyzetet elképzelni.

A TUI bejelentése után lépéskényszerbe kerültek a piacvezetőhöz hasonlóan kilátástalan helyzetben lévő többi iroda is. Többségük honlapján jelenleg alig tesz említést a vírusról. Továbbra is, nem ritkán 60-70 százalékos előfoglalási kedvezménnyel, nyári útjaikat kínálják.

Elsőként az FTI követte a TUI példáját. Az 1983-ban alapított, eddig nyereségesen működő cég már idézett vezetője a müncheni központban bejelentette, hogy állami segítség nélkül napokon belül csődbe mennek.

A magyar piac is halott

Egyelőre a magyar a magyar irodák többsége is csak visszafogottan reagál. A piacvezető IBUSZ 40 százalékos kedvezménnyel kínál nyári utakat. A koron vírussal kapcsolatban arról tájékoztat a cég honlapja, hogy az olyan célállomásra induló utak, amelyek nem szerepelnek a Külügyminisztérium ’utazásra nem javasolt’ országokat felsoroló listáján, csak az általános feltételekkel mondhatók le. E szerint az utazás megelőző 30. napig 10 százalék bánatpénz levonása után jár vissza a részvételi díj. Az IBUSZ azonban átfoglalás esetén az új útba a már befizetett részvételi díjat 100 százalékban beszámítja.

Jogilag megkönnyíti a magyar irodák helyzetét, hogy a Külügyminisztérium listája március 10. óta alig frissült. Azon a korona-vírussal összefüggésben csak Kína Hupej tartománya szerepel ’nem javasolt’ úti célként. Igaz, nincs ez másképp a német külügyminisztérium, az Auswärtiges Amt honlapján sem.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,

Német Turisztikai Hivatal: A beutazó turizmus 7,8 %-kal nőtt

Az év kezdetétől február végéig 9,4 millió nemzetközi vendégéjszakát jelentettek a legalább tíz ággyal rendelkező szálláshelyek – ez az előző év ugyanezen időszakához képest 7,8 százalékos növekedésnek felel meg.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.