Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az orosz-ukrán háború az orosz oligarchák jólétét is veszélyezteti - vadásznak rájuk...
No menu items!

Az orosz-ukrán háború az orosz oligarchák jólétét is veszélyezteti – vadásznak rájuk a hatóságok

Illusztráció: Bigstock

Oroszország ukrajnai inváziójára válaszul az Egyesült Államok, az Európai Unió, az Egyesült Királyság, Ausztrália és mások közölték, hogy vizsgálni fogják néhány dúsgazdag és befolyásos orosz vagyonát.

A nyugati kormányok szerint az oligarchák Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz fűződő szoros kapcsolataiknak köszönhetik vagyonukat. Sokan mesébe illő összegeket költöttek Oroszországon kívül, és ingatlanvásárlással, illetve más befektetésekkel fellendítették a helyi gazdaságokat. Most a hatóságok világszerte úgy látják, hogy ezek a személyek nyomást gyakorolhatnak Putyinra – írta a Wall Street Journal.

Roman Abramovics

Néhányan közülük nyilvánosan jelezték, hogy ellenzik a háborút, és Oroszország legismertebb oligarchái közül sokan nem is szerepelnek egyetlen kormány szankciós listáján sem. Ilyen Roman Abramovics, aki az energiaüzletben kereste a pénzét, és aki a Chelsea tulajdonosa. Abramovics néhány napja fel is ajánlotta, hogy közvetít a felek között a béke jegyében, majd bejelentette, hogy eladja londoni futballklubját, a a Chelsea-t.

Kik az oligarchák?

A kifejezés a politikatudományból származik. Az “oligarchia” egy olyan hatalmi rendszert ír le, amelyet egy kis csoport ember vezet. Az utóbbi években az “oligarcha” szó Oroszországgal kapcsolatban konkrétabb értelmet nyert, és az orosz üzletemberek, illetve tisztviselők azon csoportjára utal, akik a Szovjetunió összeomlását követő években gazdagságra és hatalomra tettek szert.

Miért vetnek ki szankciókat ellenük?

Az Egyesült Államok számos ilyen személyt szankcionált az elmúlt években, többek között a Krím 2014-es orosz annektálása után. Miután Oroszország megszállta Ukrajnát, az Egyesült Államok, az EU és az Egyesült Királyság szigorította a korlátozásokat, és újabb nevekkel egészítette ki a célpontok listáját.

A Biden-kormányzat szerint az oligarchák forrásokat biztosítanak Putyin ukrajnai katonai hadjáratának támogatásához, ezért meg kell fizetniük az árát.

Hogyan jutottak a vagyonukhoz és a hatalmukhoz?

Az ország jelenlegi milliárdosai és tisztviselői különböző módokon halmoztak fel vagyont és hatalmat. A szankciós listán szereplők közül néhányan Putyin belső köréhez tartoznak, mások régi munkatársak, megint mások a Szovjetunió összeomlását követő privatizációs hullámból profitáltak.

Mindegyiküknek van jachtja?

Igor Szecsin

Nem, de mint sok szupergazdagnak, sokuknak van. A francia hatóságok csütörtökön lefoglaltak egyet, amely szerintük Igor Szecsin, a Rosznyeft orosz olajipari vállalat vezérigazgatójának többségi tulajdonában lévő cégé. A 85 méter hosszú Amore Vero nevű jachtot az éjszaka folyamán foglalták le egy La Ciotat-i hajógyárban, ahol éppen javításokat végeztek rajta. Szecsin ellen az Egyesült Államok és az EU szankciókat is alkalmaz, akárcsak a Krím 2014-es orosz megszállása idején.

Mit mondanak az Ukrajna elleni orosz támadásról?

Oleg Gyeripaszka

Oleg Gyeripaszka nyersanyagmágnás, akit korábban az Egyesült Államok szankciókkal sújtott, vasárnap a közösségi médiában azt írta, hogy a béke “nagyon fontos“. Gyeripaszka 2019-ben beperelte az amerikai pénzügyminisztériumot, megtámadva az orosz oligarchákról szóló ügynökségi jelentésben való szerepeltetését, valamint az ellene hozott szankciókat, azt állítva, hogy az Egyesült Államok hamis, pletykákon és célozgatásokon alapuló vádakat fogalmazott meg a szankciók alátámasztására. Egy bíróság tavaly júniusban ellene döntött.

Mihail Fridman

Mihail Fridmant, a legnagyobb orosz magánbank, az Alfa Bank egyik alapítóját hétfőn késő este szankcionálta az EU. Fridman azt mondta, hogy vitatja a döntést, és hogy nincs politikai vagy pénzügyi kapcsolatban Putyinnal.

Nekem úgy tűnik, hogy sok jó dolgot tettünk, cégekbe fektettünk be, sok munkahelyet teremtettünk” – mondta Fridman a magántőke-befektetési cégének londoni irodájából tartott sajtótájékoztatón. “Pereskedni fogunk, hogy megvédjük a hírnevünket” – tette hozzá.

Mi Biden elnök véleménye az oligarchákról?

Európai szövetségeseinkkel együtt megtaláljuk és lefoglaljuk a jachtjaikat, luxuslakásaikat, magánrepülőiket. Elmegyünk a jogtalanul szerzett vagyonukért” – mondta Biden kedden az ukrajnai helyzetről szóló beszédében.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Több mint 18 ezerrel nőtt egy év alatt az elektromos autók száma

A valamilyen elektromos hajtással is rendelkező gépkocsik száma így egy év alatt 74 089-ről 101 213-ra emelkedett Magyarországon.

Tőzsde – Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Vegyes kezdésből nyereségbe fordultak zárásra pénteken a főbb európai értékpapírpiacok árfolyamindexei.

Száznál több ügyfél nevében félmilliárd forint hitelt vettek fel a csalók 

Az MNB a saját ügyfélszolgálatán keresztül is érzékelte, hogy egyre nagyobb a baj.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.