Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Brexit: London vesztett - Amszterdam az új pénzügyi központ?
No menu items!

Brexit: London vesztett – Amszterdam az új pénzügyi központ?

London. A City és a brit költségvesztés is sokat vesztett a brexittel. Kép/Forrás/Pixabay

A Brexit miatt a londoni Cityből a legtöbb nemzetközi bank és biztosító Amszterdamba tette át az európai központját. A holland főváros jó eséllyel értékpapír kereskedelemi központ is lesz – áll a Financial Times elemzésében. „Az európaiak ki akarják készíteni a Cityt” – fogalmazott a brit nemzeti bank elnöke egy interjúban.

A győztes mindent visz

Bika szobor az amszterdami Euronext bejáratánál Kép/Forrás/Exante

Ahogy az várható volt, Nagy-Britannia kilépése az EU-ból véget vetett a City vezető szerepének a kontinens pénzügyi életében. A legolvasottabb nemzetközi pénzügyi napilap, az angol Financial Times (FT) elemzése szerint minden jel arra mutat, hogy Amszterdam lehet London súlyvesztésének legnagyobb nyertese.

Egyrészt a legtöbb multinacionális bank és biztosító a holland fővárosba tette át az Európa központját. Másrészt az értékpapír kereskedelme egy része is átkerült Amszterdamba. Utóbbi részbeni elvesztése különösen fáj Londonnak, mert a kötvények és befektetési alapok-béli részesedések európai adás-vétele eddig gyakorlatilag kizárólag a Cityben bonyolódott.

Beszédes számok

A változást jól mutatja a két város tőzsdéjének forgalma. Az amszterdami börze, az Euronext és az opciós ügyletek holland forgalmának mutatója, a CBOE átlagos napi forgalma januárban 9,2 milliárd euró volt. Háromszorosa a decemberinek. Egyidejűleg Londonban napi 8,6 milliárd szemben a decemberi 17,5 milliárd euróval. Több, mint 50 százalékos csökkenés.

A Brexit hatása már az első januári tőzsdei napon nyilvánvaló lett. Londonban január 4-én 6,5 milliárd euróval kisebb értékben bonyolítottak le pénzügyi ügyleteket, mint az utolsó decemberin munkanapon.

Nem csak Amszterdam profitál az EU nagyvárosai közül London szerepvesztéséből. Számos multinacionális részvénytársaság mellett, két meghatározó európai bank, a spanyol Santander és a német Deutsche Bank, valamint a kontinens legnagyobb energetikai cége, a Total Madridba, Frankfurtba, illetve Párizsba tette át részvényei jegyzését Londonból. A négy mamut papírijainak kereskedelme gondoskodott a London Stock Exchange forgalmának feléről.

Hiába a megállapodás

Az egyezség sem segített a City-nek. Az Euronext nyert a brit kilépésen Kép/Forrás: Financial Times

Hatalmas csapás a brókereknek, Londonnak és az Egyesült Királyság egész gazdaságának. Hamar szertefoszlott a londoni kormány és a brit bankárok reménye, hogy a december végén, az utolsó pillanatban tető alá hozott Brexit-megállapodás hatására a City továbbra is fontos szerepet tölthet be Európa pénzügyi életében. A szerződés szerint a brit központú pénzügyi vállalkozásoknak bizonyos megkötések mellett továbbra is joguk van uniós klienseknek szolgáltatást nyújtani és az európai piacon tevékenykedni.

A januári számok azt mutatják, hogy a megállapodással csak annyit sikerült elérnie a Citynek, hogy legalább a brit cégek ne költöztessék központjukat a Csatorna másik partjára. A többségük csak telephelyet hozott létre az EU-ban.

Háborús hangvétel

A gyors és nagyarányú szerepvesztés megmérgezte a Brexit-megállapodás aláírásnak köszönhetően tavaly decemberben még baráti hangvételt a brit és az uniós pénzügyi élet szereplői között. A brit nemzeti bank, a Bank of England elnöke egyenesen háborúról beszél. „Az európaiak ki akarják készíteni a Cityt” – fogalmazott Andrew Bailey egy januári interjúban.

Petrus Szabolcs

 

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.