Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Brexit: London vesztett - Amszterdam az új pénzügyi központ?
No menu items!

Brexit: London vesztett – Amszterdam az új pénzügyi központ?

London. A City és a brit költségvesztés is sokat vesztett a brexittel. Kép/Forrás/Pixabay

A Brexit miatt a londoni Cityből a legtöbb nemzetközi bank és biztosító Amszterdamba tette át az európai központját. A holland főváros jó eséllyel értékpapír kereskedelemi központ is lesz – áll a Financial Times elemzésében. „Az európaiak ki akarják készíteni a Cityt” – fogalmazott a brit nemzeti bank elnöke egy interjúban.

A győztes mindent visz

Bika szobor az amszterdami Euronext bejáratánál Kép/Forrás/Exante

Ahogy az várható volt, Nagy-Britannia kilépése az EU-ból véget vetett a City vezető szerepének a kontinens pénzügyi életében. A legolvasottabb nemzetközi pénzügyi napilap, az angol Financial Times (FT) elemzése szerint minden jel arra mutat, hogy Amszterdam lehet London súlyvesztésének legnagyobb nyertese.

Egyrészt a legtöbb multinacionális bank és biztosító a holland fővárosba tette át az Európa központját. Másrészt az értékpapír kereskedelme egy része is átkerült Amszterdamba. Utóbbi részbeni elvesztése különösen fáj Londonnak, mert a kötvények és befektetési alapok-béli részesedések európai adás-vétele eddig gyakorlatilag kizárólag a Cityben bonyolódott.

Beszédes számok

A változást jól mutatja a két város tőzsdéjének forgalma. Az amszterdami börze, az Euronext és az opciós ügyletek holland forgalmának mutatója, a CBOE átlagos napi forgalma januárban 9,2 milliárd euró volt. Háromszorosa a decemberinek. Egyidejűleg Londonban napi 8,6 milliárd szemben a decemberi 17,5 milliárd euróval. Több, mint 50 százalékos csökkenés.

A Brexit hatása már az első januári tőzsdei napon nyilvánvaló lett. Londonban január 4-én 6,5 milliárd euróval kisebb értékben bonyolítottak le pénzügyi ügyleteket, mint az utolsó decemberin munkanapon.

Nem csak Amszterdam profitál az EU nagyvárosai közül London szerepvesztéséből. Számos multinacionális részvénytársaság mellett, két meghatározó európai bank, a spanyol Santander és a német Deutsche Bank, valamint a kontinens legnagyobb energetikai cége, a Total Madridba, Frankfurtba, illetve Párizsba tette át részvényei jegyzését Londonból. A négy mamut papírijainak kereskedelme gondoskodott a London Stock Exchange forgalmának feléről.

Hiába a megállapodás

Az egyezség sem segített a City-nek. Az Euronext nyert a brit kilépésen Kép/Forrás: Financial Times

Hatalmas csapás a brókereknek, Londonnak és az Egyesült Királyság egész gazdaságának. Hamar szertefoszlott a londoni kormány és a brit bankárok reménye, hogy a december végén, az utolsó pillanatban tető alá hozott Brexit-megállapodás hatására a City továbbra is fontos szerepet tölthet be Európa pénzügyi életében. A szerződés szerint a brit központú pénzügyi vállalkozásoknak bizonyos megkötések mellett továbbra is joguk van uniós klienseknek szolgáltatást nyújtani és az európai piacon tevékenykedni.

A januári számok azt mutatják, hogy a megállapodással csak annyit sikerült elérnie a Citynek, hogy legalább a brit cégek ne költöztessék központjukat a Csatorna másik partjára. A többségük csak telephelyet hozott létre az EU-ban.

Háborús hangvétel

A gyors és nagyarányú szerepvesztés megmérgezte a Brexit-megállapodás aláírásnak köszönhetően tavaly decemberben még baráti hangvételt a brit és az uniós pénzügyi élet szereplői között. A brit nemzeti bank, a Bank of England elnöke egyenesen háborúról beszél. „Az európaiak ki akarják készíteni a Cityt” – fogalmazott Andrew Bailey egy januári interjúban.

Petrus Szabolcs

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Új otthonfelújítási támogatás: a szakértő szerint erre érdemes figyelni mindenkinek 

A törvényalkotói szándékkal ellentétben az akció meghirdetésének az elkövetkező egy-két hónapban negatív hatása lesz a piacra, mert a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy ilyenkor még azok is kivárnak és nem vásárolnak, akiket nem is érint a kedvezmény.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.