Hirdetés
Kezdőlap Hírek Brexit: sakk a brit gazdaságnak. EU-s állampolgárságra hajt, aki teheti
No menu items!

Brexit: sakk a brit gazdaságnak. EU-s állampolgárságra hajt, aki teheti

A brit lakosság két esztendővel ezelőtt, szoros népszavazáson döntött az Európai Unió elhagyásáról, ám a kilépés minden következménye még ma sem belátható. Egy dolog viszont már biztos: a Brexit miatt már most vállalatok tucatjai menekülnek az Egyesült Királyságból.

A brit gazdaság számára kedvezőtlen döntés megszületése óta számos nemzetközi vállalat bejelentette, hogy részben vagy teljes egészében kivonul Nagy-Britanniából, mellettük pedig a helyi cégek is kénytelenek összébb húzni a nadrágszíjat – írja a Guardian. Így tett többek mellett a híres brit áruházlánc, a House of Fraser is, amely a közelmúltban hozta nyilvánosságra, hogy 59 üzletéből 31-et hamarosan bezár.

Az igazán nagy érvágás azonban az olyan nagyvállalatok távozása lehet, mint a BMW és az Airbus. Előbbi számos nagy-britanniai üzemét bezárja, köztük a legnagyobb, Walesben működő gyárát is, aminek következtében éppen ott szökhet az egekbe a munkanélküliek száma, ahol a legtöbben voksoltak az EU elhagyása mellett.

Az amerikai Baker Mckenzie felméréséből nemrég az is kiderült, hogy az általuk megkérdezett 800 francia, német, spanyol, holland, svéd és ír cégvezető közel fele azt válaszolta, hogy az érdekeltségeik csökkentették a beruházások számát az Egyesült Királyságban a népszavazás óta. A Guardian szerint e számok fényében nem is olyan meglepő, hogy a múlt hétvégén rengetegen tüntettek a Brexit ellen szerte az országban.

A kimutatások ráadásul azt jelzik, hogy a Brexit ez idáig 20-40 milliárd fontjába került Nagy-Britanniának. Ezzel párhuzamban a brit GDP növekedése mindössze 0,1 százalék volt az első negyedévben, és a becslések szerint a második negyedévben is alig fogja elérni a 0,2 százalékot. Ennek következtében pedig a font is lejtőre kerülhet, igaz, a brit fizetőeszköz már napjainkban is 10 százalékkal kevesebbet ér, mint a népszavazás előestéjén. Az Egyesült Királyság gazdasága tehát láthatóan és érezhetően lassul, mindezt úgy, hogy még a közelben sincs a hosszúra nyúló kilépési folyamat vége.

Mindehhez jön az is, hogy a britek közül egyre többen próbálnak meg EU-s állampolgárságot szerezni – igaz, úgy, hogy nagyrészük a brit állampolgárságot is megőrzi. A BBC adatai szerint 2017-ben 17 EU-s tagállamban összesen 12 993 britnek sikerült – a nagyságrendet tekintve elsősorban német, másodsorban francia, illetve belga – állampolgárságot kapnia. Ez pedig egyértelmű jele annak, hogy sokan érzik úgy: az EU-s kedvezményeket – köztük az unión belüli szabad mozgást – kár lenne feladni. Ezt mutatja, hogy 2016-ban, a Brexit-népszavazás idején két és félszer kevesebben, alig több mint ötezren folyamodtak más EU-s ország állampolgárságáért. Sőt 2014-ben ez a szám mindössze 1594 volt.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.

Tovább fogynak a magánnyugdíjpénztárak, már csak kettő marad belőlük

A nyugdíjcélú megtakarítások utáni adójóváírások együttes összege legfeljebb évi 280 ezer forint lehet.

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.