Kezdőlap Hírek Brexit: sakk a brit gazdaságnak. EU-s állampolgárságra hajt, aki teheti
No menu items!

Brexit: sakk a brit gazdaságnak. EU-s állampolgárságra hajt, aki teheti

A brit lakosság két esztendővel ezelőtt, szoros népszavazáson döntött az Európai Unió elhagyásáról, ám a kilépés minden következménye még ma sem belátható. Egy dolog viszont már biztos: a Brexit miatt már most vállalatok tucatjai menekülnek az Egyesült Királyságból.

A brit gazdaság számára kedvezőtlen döntés megszületése óta számos nemzetközi vállalat bejelentette, hogy részben vagy teljes egészében kivonul Nagy-Britanniából, mellettük pedig a helyi cégek is kénytelenek összébb húzni a nadrágszíjat – írja a Guardian. Így tett többek mellett a híres brit áruházlánc, a House of Fraser is, amely a közelmúltban hozta nyilvánosságra, hogy 59 üzletéből 31-et hamarosan bezár.

Az igazán nagy érvágás azonban az olyan nagyvállalatok távozása lehet, mint a BMW és az Airbus. Előbbi számos nagy-britanniai üzemét bezárja, köztük a legnagyobb, Walesben működő gyárát is, aminek következtében éppen ott szökhet az egekbe a munkanélküliek száma, ahol a legtöbben voksoltak az EU elhagyása mellett.

Az amerikai Baker Mckenzie felméréséből nemrég az is kiderült, hogy az általuk megkérdezett 800 francia, német, spanyol, holland, svéd és ír cégvezető közel fele azt válaszolta, hogy az érdekeltségeik csökkentették a beruházások számát az Egyesült Királyságban a népszavazás óta. A Guardian szerint e számok fényében nem is olyan meglepő, hogy a múlt hétvégén rengetegen tüntettek a Brexit ellen szerte az országban.

A kimutatások ráadásul azt jelzik, hogy a Brexit ez idáig 20-40 milliárd fontjába került Nagy-Britanniának. Ezzel párhuzamban a brit GDP növekedése mindössze 0,1 százalék volt az első negyedévben, és a becslések szerint a második negyedévben is alig fogja elérni a 0,2 százalékot. Ennek következtében pedig a font is lejtőre kerülhet, igaz, a brit fizetőeszköz már napjainkban is 10 százalékkal kevesebbet ér, mint a népszavazás előestéjén. Az Egyesült Királyság gazdasága tehát láthatóan és érezhetően lassul, mindezt úgy, hogy még a közelben sincs a hosszúra nyúló kilépési folyamat vége.

Mindehhez jön az is, hogy a britek közül egyre többen próbálnak meg EU-s állampolgárságot szerezni – igaz, úgy, hogy nagyrészük a brit állampolgárságot is megőrzi. A BBC adatai szerint 2017-ben 17 EU-s tagállamban összesen 12 993 britnek sikerült – a nagyságrendet tekintve elsősorban német, másodsorban francia, illetve belga – állampolgárságot kapnia. Ez pedig egyértelmű jele annak, hogy sokan érzik úgy: az EU-s kedvezményeket – köztük az unión belüli szabad mozgást – kár lenne feladni. Ezt mutatja, hogy 2016-ban, a Brexit-népszavazás idején két és félszer kevesebben, alig több mint ötezren folyamodtak más EU-s ország állampolgárságáért. Sőt 2014-ben ez a szám mindössze 1594 volt.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Három hónapra árat fagyaszt a SPAR

Az áruházlánc a SPAR szupermarketekben összességében több mint 900, az INTERSPAR hipermarketekben több mint 1 000 akciós ajánlattal várja vásárlóit október 1-től.

A cégkapura érkezik a fizetési meghagyás az elektronikus ügyintézésre kötelezetteknek

Az elektronikus ügyintézésre kötelezettek körébe tartoznak például a gazdálkodó szervezetek, önkormányzatok, alapítványok, egyesületek, valamint az ügyvédek, jogi képviselők.

Tőzsde – Indexcsökkenéssel zártak az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után egy százalék körüli indexveszteséggel fejeződött be a tőzsdei kereskedés hétfőn Európában.

Kijev levette az OTP Bankot a nemzetközi háborús szponzorok listájáról

Levette az OTP Bankot a nemzetközi háborút finanszírozó vállalatok listájáról az Ukrán Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynökség

Hírek

Vadbalesete volt? Már majdnem minden esetben az autóst terheli a kár

A vadászati törvény változásával július elsejétől szinte minden esetben a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának kell megtérítenie a vadgázoláskor keletkezett kárt.

Időzített bombán ül közel 4 millió magyar lakástulajdonos

Egy társasház nem csupán egy épület, hanem egy élő közösség, ahol minden tulajdonos felelősséggel tartozik a közös területekért is.

Kapacitáscsökkentésre kényszerül a héten a Gatwick repülőtér

A NATS közlése szerint egészségügyi okok, köztük koronavírusos megbetegedések miatt az irányítók körülbelül egyharmada nem tudja felvenni a munkát.

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Így optimalizálják IT kiadásaikat a magyar cégek, rákaptak a használt szerverekre a vállalatok

A felmérésből kiderül, hogy meglepő módon az informatikát hangsúlyosabban használó cégeknél volt a számottevőbb költségcsökkentés, aminek oka egy jelentősebb költségracionalizálás volt.

Tőzsde – Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön.

Tőzsde – Veszteséges tőzsdezárás Európában

Gyenge kezdés után indexcsökkenéssel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Devizapiac – Nagyot gyengült a forint kedden

Másfél-két százalékkal gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon.

Gazdaság

A cégkapura érkezik a fizetési meghagyás az elektronikus ügyintézésre kötelezetteknek

Az elektronikus ügyintézésre kötelezettek körébe tartoznak például a gazdálkodó szervezetek, önkormányzatok, alapítványok, egyesületek, valamint az ügyvédek, jogi képviselők.

Egy újítás, amely erősíti a pénzügyi stabilitást

Az OBA szeptember végén élesítette jelentős technikai fejlesztését, amellyel gyorsíthatja az esetleges betétbiztosítási kifizetéseket.

Kevés embernek van csak nyugdíjcélú megtakarítása

felnőtt lakosság több mint fele (54 százalék) számára az okoz bizonytalanságot, hogy nem tudja majd egészségügyi kiadásait önerőből finanszírozni.

Devizapiac – Gyengült a forint

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.