EU
Koronavírus – Reuters: az AstraZeneca feleannyi vakcinát szállít az EU-nak, mint amennyit vállalt
Az AstraZeneca gyógyszergyár arról értesítette az Európai Uniót, hogy az idei év második negyedévében kevesebb mint a felét szállítja le a megállapodásukban foglalt, koronavírus elleni oltóanyagnak - közölte egy névtelenül nyilatkozó uniós illetékes a Reuters hírügynökséggel.
COVID-vakcinák: Sok kérdés, kevés válasz – a Pfizer-BioNTech, a Moderna és a többiek
A világ több gyógyszergyártója fejlesztett ki oltást a COVID ellen. Az USA-tól, Nagy-Britannián és Oroszországon át Kínáig mindenütt folynak engedélyeztetési eljárások. A Pfeizer-BioNTech, a Moderna és az AstraZeneca – a három gyártó, amelyekkel az EU és a tagállamok kooperálnak. Több országban - nem is elenyésző számban - oltásellenes csoportok alakultak ki. Áttekintés az oltásokról, a magyar megítélésről.
London: a vakcina euróövezeti növekedést hozhat, Magyarország a térségben felülteljesítő lehet
Londoni makrogazdasági elemzők friss előrejelzései szerint most már reális kilátás, hogy hamarosan megkezdődik a koronavírus-járvány elleni oltóanyagok forgalmazása, és ez az eddig vártnál lényegesen gyorsabb növekedést eredményez a következő két évben az euróövezeti gazdaságban.
Európai Unió, a 7. cikkely – mi is az a jogállamiság?
Több EU-s tagállami kormányt, különösen Magyarországot és Lengyelországot éri jogállamiságról szóló politikai vád. Brüsszelben az elosztási mechanizmusban pénzmegvonást szeretnének büntetésként alkalmazni.
Munkahelyvédelmi EU-s papír. A SURE-kötvényt tizenháromszorosan túljegyezték Luxemburgban
A luxemburgi értéktőzsdén tartották az uniós SURE program keretében kibocsátott első, 17 milliárd euró (mintegy 6,1 ezer milliárd forint) összegű szociális beruházási kötvény jegyzését - közölte az Európai Bizottság.
A koronavírus-krízis tabukat döntöget az európai monetáris politikában
Brüsszel és Frankfurt új megoldásokkal vezetné ki az euró-zónát a sosem látott válságból. Az eddig elutasított amerikai módszereken is követnék. A monetáris politikáról másképp gondolkozó észak- és dél-európai államokat is egységbe kényszeríti a COVID. A németek meglepően kompromisszumkészek.
Hitelminősítés. Megerősítette az EU osztályzatát a Moody’s
Megerősítette az Európai Unió lehetséges legjobb, "Aaa" szintű, stabil kilátású adósosztályzatát a Moody's Investors Service.
EU – USA vámtarifa. Legnagyobb kedvezmény a homárra és a lőporra
Vámtarifa megállapodás. Húsz év óta először csökkentette a vámokat az USA és az EU egymással szemben. Az áruk rendkívül szűk körét érinti az egyezség. Speciális áruk kaptak engedményeket.
Emberi jogi aggályok. Újra vámköteles a kambodzsai áru
Az emberi jogok helyzetével kapcsolatos aggályok miatt Kambodzsa elveszítette vámmentes hozzáférését az uniós piachoz - közölte az Európai Bizottság.
Pandémia – Milánói rögvalóság: „Nincs munkám, nem telik a betevő falatra sem.”
Egy Tipikus dél-európai COVID sors. A milánói szálloda, ahol Paola pincérnőként dolgozott még mindig zárva. A szociális segély nem érkezik. Minimális megtakarításából próbálja a víz felett tartani fiát és saját magát. A Repubblica megrázó riportja a túlélésért vívott harcáról.
Der Spiegel: A liberális piacgazdaság ideje lejárt?
A járvány-krízis gazdasági következményei erősebbek az euróövezetben, mint más gazdaságokban. Pusztító jel, mert úgy tűnik, megerősíti a populisták és az autokraták propagandáját, miszerint elavult ez az európai modell. A Spiegelben közzétett írásában a Dortmundi Műszaki Egyetem politikai újságírás professzora felteszi a kérdést: Az európai modell ideje lejárt?
Kína felvásárol – Az EU ellenlépéseket tervez
„Sok külföldi cég a válságot kihasználva tisztességtelen eszközökkel él. Különösen a kínaiak” – figyelmeztet az EU versenyjogi biztosa, aki ígér a külföldiek versenytorzítása és az ellenséges felvásárlások ellen.
Koronavírus – Az EU humanitárius légihidat hozott létre
Humanitárius légihidat hozott létre az Európai Bizottság, az Európai Unió ezen keresztül biztosítja a segélyszervezeti munkát végzők és a szükséghelyzeti felszerelés szállítását a koronavírus-járvány által legsúlyosabban érintett területekre.
Német alkotmánybíróság: sárga lap az európai monetáris politikának
Az Európai Központi Bank 2015 óta sok ezer milliárd euróért vásárolt állampapírokat, a német Alkotmánybíróság ítélete szerint ezzel megsértve Németország alaptörvényét. A bank Franciaország, Spanyolország és leginkább Olaszország esetében az országok gazdasági súlyánál és finanszírozási hozzájárulásánál jóval többet költött, mint tehette volna. A német további szerepvállalást feltételekhez köti a testület.
Pandémia-mérleg. Mit tehet és tett az Európai Unió?
Az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetője és elemzője válaszolt AzÜzlet.hu kérdéseire, amelyek az európai közösség intézményeiről szóltak, arról, hogy a járvány drámai következményeinek kezelésében milyen eszközöket alkalmaztak és milyen támogatást nyújtanak a gazdaságok talpra állításában. Interjú Zupkó Gábor képviseletvezetővel és Gyenes Zoltán gazdasági elemzővel.
Koronavírus. Az EU 25 milliárd eurós alapot hoz létre
Az Európai Unió tagországainak vezetői a koronavírus okozta gazdasági károk enyhítésére egy 25 milliárd euró értékű befektetési alap létrehozásában egyeztek meg. Az uniós bizottság 7,5 milliárd eurót szabadít fel - közölte az Európai Bizottság elnöke.
5G hálózat – Európa nem fél a Huawei-től
Berlin vitatkozik, Brüsszel tanácsokat ad, London meglepő döntést hoz, Washington nyomást gyakorol, a Huawei ezalatt tovább nyomul.
Green Deal – a gazdasági szereplők is aggódnak
Az EU példát mutatna a világnak, klímasemlegesen biztosítaná a kontinens gazdasági prosperitását és az európaiak jólétét. A civilek bizakodnak. A gazdasági szereplők többsége tiltakozik.
Európai zöld fordulat – A nagy brüsszeli bejelentés
A ’Green Deal’ 2050-ig klímasemlegessé tenné Európát. Ennek érdekében mélyrehatóan átalakítaná az energiaellátást, az ipart a közlekedést és a mezőgazdaságot. Az EU a növekedés új katalizátorát látja a tervben.
Brexit – Szakértő: pár szavazaton múlhat a Brexit-megállapodás szombati elfogadása
Pár szavazaton múlhat az Egyesült Királyság rendezett európai uniós kiválásának feltételeit rögzítő szerződés elfogadása a brit parlament szombati rendkívüli ülésen.
Friss
Koronavírus – Nagy-Britannia: jelentős az átoltottság, a javulás jeleit mutatják a számok
A nagy-britanniai koronavírus-járvány terjedésének további jelentős lassulását mutatják a közzétett új mérőszámok.
Rekorderedménnyel zárt 2020-ban a 4iG
A növekedési dinamikát megőrizve minden korábbit meghaladó üzleti eredményességgel zárt 2020-ban a 4iG, adózott eredménye 21 százalékkal 3,4 milliárd forintra nőtt - közölte a vállalat a gyorsjelentésében a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
A párizsiak régi, mégis új jelszava: Vissza a természetbe!
A járvány okozta véget nem érő korlátozások miatt a nagyvárosok elvesztették attraktivitásukat. Egyre több párizsi költözik vidékre. A kistelepüléseknek ez több hátrányt, mint előnyt jelent.
Müller Cecília: változik az oltási stratégia. A felbukkant mutációk újrafertőzést okozhatnak
Változik az oltási stratégia, a célja, hogy minél több ember minél rövidebb időn belül kapja meg a védőoltás első adagját - közölte az országos tisztifőorvos.
Hírek
Koronavírus – Nagy-Britannia: jelentős az átoltottság, a javulás jeleit mutatják a számok
A nagy-britanniai koronavírus-járvány terjedésének további jelentős lassulását mutatják a közzétett új mérőszámok.
A párizsiak régi, mégis új jelszava: Vissza a természetbe!
A járvány okozta véget nem érő korlátozások miatt a nagyvárosok elvesztették attraktivitásukat. Egyre több párizsi költözik vidékre. A kistelepüléseknek ez több hátrányt, mint előnyt jelent.
Csődvédelmet kért a Cseh Légitársaság
Fizetésképtelenség miatt csődvédelmet kért a CSA cseh légitársaság, amely egyelőre zavartalanul üzemelteti tovább járatait.
Magyarország étele – jelentkezés. Külhonban élőknek is
Március 12-ig lehet nevezni a Magyarország étele 2021 szakácsversenyre, amelyre a világ minden tájáról, a történelmi Magyarország területéről és a diaszpórából is várják a versenyezni kívánó csapatok jelentkezését.
Alstom-ügy, vesztegetési büntetőper. Fellebbezett a budapesti főügyészség
Fellebbezett a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség az Alstom-ügyben indult büntetőeljárás...
NAV-os kapcsolatot ígértek tízmilliókért – két férfi őrizetben
A gyanú szerint két férfi adóhatósági és bankfelügyeleti segítség ígéretével akarta becsapni egy gazdasági társaság képviselőit. Az ügyben a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmény miatt folytat nyomozást.
Koronavírus – EU. A németek elégedetlenek
A németek többsége szerint az EU rosszul teljesít az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) járványa elleni védekezésben - mutatta ki egy ZDF-ben közölt felmérés.
Észak-Amerika – Halálos klímaváltozás. A lehűlés a felelős a legnagyobb ősemlősök kipusztulásáért
Nem a túlvadászat pusztította ki a legnagyobb ősemlősöket Észak-Amerikában, a mamutok, óriáslajhárok és más nagytestű ősemlősök kihalásáért a korabeli klímaváltozás okolható egy új kutatás szerint.
Gazdaság
Fogyasztóbarát otthonbiztosítás – a Generalinál is
A Generali Biztosító Zrt. is beléphet a minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítások piacára - közölte a Magyar Nemzeti Bank.
Elemzők: a várakozásoknak megfelelően maradt változatlan az alapkamat
Nem számított a piac a jegybanki alapkamat módosítására, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának keddi döntése megfelel az elemzői várakozásoknak - vélik az MTI-nek nyilatkozó szakértők.
Kamatdöntés – Monetáris tanács: továbbra is az árstabilitás a legfontosabb szempont
A Magyar Nemzeti Bank szerint a koronavírus-járvány okozta válságból elhúzódó a kilábalás, Magyarországon a vártnál kedvezőbben alakult a múlt év vége, és 2021 második negyedévében normalizálódhat a helyzet, a jegybank továbbra is az árstabilitás fenntartását tekinti a legfontosabb szempontnak - derül ki az MNB Monetáris Tanácsának közleményéből.