Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság CIB: a növekedés és az infláció is 4 százalék feletti lesz
No menu items!

CIB: a növekedés és az infláció is 4 százalék feletti lesz

A magyar gazdaság kilátásai kedvezőek, a CIB Bank márciusi 4,1 százalékos előrejelzésével szemben akár 4,5 százalékkal is nőhet az idén a magyar gazdaság, és a jövő évi növekedés is a korábban kommunikált 4,7 százalék felett lehet – mondta Trippon Mariann, a pénzintézet vezető elemzője.

Kiemelte: a kedvezőbb kilátások a vártnál gyorsabb, az év közepére szinte teljesen megvalósuló nyitás hatását tükrözik.

A fejlett országokhoz hasonlóan az infláció emelkedése Magyarországon is probléma, erőteljes felfelé mutató kockázatok láthatók – hívta fel a figyelmet az elemző.

Az év második felében és éves átlagos szinten is 4 százalék felett marad az infláció, jövőre pedig lassulhat az árdrágulás mértéke

– ismertette a pénzintézet előrejelzését Trippon Mariann.

Trippon Mariann

Az elemző felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt két hónapban a Magyar Nemzeti Bank is elkezdte hangsúlyozni a kockázatokat, egyrészt a feltörekvő országokkal szembeni kockázatkerülést, másrészt a másodkörös inflációs hatásokat. Ugyanakkor emlékeztetett: a jegybank szerint az infláció megugrása egyszeri sokk lesz.

A forint árfolyama az euróhoz képest a pénzintézet előrejelzése szerint továbbra is a 355-365-ös sávban marad; az elemző szerint ennek a sávnak az “alján ingadozhat”.

A növekedés szerkezetéről beszélve Trippon Mariann elmondta, hogy az ipar egészséges hozzájárulást fog biztosítani, és az év folyamán várhatóan a beszállítói feszültségek is enyhülni fognak. A legnagyobb javulás a nagy zuhanást elszenvedett szolgáltatói szektornál várható idén, a helyreállítás azonban a turizmus-vendéglátás területén hosszabb időt fog igénybe venni – tette hozzá.

A fogyasztás a gazdasági növekedésnél visszafogottabb mértékben, 3 százalék körül növekedhet idén – jelezte az elemző. A válság idején felhalmozódott extra megtakarítási állomány nem fog teljesen eltűnni, ráadásul a moratórium kifutásával az elkölthető jövedelmek is szűkülnek – magyarázta.

Arra is kitért, hogy a gazdaságot idén és jövőre a költségvetés támogatni fogja, utána azonban a hiány visszafogására lehet számítani.

Trippon Mariann felhívta a figyelmet arra, hogy a Covid-problémán még nem jutott túl a világ, a gazdaságára nézve globális szinten kockázatot jelent az új mutánsok megjelenése. Az új esetszámok magas szinten platóznak világszinten, az oltásban élen járó országokban – Egyesült Királyság, Egyesült Államok, Magyarország – az úgynevezett nyájimmunitás elérését pedig ma már nem kínálati, hanem hajlandósági tényezők gátolják.

Az elemző újságírói kérdésre megjegyezte: amennyiben a piaci feltételek kedvezőek, sor kerülhet magyar devizakötvény kibocsátásra. Az államadósságon belül az utóbbi években jelentősen csökkent a deviza aránya, tehát bőven van mozgástér ebben a tekintetben – tette hozzá.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Mivel magyarázható a munkaerőpiaci átrendeződés?

A szakember hangsúlyozta, hogy a feszes munkaerőpiac miatt a hazai gazdaságnak várhatóan hosszú távon is szüksége lesz vendégmunkásokra.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Energetikai tanácsadási szolgáltatásokra kérhetnek támogatást vállalkozások

A támogatási kérelmeket a vali.hu honlapnján keresztül, a program oldalán lehet benyújtani május 2-án 12 órától.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.