2019 július
KSH: júliusban is kétszámjegyű volt a keresetek emelkedése
Júliusban a bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset 10,7 százalékkal, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset pedig 10,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Harmadával bővült az építőipar júliusban
Júliusban az építőipari termelés 32,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az épületek építése 32,2 százalékkal, az egyéb építményeké 34,1 százalékkal nőtt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Szálláshelyek – drágább szobák, kevesebb vendég
Júliusban a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 3,2 százalékkal maradt el a tavaly júliusitól. A szállodai szobák átlagára több mint 6 százalékkal nőtt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Nem várt ipari növekedés – autógyárak magasabb sebességben
Minden várakozást felülmúlt a magyar ipari termelés kétszámjegyű júliusi növekedése, különösen a német ipar gyengélkedésének fényében - kommentálták elemzők a KSH előzetes adatait.
Meglódult az ipar júliusban
Júliusban az ipari termelés volumene az előző havi csökkenés után 12,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint 8,7 százalékkal emelkedett a termelés - jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.
KSH: nőtt a külkereskedelmi többlet
Júliusban az export és az import euróban számított értéke egyaránt 7,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, a külkereskedelmi többlet 276 millió euró volt, 19 millió euróval több az egy évvel korábbinál - jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.
Lassult az ipari termelői árak drágulása
Júliusban az ipari termelői árak 0,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat az előző havi 0,1 százalékos emelkedést követően. Az áremelkedés alig észrevehető gyorsulását az exportárak csökkenésének enyhe mérséklődése okozta, miközben a termelői árak belföldi emelkedése lassult - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Tartja rekordját az uniós munkanélküliség
A piaci várakozásokkal összhangban tizenegy éves mélyponton maradt a munkanélküliségi ráta az euróövezetben júliusban. Az Európai Unió egészében sem mozdult el a mutató júniushoz képest.
Államháztartás – 37,2 milliárd többlet júliusban
Júliusban 37,2 milliárd forint többlettel zárt a költségvetés, az államháztartás - önkormányzatok nélküli - központi alrendszerének első héthavi hiánya 352,7 milliárd forint lett - közölte a Pénzügyminisztérium.
Kevesebb adót szedett be Németország
Németországban öt hónap után először csökkentek az adóbevételek: júliusban az egy évvel korábbihoz képest 1,6 százalékkal kevesebb adót szedtek be.
Infláció – Lassult, de 3 százalék fölötti a drágulás
Júliusban a fogyasztói árak átlagosan 3,3 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Júniushoz viszonyítva átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek az árak - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Hatéves mélyponton a német üzleti hangulat
Júliusban már a negyedik hónapja romlott, a vártnál is gyengébb lett az ifo gazdaságkutató intézet német üzleti hangulatindexe.
Friss
Bécs – a jövő mesterségeinek európai központja
2025 tavaszán Bécs ad otthont Európa legnagyobb, a jövő munkahelyeivel foglalkozó rendezvényének.
Megjött az újabb kamateső, elindult a legnagyobb csata az állampapírpénzekért
Tavaly a befektetési alapok között sok olyan volt, amelyik a csúcskamatot fizető PMÁP-nál is nagyobb nyereséget ért el, azt viszont tudni kell, hogy a múltbéli hozamok sosem jelentenek iránymutatást a jövőbeli teljesítményre.
Újabb szakaszhoz ért az agrártámogatások kifizetése
A mezőgazdasági beruházási támogatások intenzitása általában 50 százalék, a fennmaradó részt viszont jellemzően önerőből kell finanszírozni, amelynek jellegzetes formája a hitelfelvétel.
Lízingre már nagyon viszik a személyautókat
Az autóknál a károsanyag-kibocsátással kapcsolatos európai uniós szabályoknak való megfelelés vet fel kérdéseket, mert a korábbi évekhez képest lényegesen több elektromos autót kellene értékesíteni 2025-ben, amire még nem látszik a megfelelő mértékű kereslet.
Hírek
Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?
Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...
A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában
Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...
Erősödött csütörtök reggelre a forint
A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.
Erősödött a forint szerdán
Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Vegyesen mozgott a forint kedd reggel
Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.
Gyengült a forint hétfő reggel
Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.
Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint
Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Gazdaság
Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény
Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.
Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH
A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.
Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra
A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet