Kezdőlap Címkék 2020 május

2020 május

Külkereskedelem. 102 millió euró többlet májusban

Májusban az export euróban kifejezett értéke 28,6 százalékkal, az importé 24,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az exporttöbblet 545 millió euróval romlott, 102 millió euró volt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: a nettó átlagkereset 265 ezer forint volt májusban

Májusban a bruttó átlagkereset 398 800 forint volt, 9,4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül számolva szintén 9,4 százalékkal 265 200 forintra nőtt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: ötszörösére drágult a zöldbab, olcsóbb lett a sertéshús

Májusban 3,3 százalékkal csökkent az élősertés felvásárlási ára az egy évvel korábbihoz képest, a zöldbabé viszont 536,6 százalékkal nőtt  - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal mezőgazdasági felvásárlási árakat összesítő adataiból.

Fizetési mérleg: 412 millió euróra csökkent a hiány

Az áruforgalomhoz köthető pénzmozgásoknak köszönhetően az áprilisi 1,075 milliárd euró deficitet követően májusra 412 millió euróra csökkent a folyó fizetési mérleg hiánya - derült ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból.

Az építőipart májusban érte utol a járvány

Májusban az építőipart is utolérték a koronavírus-járvány gazdasági hatásai, de elemzők szerint egyetlen hónap kiugró adatából nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni.

KSH: ötödével zsugorodott az építőipar májusban

Májusban a koronavírus-járvány miatt az építőipar termelése 20,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi szinttől, és az áprilisihoz mérten 20,3 százalékkal csökkent - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: felére esett vissza a járműgyártás májusban

Májusban az ipari termelés volumene 30,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított adatok szerint 27,6 százalékkal csökkent a termelés. A legnagyobb visszaesés a járműiparban volt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Külkereskedelem. Félmilliárd euróval csökkent a többlet

Májusban az export euróban számított értéke 29 százalékkal, az importé 25 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A termék-külkereskedelmi többlet 155 millió euró volt, 491 millió euróval romlott - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: 30 százalékot zuhant az ipar májusban

Jelentős volt a koronavírus-járvány miatt megváltozott gazdasági folyamatok hatása májusban, így az ipari termelés 30,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi magas bázistól - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Májusban szinte üresek voltak a szálláshelyek

Májusban a koronavírus-járvány miatt a külföldi vendégek 98,4 százalékkal, a belföldiek 85,9 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, mint egy évvel korábban. A forgalom 92,7 százalékkal csökkent - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Kiskereskedelem. Már pótoljuk az elmaradt fogyasztást

A következő hónapokban további javulás várható a kiskereskedelmi forgalomban, de a járványhelyzet előtti szint legkorábban az idei év végén, a jövő év elején érhető el - vélik elemzők.

KSH: májusban is esett a boltok forgalma

Májusban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 2,8 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 2,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: 28 ezren váltak munkanélkülivé áprilisról májusra

Májusban a munkanélküliek átlagos létszáma 215 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,7 százalékos volt. Az előző hónaphoz viszonyítva mintegy 28 ezerrel, az egy évvel korábbihoz képest pedig 55 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Államháztartás. Az előirányzat közel háromszorosa a hiány

Az államháztartás központi alrendszere májusban 324,1 milliárd forintos hiánnyal zárt, ezzel az első öt hónapban 1051,5 milliárd forint deficitet halmozott fel.

Alacsonyan a brit infláció – levelet kapott a pénzügyminiszter

Négyéves mélypontra csökkent májusban az éves összevetésű infláció Nagy-Britanniában. A Bank of England kormányzója egy pénzügyminiszternek címzett levélben foglalta össze az okokat.

Eurózóna – Az energiaárak nyomták le az inflációt

Közel négyéves mélypontra lassult a fogyasztói árak emelkedésének éves összevetésű üteme az euróövezetben májusban, ami nagyrészt az energiaárak csökkenésére vezethető vissza.

Májusban feleannyi új autót adtak el, mint egy éve

A koronavírus-járvány miatt májusban is meredeken, több mint 50 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új személyautók száma az Európai Unióban. A visszaesés itthon 54,5 százalékos volt.

Felmelegedés. Rekordforró év lehet az idei

Rekordmagas volt a világ átlaghőmérséklete idén májusban, és valószínű, hogy 2020 a két legmelegebb esztendő egyike lesz 1880 óta - állapította meg az Egyesült Államok légkörfigyelő szolgálata.

KSH: májusban 2,2 százalékra lassult az infláció

Májusban a fogyasztói árak átlagosan 2,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. Az infláció lassulásában a szolgáltatások tavalyinál mérsékeltebb áremelkedése játszotta a legnagyobb szerepet - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

BÉT – Május: alacsonyabb forgalom mellett áremelkedés

Az előző hónapokhoz képest nyugodtabb kereskedést hozott a május a Budapesti Értéktőzsdén. Alapvetően pozitív tendenciák érvényesültek, az áremelkedést az OTP és a 4iG vezette. A BUX 35 181 pontról 35 876 pontig emelkedett.

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.