2020 szeptember
Külkereskedelem. Egymilliárd euró feletti szeptemberi többlet
A szeptemberi 1,140 milliárd euró külkereskedelmi többlet 664 millió euróval nagyobb az egy évvel korábbinál, és mindössze 10 millió euróval marad el a 2016 júniusi rekordösszegtől - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
KSH: 260 ezer forint fölé nőtt a nettó átlagkereset
Szeptemberben a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 260 ezer 900, a kedvezményeket is figyelembe véve 269 ezer 500 forintot ért el. Utóbbi 8,9 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Mezőgazdasági árak – lassult a drágulás
Szeptemberben a mezőgazdasági termelői árak átlagosan 6,6 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbikanál az előző havi 6,7 százalékos éves emelkedés után - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Fizetési mérleg – pozitívba fordult az egyenleg
A folyó fizetési mérleg szeptemberi aktívuma 636 millió euró volt, az augusztusi 214 millió és a júliusi 297 millió euró deficitet követően - derült ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból.
KSH: közel 15 százalékkal esett az építőipari termelés
Szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 14,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az augusztusihoz mérten 1,4 százalékkal nőtt az építőipar szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelése - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Ipar. Elemzők: sikerült ledolgozni a hátrányt
A magyar ipar szeptemberre túljutott a koronavírus-járvány okozta válságán, ami mérsékelhette a GDP-visszaesés mértékét a harmadik negyedévben - állapították meg elemzők az ipari termelés szeptemberi előzetes adataiból.
Újra eltűntek a külföldi turisták
A kereskedelmi szálláshelyeken a vendégéjszakák száma szeptemberben 59 százalékkal csökkent, a külföldi vendégek száma pedig 94 százalékkal esett az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
KSH: több mint két százalékkal bővült az ipari termelés
Szeptemberben az ipari termelés a nyers adatok szerint 2,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 1,0 százalékkal mérséklődött. Az előző hónaphoz képest 2,3 százalék volt a szezonálisan és munkanappal kiigazított növekedés, áprilishoz képest pedig 61 százalék - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Elemzők: az üzemanyagfogyasztás vetette vissza a kiskereskedelmet szeptemberben
Az üzemanyagfogyasztás visszaesésének a járvány második hulláma miatt elmaradt utazásokkal magyarázható felgyorsulása nyomta rá bélyegét a szeptemberi kiskereskedelmi forgalomra. Az év hátralévő részében a háztartások elbizonytalanodása, óvatossága lehet meghatározó a fogyasztás alakulásában - vélekedtek az MTI-nek nyilatkozó elemzők a KSH szeptemberi kiskereskedelmi forgalomról kiadott legfrissebb jelentését kommentálva.
KSH: 32,7 százalékkal bővült a netes boltok forgalma
Szeptemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a naptárhatástól megtisztítva 2,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest, augusztushoz mérve viszont 1,0 százalékkal nőtt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Elemzők a munkaerőpiacról – fordult a trend
A koronavírus-járvány második hulláma és a szezonális hatások egyszerre okozzák, hogy őszre megfordult a munkaerőpiac korábbi kedvező alakulása - állapították meg a foglalkoztatási és munkanélküliségi adatokat kommentálva elemzők.
KSH: szeptemberben nőtt a munkanélküliség
Szeptemberben az előző hónaphoz viszonyítva mintegy 37 ezerrel, 222 ezerre nőtt a munkanélküliek száma - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Államháztartás. 2270 milliárd fölé nőtt a hiány
Szeptemberben 9 milliárd forinttal nőtt a költségvetés hiánya, így az év első kilenc hónapjában az államháztartás központi alrendszere 2270,3 milliárd forintos hiánnyal zárt - közölte részletes jelentésében a Pénzügyminisztérium (PM).
Uniós infláció. A magyar a második legmagasabb
Az euróövezetben négy és fél éves mélypontra süllyedt az éves infláció szeptemberben, az Európai Unióban pedig havi szinten stagnáltak az árak. Az Eurostat adatai szerint a legnagyobb inflációt Lengyelországban mérték, a második legmagasabbat Magyarországon.
MNB: rekordra nőttek a külföldi követelések
Szeptemberben a Magyar Nemzeti Bank külföldi követeléseinek állománya augusztushoz képest 1133 milliárd forinttal 12 455 milliárd forintra emelkedett, és 2415 milliárd forinttal haladta meg a tavaly év végi összeget - közölte a jegybank.
Csehország. Lassult az infláció szeptemberben
Szeptemberben 3,2 százalékra lassult a fogyasztói árak éves emelkedésének üteme Csehországban az augusztusi 3,3 százalékról - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal.
Államháztartás. Alig nőtt a hiány szeptemberben
Szeptemberben a korábbi hónapokhoz képest kisebb mértékben, 9 milliárd forinttal nőtt a költségvetés hiánya, és 2270 milliárd forintot tett ki az év első kilenc hónapjában - közölte a Pénzügyminisztérium.
MNB: a szolgáltatások lassították az inflációt
Elsősorban a piaci szolgáltatások árcsökkenésének köszönhető, hogy az infláció 0,5 százalékponttal 3,4 százalékra, a maginfláció 0,7 százalékponttal 4,0 százalékra csökkent szeptemberben az előző hónaphoz képest - közölte a Magyar Nemzeti Bank.
KSH: lassult az infláció szeptemberben
Szeptemberben a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,4 százalékra lassult az előző havi 3,9 százalékról, az éves maginfláció pedig 4,0 százalékra csökkent - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
MNB: ötéves csúcsra nőtt a devizatartalék
Szeptemberben 2,153 milliárd euróval 32,212 milliárd euróra nőtt a Magyar Nemzeti Bank devizatartaléka. Ez 2015 novembere óta a legnagyobb összeg.
Friss
Vegyünk nagy levegőt! – Jelentősen javult a levegő minősége
A levegőminőségi célok eléréséhez jelentős mértékben hozzájárul a lakóingatlanok energetikai korszerűsítése, mint például az otthonfelújítási támogatás
Erősödik az MG a magyarországi újautó-piacon
Az MG eladásaiban a magyarországi trenddel ellentétben a magánszemély vásárlók vannak túlsúlyban, arányuk 60 százalék a céges vevők 40 százalékával szemben.
Akkor most van még szükség téli-nyári gumikra?
A Siemensszel való együttműködés során a vulkanizáló préseket átalakították, így ma már közvetlenül elektromos árammal történik az abroncsok előállítása.
Csökkenő forgalom mellett emelkedett a BUX – Nyerő az OTP
A héten a legnagyobb mértékben, 2,08 százalékkal, 385 forinttal az OTP erősödött.
Hírek
15 milliárdos pénzügyi oktatási program indul
A 16-21 éves korosztály ingyenesen férhet hozzá számos, hasznos pénzügyi tudást biztosító anyaghoz.. Minden magyar előtt nyitott a pénzügyi tanulás lehetősége! Sőt a 16-21 éves fiatalok most ingyenes oktatást kapnak.
Szerda reggelre erősödött a forint árfolyama
Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,1160 dollárról 1,1158 dollárra változott.
Devizapiac – Erősödött a forint péntek reggelre
Az euró 1,1128 dollárt ért reggel 7 órakor a csütörtök kora esti 1,1112 dollár után.
II. Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Zsidó Gasztronómiai Fesztivál
Megtekinthetik a csodálatos zsinagóga épületét és a tárlatvezetésen megismerhetik a történetét.
Indul az Azonnali Fizetési Rendszer 2.0
Minden társadalom számára fontos lehet alternatív elektronikus fizetési megoldások kidolgozása a pénzforgalmi stabilitás és a monetáris szuverenitás érdekében.
Devizapiac – Erősödött kissé a forint hétfőn
Az eurót este hat órakor 394,00 forinton jegyezték a kora reggeli 394,26 forint után, a.
Gazdaság
Nyugdíjpénzből ingatlant? Most jól teljesítenek a pénztárak, reálhozam mindenhol!
A Bank360.hu elemzése emlékeztet rá, hogy a csúcs reálhozamok (jellemzően több millió forintosak) 2021 vége felé voltak, amikor az árfolyamok magasan jártak, az infláció viszont még nem szabadult el
Már tízezer helyen lehet a kártyagyilkos qvikkel fizetni
A qvikkel kapcsolatban egyelőre a tanulás fázisában járnak még a vásárlók és a kereskedők is,
Az MNB újra elindította megtakarítási kampányát
A megtakarítások befektetésénél kerülni kell a túlzottan csábító ajánlatokat.