Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság KSH: lassult az infláció szeptemberben
No menu items!

KSH: lassult az infláció szeptemberben

Szeptemberben a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,4 százalékra lassult az előző havi 3,9 százalékról – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Az éves maginfláció 4,0 százalékra csökkent az előző havi 4,7 százalékról szeptemberben.

Az infláció lassulásában az élelmiszerek, a szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások előző havinál mérsékeltebb éves áremelkedése játszotta a legnagyobb szerepet.

Az előző hónaphoz viszonyítva átlagosan 0,4 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak.

Az élelmiszerek ára 7,3 százalékkal nőtt éves összevetésben, ami 0,6 százalékponttal alacsonyabb az augusztusinál. A szolgáltatások áremelkedése 1,1 százalékponttal, 2,4 százalékosra fékeződött le. A járműüzemanyagokért 3,4 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, mint tavaly szeptemberben.

Az élelmiszerek között az idényáras élelmiszerek ára 18,5 százalékkal emelkedett, alapvetően a friss gyümölcsök 41,0 százalékos drágulása miatt, míg a burgonya 7,5 százalékkal olcsóbb lett és a zöldségek ára is csak 1,3 százalékkal emelkedett. A párizsi és a kolbász ára 17,0 százalékkal, a cukoré 11,7 százalékkal, a liszté 11,0 százalékkal, a tojásé 9,1 százalékkal lett magasabb a tavaly szeptemberinél.

A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 6,3, ezen belül a dohányáruk 9,6 százalékkal drágultak, ami 0,7 százalékponttal kisebb emelkedés az előző havinál.

A szolgáltatások 2,4 százalékos drágulásán belül 7,1 százalékkal csökkentek a távolsági utazási tarifák, a belföldi üdülés alig 0,4 százalékkal került többe, mint tavaly szeptemberben, ami 4,0 százalékpontos csökkenés az augusztusi áremelkedéshez képest. Változatlanul 10,2 százalékkal drágábbak maradtak a postai szolgáltatások az egy évvel korábbihoz viszonyítva, míg a telefon és internet tarifák 1,2 százalékkal alacsonyabbak lettek.

A járműüzemanyagokért 3,4 százalékkal kevesebbet kellett fizetni az augusztusi 4,7 százalék éves drágulás után, mivel egy hónap alatt 0,5 százalékkal emelkedtek az árak.

A tartós fogyasztási cikkek ára ugyanúgy 2,6 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, mint augusztusban. Az új személygépkocsik áremelkedése 0,4 százalékponttal 12,7 százalékosra gyorsult, a használt autók az augusztusi 5,1 százalék helyett szeptemberben 4,6 százalékkal voltak olcsóbbak, mint egy éve. A tv-készülékek éves árcsökkenése 3,5 százalékról 5,1 százalékra nőtt, az audió- és videóberendezések ára három hónap emelkedés után ismét az egy évvel korábbi szint alá csökkent.

Lassult a ruházati cikkek éves áremelkedése is az augusztusi 0,9 százalékosról 0,6 százalékosra.

Az előző hónaphoz viszonyítva az élelmiszerek ára az átfogó adattal egyenlő mértékben, 0,4 százalékkal lett alacsonyabb, meghatározóan az idényáras élelmiszerek 3,8 százalékos árcsökkenése miatt. A nem idényáras élelmiszerek ára összességében nem változott. A szolgáltatásokért 0,9 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, főként az üdülési szolgáltatások 6,9 és a telefon, internet 1,5 százalékos árcsökkenése következtében. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 0,2, ezen belül a szeszes italoké 0,5 százalékkal mérséklődött az előző hónaphoz képest.

Az első három negyedévben átlagosan 3,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak a múlt év azonos időszakához viszonyítva, a nyugdíjas háztartások fogyasztói kosarát tekintve 4,0 százalékos volt az áremelkedés üteme – közölte a KSH.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.