kutatás
Koleszterincsökkentők mellékhatásai – lehullt a lepel a sztatinokról
Nem okoznak izomfájdalmat a koleszterinszint csökkentésére használt sztatinok egy új kutatás szerint.
Apró féreg vezetett áttöréshez a rák egyik ritka típusának kutatásában
Egy nemzetközi kutatócsoport részeként az ELTE kutatói új állatmodellt vezettek be egy ritka, örökletes ráktípus megismeréséhez. Az új modell felhasználásával a kutatók elő tudták állítani a betegséget okozó Williamson-mutációt egy apró, mindössze egy milliméter hosszúságú féregben. Eredmények új utakat nyithatnak meg a gyógyszerfejlesztésben is.
Családiház – felújítás. Az otthonteremtési támogatást a többség igénybe venné
Élénk az érdeklődés az otthonfelújítási támogatás iránt a családi házban élő, legalább egy gyermeket nevelő családok körében. A megkérdezettek csaknem háromnegyede szerint van rá esély, hogy az 50 százalékos segítség kihasználásával tegyék rendbe otthonukat vagy annak egy részét – mutat rá a Wienerberger Téglaipari Zrt. friss kutatásának eredménye. (x)
Már a 14 hónapos babák is logikai úton következtetnek mások preferenciájára
Már a 14 hónapos babák is sikeresen használnak logikai következtetéseket, hogy a társas világról tanuljanak, olyan helyzetekben is, amikor a közvetlenül rendelkezésükre álló adatok...
Koronavírus – A pszichés zavarok kockázatát is növeli
Minden ötödik koronavírussal fertőzött embernél mentális betegség alakulhat ki kilencven napon belül - állapította meg egy kiterjedt kutatás.
Koronavírus – Légszennyezéssel párosulva halálosabb?
A légszennyezésnek való hosszú távú kitettség világszerte 15 százalékkal növelheti a koronavírus-fertőzés okozta Covid-19 halálozási kockázatát - áll egy nemzetközi kutatócsoport tanulmányában.
Koronavírus – A pénzen egy hónapig is fertőzhet
A Covid-19-betegséget okozó koronavírus 28 napig fertőzőképes maradhat bizonyos felületeken, például bankjegyeken, mobiltelefonok képernyőin és rozsdamentes acélon - állítják ausztrál kutatók.
Újra kopogtat a KSH – kíváncsiak, hogy miből élünk
Harmadszor vesz részt Magyarország abban a kutatásban, amelynek célja a háztartások életkörülményeinek feltárása. A háromévenkénti felmérést a Magyar Nemzeti Bank (MNB) megbízásából a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) végzi.
Izmosak maradtak az űrbe küldött kigyúrt egerek
Egy hónap után sem veszítették el izmaikat a Nemzetközi Űrállomásra (IS) felküldött mutáns egerek. Az ígéretes eredmény a jövőben segítheti megelőzni az izom- és csontveszteséget a hosszan tartó missziókon az asztronautáknál.
Európai Számvevőszék: Az Európai Tanács ajánlásait alig követték a tagállamok
Az Európai Unió tagállamai nem törekedtek igazán az Európai Tanács 2011 és 2018 közötti "országspecifikus" gazdasági ajánlásainak végrehajtására, azoknak alig egynegyedét hajtották végre. A testület szerint az ajánlások rendszere reformokra szorul.
Pánspermia elmélet – igazolva. Más bolygón keletkezett az élet?
Japán tudósoknak sikerült igazolniuk a "pánspermia elméletet", miszerint az egyszerű életformák, egyes baktériumok képesek eljutni egyik bolygóról a másikra és túlélik a világűr szélsőséges körülményeit.
Később lehetett a mohácsi vész, mint eddig tudtuk
Az 1526-os mohácsi csatát az emlékezetben megőrződött augusztus 29. helyett valójában szeptember 8-án vívhatták meg a magyar és az oszmán seregek - közölte Pap Norbert, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) történeti földrajz professzora.
Műanyaggal van tele a májunk és a tüdőnk is
Mikroműanyaggal nagy arányban szennyezettek az emberi szervek egy új kutatás szerint. Az Amerikai Kémiai Társaság vizsgálata a 47 minta mindegyikében talált apró műanyagtöredékeket.
Mégsem Kolumbuszék hurcolták be a szifiliszt?
A szifilisz már jóval Kolumbusz előtt, a 15. század elején jelen volt Európában - állítják a Zürichi Egyetem (UZH) tudósai új kutatásuk eredményeire hivatkozva.
Koronavírus – A BCG-oltás tényleg használ?
A BCG-oltás befolyásolhatja a Covid-19 tüneteit egy önkéntesekkel végzett új holland kutatás eredményei szerint.
Százmillió éves mikrobák keltek életre
A dinoszauruszok korának idejében élt, százmillió éves mikrobákat sikerült életre kelteniük tudósoknak, akik a Csendes-óceán déli részén tengerfenék alatti üledékben találták a sejtes élőlényeket.
Tovább él, aki kevesebbet tévézik?
A televíziózással töltött idő mérséklése segíthet az egészség megőrzésében, és csökkentheti a korai halálozáshoz vezető betegségek kialakulásának kockázatát - derült ki egy brit tanulmányból.
A malacok úgy kommunikálnak, akár a kutyák
A malacok szinte azonos gyakorisággal kezdeményeznek interakciót az emberrel, mint a kutyák, problémamegoldás közben azonban önállóbbak - derül ki az ELTE TTK Etológia Tanszék kutatóinak vizsgálatából.
Koronavírus. A magyar kkv-k ötödénél volt elbocsátás
A Facebookon jelen lévő magyar kis- és középvállalkozások (kkv) 87 százaléka aktív maradt a koronavírus-járvány idején is, de 21 százalékuk csökkentette munkavállalói létszámát - derül ki a Facebook, a Világbank és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közös kutatásából.
OTP: százból heten nem tudnak pénzt félretenni
A koronavírus-járvány felértékelte a pénzügyi tudatosság szerepét, és bebizonyította, hogy érdemes rendszeres megtakarítással felkészülni a váratlan helyzetekre - derült ki az OTP Bank megbízásából készített kutatásból.
Friss
Koronavírus – Nagy-Britannia: jelentős az átoltottság, a javulás jeleit mutatják a számok
A nagy-britanniai koronavírus-járvány terjedésének további jelentős lassulását mutatják a közzétett új mérőszámok.
Rekorderedménnyel zárt 2020-ban a 4iG
A növekedési dinamikát megőrizve minden korábbit meghaladó üzleti eredményességgel zárt 2020-ban a 4iG, adózott eredménye 21 százalékkal 3,4 milliárd forintra nőtt - közölte a vállalat a gyorsjelentésében a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
A párizsiak régi, mégis új jelszava: Vissza a természetbe!
A járvány okozta véget nem érő korlátozások miatt a nagyvárosok elvesztették attraktivitásukat. Egyre több párizsi költözik vidékre. A kistelepüléseknek ez több hátrányt, mint előnyt jelent.
Müller Cecília: változik az oltási stratégia. A felbukkant mutációk újrafertőzést okozhatnak
Változik az oltási stratégia, a célja, hogy minél több ember minél rövidebb időn belül kapja meg a védőoltás első adagját - közölte az országos tisztifőorvos.
Hírek
Koronavírus – Nagy-Britannia: jelentős az átoltottság, a javulás jeleit mutatják a számok
A nagy-britanniai koronavírus-járvány terjedésének további jelentős lassulását mutatják a közzétett új mérőszámok.
A párizsiak régi, mégis új jelszava: Vissza a természetbe!
A járvány okozta véget nem érő korlátozások miatt a nagyvárosok elvesztették attraktivitásukat. Egyre több párizsi költözik vidékre. A kistelepüléseknek ez több hátrányt, mint előnyt jelent.
Csődvédelmet kért a Cseh Légitársaság
Fizetésképtelenség miatt csődvédelmet kért a CSA cseh légitársaság, amely egyelőre zavartalanul üzemelteti tovább járatait.
Magyarország étele – jelentkezés. Külhonban élőknek is
Március 12-ig lehet nevezni a Magyarország étele 2021 szakácsversenyre, amelyre a világ minden tájáról, a történelmi Magyarország területéről és a diaszpórából is várják a versenyezni kívánó csapatok jelentkezését.
Alstom-ügy, vesztegetési büntetőper. Fellebbezett a budapesti főügyészség
Fellebbezett a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség az Alstom-ügyben indult büntetőeljárás...
NAV-os kapcsolatot ígértek tízmilliókért – két férfi őrizetben
A gyanú szerint két férfi adóhatósági és bankfelügyeleti segítség ígéretével akarta becsapni egy gazdasági társaság képviselőit. Az ügyben a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmény miatt folytat nyomozást.
Koronavírus – EU. A németek elégedetlenek
A németek többsége szerint az EU rosszul teljesít az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) járványa elleni védekezésben - mutatta ki egy ZDF-ben közölt felmérés.
Észak-Amerika – Halálos klímaváltozás. A lehűlés a felelős a legnagyobb ősemlősök kipusztulásáért
Nem a túlvadászat pusztította ki a legnagyobb ősemlősöket Észak-Amerikában, a mamutok, óriáslajhárok és más nagytestű ősemlősök kihalásáért a korabeli klímaváltozás okolható egy új kutatás szerint.
Gazdaság
Fogyasztóbarát otthonbiztosítás – a Generalinál is
A Generali Biztosító Zrt. is beléphet a minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítások piacára - közölte a Magyar Nemzeti Bank.
Elemzők: a várakozásoknak megfelelően maradt változatlan az alapkamat
Nem számított a piac a jegybanki alapkamat módosítására, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának keddi döntése megfelel az elemzői várakozásoknak - vélik az MTI-nek nyilatkozó szakértők.
Kamatdöntés – Monetáris tanács: továbbra is az árstabilitás a legfontosabb szempont
A Magyar Nemzeti Bank szerint a koronavírus-járvány okozta válságból elhúzódó a kilábalás, Magyarországon a vártnál kedvezőbben alakult a múlt év vége, és 2021 második negyedévében normalizálódhat a helyzet, a jegybank továbbra is az árstabilitás fenntartását tekinti a legfontosabb szempontnak - derül ki az MNB Monetáris Tanácsának közleményéből.